Tříkolka ovládaná jednou nohou dává více svobody

Pan Jiří Hos z Chebska měl před 5 lety pracovní úraz. Jako elektrikář kontroloval transformátor větrné elektrárny u Aše a byl zasažen elektrickým výbojem. Následkem toho přišel o nohu, obě ruce a ještě k tomu přišel o sluch. Krutý osud jej ale nezlomil a s pomocí své manželky Jany s ním svádí svůj každodenní boj.

Aby mohl alespoň něco dělat jako dříve, rozhodl se pořídit tříkolku. Zavolal do firmy AZUB a přijel na první návštěvu do Uherského Brodu. Během půl roku v AZUBu vymysleli a zrealizovali úpravy tak, aby se tříkolka dala pohánět pouze jednou nohou a ovládat tělem. Byla to pro konstruktéry velká výzva, ale povedlo se a pan Hos na své tříkolce letos zdolal svůj vysněný vrchol, horu Dyleň. Svým příběhem se netají a rád by, tím co dělá, motivoval další hendikepované lidi.

Hotová tříkolka AZUB Ti-FLY 26 je vybavena elektromotorem Shimano EP8 kombinovaným s nábojem automatického plynulého řazení Enviolo. Ovládá se nakláněním karoserie, řazení je automatické, brzdy se ovládají zatlačením kolena na velkou oranžovou desku, která byla vytištěna na 3D tiskárně. Jezdec může ovládat zadní hydraulickou brzdu krátkým kouskem pravé ruky. Pan Hos potřebuje pouze asistenci při nasedání a sesedání z tříkolky a nastartování motoru, ale jízdu jako takovou zvládá sám.

Více detailních fotografií na www.azub.eu

Když pan Hos poprvé navštívil AZUB, seděl ve standardní tříkolce s elektronickým motorem a vysvětloval, co potřebuje.

Komentáře Facebook