Cyklostezky Evropy 7: Brennerská cyklostezka

Pokud máte radši kratší vyjížďky na kole a před najetými kilometry dáváte přednost zajímavému prostředí, neměli byste z vašeho seznamu cyklistických cest vynechat Brennerskou cyklostezku. Již ve starověku spojovala severní a jižní část Evropy, a tvořila tak důležitou obchodní tepnu.

Necelých 100 kilometrů klikatící se stezka začíná v malebném tyrolském údolí Eiscaktal, známém též jako oblíbené lyžařské středisko. Pohraniční vesnice Brenner stojí na pomezí Rakouska a Itálie a slouží jako výchozí bod celé cesty. Z vrcholku Tyrolských kopců vede cesta mírně se svažujícím terénem, přes Brixen (ano, ten Brixen, kam svého času deportovali Karla Havlíčka Borovského) a městečko umělců Chiusa pokračuje v podobně klesavém duchu až do samotného Bolzana.

 

Chiusa neboli Klausen, italské městečko na trase Brennerské stezky

 

Brennerská cyklostezka ukazuje krásy Tyrolska

 

Samotné Bolzano jakožto hlavní město Jižního Tyrolska nabízí spoustu lákadel pro cyklisty i další turisty. Jedná se o jakousi křižovatku mezi rakouským a italským uměním. Vybírat si zde můžete z celé plejády historických památek, jako je Waltherovo náměstí se sochou německého středověkého pěvce, gotická katedrála z dvanáctého století a množství dalších gotických a románských kostelů, klášterů, hradů a zámků. Doporučujeme navštívit i muzeum archeologie a Mussoliniho Vítězný památník.

 

Bolzano z pohledu cyklisty

Podél stezky najdete obvyklý komfort, a to jak hlediska ubytování a stravování, tak z hlediska dalších služeb. Zvídavým cyklistům doporučujeme prozkoumat blízké či vzdálenější okolí cyklostezky. Tyrolsko totiž nabízí nespočetné množství překrásných přírodních úkazů, ať už se jedná o vodopády Reinbachfälle, dechberoucí skalní masivy Cristallo, chladivé jezero Lago di Anterselva či majestátnou náhorní plošinu Prato di Piazza. Vzhledem k lehkému terénu stezky samotné si tak můžete zvýšit stupeň obtížnosti a podívat se do útrob alpských velikánů.

 

Extremisté se mohou do Tyrol vydat i v zimě

Komentáře Facebook