Do práce na kole 2018

Do práce na kole 2018

Firma AZUB BIKE je prostřednictvím značky ORTLIEB hrdým partnerem celonárodní soutěže Do práce na kole a při této příležitosti připravila pro její účastníky 10% slevu od našich partnerů v jednotlivých městech. Seznam partnerů najdete níže na této stránce.

 

Podmínky akce:

– Po přihlášení získáte promo kód, který zmíníte při nákupu u jednoho z partnerů spolu se svým jménem a emailovou adresou.

– Slevový kód platí na jednorázový nákup.

– 10% sleva platí na jakékoliv zboží ORTLIEB, tedy i to, které účastníci naleznou v celosvětovém anglickém katalogu, ale nenajdou je na stránkách azub.cz. Dodání se však může protáhnout až na dobu zhruba 3 týdnů.

– Jméno a email mohou být využity pro marketingové účely prodejce a také společnosti AZUB BIKE s.r.o.

– Akce je časově omezena do konce května 2018.

 

Partnerské prodejny akce:

BrnoIGI elektrokolawww.igielektrokola.cz
BrnoCitybikeswww.citybikes.cz
Hradec KrálovéKola Pejchawww.kola-pejcha.cz
Jindřichův HradecCyklosport P+Pwww.cyklosportjh.cz
LiberecRJ CYCLING s.r.o.www.elbikes.cz
OlomoucMoolbikewww.moolbike.cz
OstravaČeský Sportwww.cesky-sport.cz
PlzeňKoloběh Sportwww.kolobezky-plzen.cz
PrahaVeloramawww.velorama.cz
PrahaCitybikeswww.citybikes.cz
Uherské hradištěJuvacyklowww.juvacyklo.cz
ZnojmoCyklo Kučerawww.kucera-zn.cz
5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

Začíná období léta, kdy některé dny jsou extrémně vysoké teploty. Je tedy důležité se tomuto počasí přizpůsobit, aby jste během jízdy do práce a z práce zůstali v bezpečí. Přinášíme vám pět tipů jak na to.

Radost z jízdy

1. Předčasný odchod – Vydejte se na cestu domů, ještě než začnou neúprosné vedra. Zjistěte si tak v práci, pokud vám umožní v horkých dnech předčasný odchod.

2. Udělejte si čas – Pokud si nemůžete dovolit odejít o hodinu dříve, zkuste alespoň o 15 minut. Tímto způsobem si můžete dovolit jet domů pomaleji, odpočívat a udržovat nízkou tělesnou teplotu.

3. Pijte vodu – Pokud dojíždíte do práce jenom 20 minut, tak si nejspíše láhev s vodou sebou neberete. V horkých dnech ale může přít vhod, tak si ji nezapomeňte sebou vzít. Dehydrovat se můžete velmi snadno a rychle!

4. Noste prodyšné oblečení – Pokud patříte mezi cyklisty, kteří normálně jezdí v bavlněném tričku a šortkách, zkuste se tentokrát obléknout jinak. Vezměte si funkční tričko, které odvádí pot a udržuje vás chladnější.

5. Chraňte své oči – Nemáme na mysli sluneční brýle! Čelenka nebo šátek pod helmou zachytí pot, takže vaše oči můžou zůstat otevřené a plně se věnovat okolí.

Do práce na kole: Jak si najít nejlepší cestu pomocí Cykloserver a Mapy.cz

Do práce na kole: Jak si najít nejlepší cestu pomocí Cykloserver a Mapy.cz

Začněme…

Varianta 1 – Cykloserver

Výhody:

 • Kvalitní cykloturistická mapa
 • Oficiální cyklostezky + sjízdné polní/lesní cesty
 • Tvorba vlastních tras
 • Výškové profily trasy
 • Export GPX
 • Možnost uložení trasy “Uložit tip na výlet” – vázáno na uživatelský účet

Nevýhody:

 • Ruční “plánování” tras

Klikněte zde pro přechod na cykloserver.cz

V levém horním menu klikněte na tlačítko kreslení trasy. Poté v mapě vyhledejte místo vaší kanceláře a klikněte na něj, poté vyhledejte místo kde bydlíte a klikněte. Nyní by jste měli vidět mapu podobné této:

Plánujeme cestu do práce na kole
Letecká čára z domu do práce.

