EcoVia – naklápěcí velomobil

EcoVia je zajímavý projekt naklápěcího velombilu pro každodenní využití. V celé myšlence jde o to, postavit kolo, které by bylo schopno nahradit automobil v každodenním používání jedním člověkem. Takové kolo musí mít několik parametrů, aby mělo šanci obstát.

Musí být dostatečně rychlé, čemuž by měl u EcoVia pomoci elektromotor. Jezdec musí být ochráněn před nepřízní počasí. Musí být satbilní a viditelné s dostatečnou přepravní kapacitou pro běžné i větší nákupy. A mělo by mít rozumnou cenu.

Tříkolka jako základ celé koncepce je poměrně dobrou volbou. A to i její delta verze se dvěmi koly vzadu. Toto uspořádání je totiž poměrně vhodné k využití pro naklápění. A naklápění je v daném případě také důležité, protože takto vysoká tříkolkaby byla ve vyších rychlostech nestabilní a ráda by se překlápěla. Tím, že se však ve vyšších rychlostech naklápí, problém se stabilitou odpadá. V nižších rychlostech je zase možné naklápění zabrzdit.

Nám se sice zdá, že EcoVia je až příliš složitá na to, aby ji bylo možné v budoucnu vyrábět za akceptovatelnou cenu, ale i tak je to velice zajímavý projekt. Pokud o něm chcete vědět více, stačí se podvat na stránku lefthandedcyclist.blogspot.cz

Komentáře Facebook