Zbrusu nový způsob skládání: Tern uvádí ultra-kompaktní BYB

Zbrusu nový způsob skládání: Tern uvádí ultra-kompaktní BYB

Společnost Tern, specialisté na cestování po městě, nedávno představila svůj nový BYB, ultra kompaktní kolo se zcela novým pojetím skládacího mechanismu. BYB je o 30 % menší než typické skládačky s 20″ koly, to nejmenší, co nám zatím Tern kdy představil. Toto kolo se skládá do malého útlého balíčku, jednoho z nejmenších na trhu, i tak však nabízí výborné jízdní vlastnosti.

„BYB je výsledkem čtyřleté, úzce zaměřené práce celého týmu,“ říká Josh Hon, kapitán Teamu Tern. „Museli jsme vyvinout zcela novou technologii a můžeme říct, že výrobní tolerance jsou dle slov našeho továrního partnera ‚těsnější než u aut‘. Jsme z něj nadšení, protože nové koncepty skládacích kol se objevují jen párkrát za desítky let a my si myslíme, že naše BYB právě takovým milníkem je.“

Kromě ultra-kompaktní složené velikosti má BYB celou řadu dalších předností.

Rozjedeme to
Když poskládáte nějakou typickou skládačku, musíte ji z bodu A do bodu B prostě nějak přenést, což třeba na rozlehlých nádražích není žádná legrace. BYB má však v nosiči zabudována otočná kolečka. Složené kolo tak budete mít vždy po ruce. Můžete jej tedy používat stejně jako kufr na kolečkách – bez problémů se s ním propletete mezi davy v metru či na eskalátorech, a to i s kelímkem kávy v druhé ruce.

Připraven k odletu
Co se týče letecké přepravy, s BYB se před vámi otevřou neuvěřitelné možnosti a odbavení bude velmi jednoduché. K jeho transportu slouží speciální skořepinový kufr AirPorter Slim. Kolo není třeba před složením nijak demontovat a ke složení nepotřebujete ani žádné nástroje. Stačí pouhá minuta a před vámi bude stát úhledné zavazadlo, ve kterém váš velocipéd bezpečně přečká let.

Lepší požitek z jízdy
Se svými 20palcovými koly má BYB přirozenou výhodu oproti skládačkám s menšími koly. Když k tomu přidáme tuhost a odolnost DoubleDeck rámu, sympaticky dlouhý kokpit a prémiové komponenty, můžete počítat s velmi pohodlnou a rychlou jízdou.

Skvělé vybavení
Kolo, které uživateli slouží k dojíždění, by také mělo být schopno přepravit i věci, které člověk potřebuje vzít s sebou, ať už se jedná o náhradní oblečení, věci do fitka či laptop. BYB vám tuto službu prokáže také. Kromě své vlastní řady doplňků je kompatibilní i s brašnami Ortlieb® a KLICKfix®.

„Na začátku projektu jsme dlouho uvažovali, do jak velkých kol bychom měli jít,“ vysvětluje Hon. „Padaly návrhy na kola spíše menší, což by nám samozřejmě dalo také menší rozměry po složení. Ovšem menší kola zase zákonitě ovlivňují požitek z jízdy. A právě výborné jízdní vlastnosti u nás vyhrály, protože pokud chceme, abychom jak my, tak naši zákazníci kolo dennodenně používali, musíme si jízdu užívat.“
„Někdo se možná bude divit, proč přicházíme s kolem bez elektrického pohonu, když současný trend je právě opačný,“ pokračuje Hon. „Ale my mikro-mobilitu vidíme jako jeden z mnoha druhů přepravy a možností cestování. S elektrokolem můžete zvládnout celou cestu, bez využití auta či veřejné dopravy. Ta je ale pro spoustu lidí pořád tou nejrychlejší a nejúspornější volbou. Jediné, co pak potřebují, je dopravní prostředek na tzv. „poslední míli“, kterým se z dopravního uzlu přepraví do cílové destinace a naopak. Jiní uživatelé zase třeba pracují v městských čtvrtích, kde je omezený vjezd aut. Na takové krátké vzdálenosti není třeba elektrický pohon, uživatel uvítá zařízení, které se dá složit do malého balíčku a které se dá bez problémů přepravovat a skladovat. A z tohoto přesvědčení se zrodil BYB.“

Nová BYB řada nabízí dva modely: BYB P8, jehož cena je 29.990 Kč a prémiový, až by se dalo říci, luxusní model BYB S11 s cenou 59.990 Kč. Skládací kolo Tern BYB v obou provedeních je už k dispozici u našich prodejců, nebo přímo u nás na webu či v prodejně.