 

 

Poté následuje ta kreativní část… A to plánování samotné trasy. Abychom nepokračovali v kreslení naší linie, je nutné v pravé tabulce zakliknout bod číslo 1. a poté kliknout na libovolné místo na námi vytvořené linii. Tím přidáme další bod a budeme moci naši linii pomaličku směřovat na cyklostezky směrem k práci

2
Přidáváme body a pomalu tvarujeme naší linii po cyklostezkách směrem k našemu cíli.

Tatovéto plánování může být trošku časově obtížnější a bude vyžadovat lehkou znalost okolí. Nicméně pokud tuto část zvládnete můžete si díky cyklomapám od cykloserveru najít opravdu bezpečnou trasu. Navíc nikdo neříká že nalezení nejlepší trasy je otázkou jednoho pokusu. Vyzkoušejte si naplánovat dvě až tři trasy a sami si určete, která vám vyhovuje nejvíce.

3
Takto může vypadat finální podoba naší trasy.

Nezapomeňte si trasu uložit, abychom se k ní v případě potřeby mohli k ní kdykoliv vrátit.

4
Uložte si svou trasu. Kdykoliv se k ní můžete vrátit a upravit ji.

Varianta 2 – Mapy.cz

Výhody:

 • Automatické plánování trasy
 • Výškové profily trasy
 • Export GPX a sdílení trasy pomocí sociálních sítí
 • Zobrazení přibližné časové náročnosti

Nevýhody:

 • Podrobnost a absence sjízdných polních a lesních cest

Klikněte zde pro přechod na mapy.cz

Plánování trasy na Mapy.cz je o mnoho snazší a rychlejší. V některých případech však chybí absence polních a lesních cest, které nejsou považovány za oficiální cyklostezky, ale v mnoha případech je tak lze využít. Proto musíte sami zvážit, jaká varianta je pro vás výhodnější. V mém případě mi Mapy.cz vygenerovali téměř shodnou trasu, jako jsem si naplánoval na Cykloserver. Začněme označením místa odkud vyrážíme. Následně označte cílové místo. Mapy nám během pár vteřin vygenerují trasu (nezapomeňte mít vpravo zakřiknuté kolo).

5
Mapy.cz nám vygenerovali trasu, podle zadaného startovního a cílového bodu.

A je hotovo. V případě úprav můžeme přidat průjezdní body kliknutím na “čáru” trasy a následným tažením na určené průjezdní místo. Pokud jsme s trasou spokojeni, stačí si jí uložit, nechat si vygenerovat GPX soubor, nebo trasu sdílet s přáteli na sociálních sítích.

 

 

 

 

Světová cyklistická parkoviště

Světová cyklistická parkoviště

V České Republice ještě není cyklistika rozvinutá tolik jako v jiných zahraničních státech. Pokud tedy někdo z nás využívá kolo pro dojezd do práce, většinou parkuje v cyklistickém stojanu, nebo opřený o pouliční lampu. Ve světě jsou některé země natolik cyklisticky rozvinuté, že krom kvalitní sítě cyklostezek, mají cyklo parkoviště. Doufáme, že v průběhu let se začne s budováním podobných věcí i u nás. A jak by takové parkoviště mohly vypadat se můžete podívat níže.


Bicycles at Niigata (Japan) train station (6/18/02)

Niigata, Japonsko

3 means of transportation

Leuven, Belgie

Tokyo Bicycles

Tokyo, Japonsko

Amsterdam, Nizozemsko

Amsterdam, Nizozemsko

Sea of bicycles, Malmö Sweden

Malmo, Švédsko

Českou vyjímkou může být parkoviště v Hradci Králové, jehož architekt se rovněž inspiroval v zahraničí.

Zdroje fotek: Flickr.com, archív A-C

Jak reagovat na agresivní nebo naštvané řidiče

Jak reagovat na agresivní nebo naštvané řidiče

Když během své jízdy do práce narazíte na naštvaného, nebo agresivního řidiče, nejraději by jste mu něco řekli, ale vezměte také na vědomí fakt, že většina z nich doufá že něco takového uděláte.

Nejlepší věc kterou můžete udělat je držet si svou lajnu a samotného řidiče ignorovat. Pokud vás však řidič stále obtěžuje či ohrožuje, je dobré se na chvíli postavit stranou a rychle si zapsat jeho SPZ, kterou ohlásíte příslušným orgánům. Nemusí to mít na řidiče žádný dopad, nicméně je to to nejlepší co v dané situaci můžete udělat.

Nezapomeňte na to, že jste na silnici nejpomalejší a nejzranitelnější účastník dopravního provozu, a i když máte právo na kus své cesty, musíte v takovýchto situacích udržet svůj hněv a naštvanému řidiči dát prostor, aby vás bezpečně objel a dále neohrožoval. Moudřejší hold musí ustoupit. Moudřejší musíte být právě vy.

