Vítězství lehokol na Race Across America

Text a foto
Race Across America - zkráceně RAAM - je nazýván nejtěžším cyklistickým závodem světa. Už od roku 1982 se na jeho start staví lidé, kteří chtějí nalézt své vlastní limity a limity člověka jako takového. Trať vedoucí napříč celými spojenými státy měří více než 4800 km a je jen na závodníkovi samotném jak se rozhodne, kdy bude spát a kdy pojede. Doba spánku a odpočinku se samozřejmě započítává do celkového času, což nutí závodníky okrouhat odpočinek na to nejnutnější, resp. na méně než je nutné. Navíc je potřeba bojovat nejen s neuvěřitelnou vzdáleností, ale také s počasím, které je zvláště v oblasti amerických pouští extrémně horké. Každý závodník má k dispozici až několik aut, které mu dělají podporu, ale on sám musí ujet každičký metr celého závodu. Soutěží se nejen v jednotlivcích, kteří jsou rozděleni na věkové kategorie a na muže a ženy, ale závodí i dvou, čtyř a osmi členné týmy. Letošní RAAM skončilo právě dnes, ale už dříve jsme věděli, že z pohledu lehokol to byl úspěšný rok a ležatá kola, resp. jejich jezdci dokázali, že na velmi dlouhých tratích jsou tato kola téměř nepřekonatelná. Vítěz celého závodu slovinec   Jure Robic (9 dní 1 hodina a 1 minuta) jel sice na klasickém kole, ale RAAM vyhrál už po několikáté a je v podstatě živoucí legendou tohoto klání. Mezi ženami však zvítězila Barbara Buatois, která jako první žena dokončila závod na lehokole a hned zvítězila. Barbara je navíc velkým překvapením i ze strany fyziologie jako takové, protože zvládá nejen sprinty a je držitelkou světového rychlostního rekordu )121,437 km/h!), ale vyhrála i 4800 km dlouhý závod a to v čase 11 dní 19 hodin a 48 minut. Mezi muži nad 50 let pak zvítězil Tim Woundenberg také na lehokole v čase 10 dní 23 hodin a 14 minut. Při hledání informací o Barbaře jsem navíc narazil na pěkný citát Emila Zátopka na jejích stránkách. To potěší, že :-) [gallery link="file" columns="2"] foto by Larry Warney z Bentrideronline.com