NOVÉ TECHNOLOGIE
Koncept BYB spojuje hned deset technologií, patentovaných společností Tern. Níže se dočtete o těch nejpodstatnějších.

Technologie TriFold
Kola BYB mají nový patentovaný systém skládání, z toho jsou dvě části skládacího mechanismu uloženy v rámu a jedna ve sloupku řízení. Umístění jednotlivých částí skládacího mechanismu je neuvěřitelně komplexní, až do té míry, že patent obsahuje matematický vzorec, který polohu částí přesně popisuje a navrhuje i alternativní možnost.

Rám DoubleDeck
Rám BYB využívá designový koncept DoubleDeck rámu a robustní trubky lichoběžníkového tvaru z modelu nákladního elektrokola GSD, což znamená, že rám je pevnější a lehčí.

Skládací mechanismus TFL
Všechny části skládacího mechanismu přímo hýří patentovanými technologiemi a nabízí tak naprosto nejpokrokovější koncept skládání. Skládací mechanismus se otáčí kolem nerezových čepů, usazených do hladkých ložisek Igus, páčky se automaticky zablokují pevnými hliníkovými piny. Skládací mechanismus TFL má propracovaný trojrozměrný tvar, jehož plochy pevně splývají s trubkami rámu a vytváří tak pevný a odolný spoj.

Spojení
Složené kolo se uzamyká pomocí patentovaného kotvicího mechanismu, který garantuje, že kolo zůstane bezpečně složené bez ohledu na to, jakým způsobem jej budete přepravovat.

Skládací sloupek řízení Physis RF
Většina skládacích kol má příliš pružné sloupky řízení, se kterými má uživatel při jízdě často pocit, že jede na „uvařené nudli“. Sloupek 3D-forged Physis je proslulý svou tuhostí a pevností. Společně s tuhým rámem dává jeho nová RF verze základ skvělým jízdním vlastnostem kola BYB.

Zadní nosič Metro

Nosič Metro byl navržen tak, aby kolo po složení udržel ve svislé poloze. Jsou v něm zabudována otočná kolečka, se kterými je přeprava kola hračkou i v rušném prostředí. Jeho další předností je možnost využití malých a středně velkých brašen, například Ortlieb® Sport Roller.

Kompletní informace o skládacím kole Tern BYB P8 najdete na našem webu. 

Do práce na kole 2018

Do práce na kole 2018

Firma AZUB BIKE je prostřednictvím značky ORTLIEB hrdým partnerem celonárodní soutěže Do práce na kole a při této příležitosti připravila pro její účastníky 10% slevu od našich partnerů v jednotlivých městech. Seznam partnerů najdete níže na této stránce.

 

Podmínky akce:

– Po přihlášení získáte promo kód, který zmíníte při nákupu u jednoho z partnerů spolu se svým jménem a emailovou adresou.

– Slevový kód platí na jednorázový nákup.

– 10% sleva platí na jakékoliv zboží ORTLIEB, tedy i to, které účastníci naleznou v celosvětovém anglickém katalogu, ale nenajdou je na stránkách azub.cz. Dodání se však může protáhnout až na dobu zhruba 3 týdnů.

– Jméno a email mohou být využity pro marketingové účely prodejce a také společnosti AZUB BIKE s.r.o.

– Akce je časově omezena do konce května 2018.