 Foto: www.bicicletasciudadesviajes.blogspot.mx
Lenovcův průvodce dojížděním do práce na kole

Lenovcův průvodce dojížděním do práce na kole

V minulém článku jsme si ukázali jak zjednodušit a minimalizovat každodenní dojíždění do práce na kole. Tento článek není určen pro znalé cyklisty, kteří dojíždějí dennodenně do práce na kole. Není to také pro sportovně založené cyklisty, kteří si před vyjetím z domu stopují čas a srdce jim tluče o 106% – tedy závoďaky. Tento článek je určen pro ty z vás, kteří nemají rádi plánování. Údržbu kola moc neřeší, vždyť když zrovna prší tak ono se to i očistí… A dojezdy do práce neberou jako tréning na závody.

Dojíždění na kole do práce má být především zábava. Vysoké ceny pohonných hmot, ekologičnost a zdravotní prospěšnost mohou být důvody proč začít jezdit do práce na kole. Ale především je to každodenní zábava, která nás den za dnem udržuje v sedle. Ale přiznejme si to, každodenní plánování a nošení upnutých cyklistických dresů nezní moc jako zábava pro mnohé z vás.

Proto přinášíme průvodce pro lenochy:

1. Zahoďte opravnou sadu, nezapomeňte na telefon – Nejhorší věcí kterou při dojezdu do práce můžete zažít je propíchnutá pneumatika; stát na silnici vedle vašeho prázdného kola s frustrující maličkou pumpičkou, když se zrovna snažíte alespoň trochu kolo dofoukat. Takže nechte být nějakou opravnou sadu a použijte telefon. Pokud jste zrovna na cestě do práce, zavolejte kámošovi v kanceláři ať vás jede vyzvednout. Pokud jste na cestě domů, zavolejte někomu blízkému. Bude to o poznání rychlejší, než když se budete snažit závadu opravit na silnici. Doma to navíc s pořádnou pumpou, nebo kompresorem zabere o poznání méně času!

Držáky na telefony.

2. Zkontrolujte počasí, rozhodněte se mezi autem a autobusem – Přiznejme si to, jízda do práce v lijáku způsobuje spoustu problému. Budete úplně promočený a většina věcí v brašnách bude nasáklá vodou (pokud nemáte brašny vodotěsné). To se potom všechno to krásné na dojíždění do práce vytrácí. Takže pokud bude stát počasí za nic, nemusíte se cítit provinile když vezmete klíče od auta, nebo půjdete na nejbližší zastávku.

MHD s kolem, žádný problém.

3. Používejte světla, která jsou dobíjená dynamem – Kontrolovat zda-li mám stále nabité baterie ve světlech může být otravné a taky nebezpečné. Většinou vypoví službu při jízdě nejtemnější části trasy při jízdě domů. Zvažte investici do světel, které pohání dynamo v náboji. Vytratí se tak starost s bateriemi, protože když šlapu, tak i svítím. V redakci doporučujeme dynama Son a Biologic.

4. Nestyďte se slézt z kola chvíli jít pěšky – Vaše ranní dojíždění do práce není Tour De France. V cíli nedostanete žádnou hlavní výhru ani žlutý trikot. Neexistuje žádný důvod spěchat a překonávat své síly ve vyjíždění prudkého kopce. Přeci jen vás čeká ještě celý den v práci. Navíc pokud jste ještě šli pozdě spát a jste nevyspaní. Nestyďte se tak slézt z kola a jít chvíli pěšky. V dnešní době tento neduh lze vyřešit elektrokolem, které vás v těchto situacích podpoří. Pokud už máte dobré kolo, můžete si na něj nechat namontovat univerzální elektrosadu.

5. Vyberte si tu nejrovnější trasu – Nezapomeňte že kratší cesta nemusí být nutně nejlepší cesta. Pomocí Google Map se zapnutým profilováním terénu, si vyberte tu nejvíce plochou trasu, i kdyby to mělo znamenat pár kilometrovou zajížďku.

6. Pomozte si autem, nebo MHD – Je práce příliš daleko na to, aby jste vzali kolo a jeli na kole? A co třeba si např. 40 km trasu do práce, rozdělit na dvě části? Jednu část odjet autem, zaparkovat na vhodném místě a zbytek jet na kole. Říkáte si jaký blázen by dvakrát denně upevňoval kolo na střešní nosič? No a co když mám moc malé auto na to převážet kolo?.. Ano, v tomto může být malý háček. Ten lze vyřešit pořízením tzv. skládačky, kterou rozložíte do kompaktních rozměrů během 10 vteřin. Člověk když si spočítá náklady na pohonné hmoty každodenního 80 km dojíždění do práce, tak se mu skládačka zaplatí během jedné sezóny.

S kolem do auta.