Cyklostezky Evropy 10: Stezka železné opony

Po téměř polovinu století byla Evropa rozdělena na východní a západní část. Vedle sebe tak existovaly dva zcela odlišné světy a přechod z jednoho do druhého byl prakticky nemožný. Dnešní doba je naštěstí jiná, lidé mohou cestovat, kam chtějí. Evropská unie, která propaguje myšlenku svobodného pohybu, se rozhodla zbudovat cyklistickou trasu napříč Evropou podél pomyslné „železné opony“.

Délka trasy by měla činit 6 800 kilometrů a má vzniknout pod názvem Eurovelo 13, jakožto součást evropských cyklistických stezek. Iniciátorem myšlenky vzniku Stezky železné opony je europoslanec za Stranu zelených Michael Cramer. Trasa by měla symbolizovat nejen pohnutou historii Evropy, ale měla by být i ekonomickým přínosem pro jednotlivé regiony.

Do projektu se zapojilo celkem 8 evropských zemí. Kromě České republiky a Slovenska také Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Bulharsko a Chorvatsko. Na českém území by měla mít trasa vedoucí z Aše do Mikulova téměř 600 kilometrů. Cesta pro cyklisty by měla procházet velkou částí tzv. Zeleného pásu Evropy. Cestovatelé tak budou moci spatřit množství národních parků a dalších přírodních území.

Více informací by se mělo brzy objevit na právě vznikajícím portálu www.greenways.cz

Část stezky povede kolem Vojenské pozorovatelny v Broumově

Kudy vedly dráty dělící východ a západ?

Komentáře Facebook