 

Partnerské prodejny akce:

BrnoIGI elektrokolawww.igielektrokola.cz
BrnoCitybikeswww.citybikes.cz
Hradec KrálovéKola Pejchawww.kola-pejcha.cz
Jindřichův HradecCyklosport P+Pwww.cyklosportjh.cz
LiberecRJ CYCLING s.r.o.www.elbikes.cz
OlomoucMoolbikewww.moolbike.cz
OstravaČeský Sportwww.cesky-sport.cz
PlzeňKoloběh Sportwww.kolobezky-plzen.cz
PrahaVeloramawww.velorama.cz
PrahaCitybikeswww.citybikes.cz
Uherské hradištěJuvacyklowww.juvacyklo.cz
ZnojmoCyklo Kučerawww.kucera-zn.cz
5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

Začíná období léta, kdy některé dny jsou extrémně vysoké teploty. Je tedy důležité se tomuto počasí přizpůsobit, aby jste během jízdy do práce a z práce zůstali v bezpečí. Přinášíme vám pět tipů jak na to.

Radost z jízdy

1. Předčasný odchod – Vydejte se na cestu domů, ještě než začnou neúprosné vedra. Zjistěte si tak v práci, pokud vám umožní v horkých dnech předčasný odchod.

2. Udělejte si čas – Pokud si nemůžete dovolit odejít o hodinu dříve, zkuste alespoň o 15 minut. Tímto způsobem si můžete dovolit jet domů pomaleji, odpočívat a udržovat nízkou tělesnou teplotu.

3. Pijte vodu – Pokud dojíždíte do práce jenom 20 minut, tak si nejspíše láhev s vodou sebou neberete. V horkých dnech ale může přít vhod, tak si ji nezapomeňte sebou vzít. Dehydrovat se můžete velmi snadno a rychle!

4. Noste prodyšné oblečení – Pokud patříte mezi cyklisty, kteří normálně jezdí v bavlněném tričku a šortkách, zkuste se tentokrát obléknout jinak. Vezměte si funkční tričko, které odvádí pot a udržuje vás chladnější.

5. Chraňte své oči – Nemáme na mysli sluneční brýle! Čelenka nebo šátek pod helmou zachytí pot, takže vaše oči můžou zůstat otevřené a plně se věnovat okolí.

Do práce na kole: Jak si najít nejlepší cestu pomocí Cykloserver a Mapy.cz

Do práce na kole: Jak si najít nejlepší cestu pomocí Cykloserver a Mapy.cz

Začněme…

Varianta 1 – Cykloserver

Výhody:

 • Kvalitní cykloturistická mapa
 • Oficiální cyklostezky + sjízdné polní/lesní cesty
 • Tvorba vlastních tras
 • Výškové profily trasy
 • Export GPX
 • Možnost uložení trasy “Uložit tip na výlet” – vázáno na uživatelský účet

Nevýhody:

 • Ruční “plánování” tras

Klikněte zde pro přechod na cykloserver.cz

V levém horním menu klikněte na tlačítko kreslení trasy. Poté v mapě vyhledejte místo vaší kanceláře a klikněte na něj, poté vyhledejte místo kde bydlíte a klikněte. Nyní by jste měli vidět mapu podobné této:

Plánujeme cestu do práce na kole
Letecká čára z domu do práce.

 

 

Poté následuje ta kreativní část… A to plánování samotné trasy. Abychom nepokračovali v kreslení naší linie, je nutné v pravé tabulce zakliknout bod číslo 1. a poté kliknout na libovolné místo na námi vytvořené linii. Tím přidáme další bod a budeme moci naši linii pomaličku směřovat na cyklostezky směrem k práci

2
Přidáváme body a pomalu tvarujeme naší linii po cyklostezkách směrem k našemu cíli.

Tatovéto plánování může být trošku časově obtížnější a bude vyžadovat lehkou znalost okolí. Nicméně pokud tuto část zvládnete můžete si díky cyklomapám od cykloserveru najít opravdu bezpečnou trasu. Navíc nikdo neříká že nalezení nejlepší trasy je otázkou jednoho pokusu. Vyzkoušejte si naplánovat dvě až tři trasy a sami si určete, která vám vyhovuje nejvíce.

3
Takto může vypadat finální podoba naší trasy.

Nezapomeňte si trasu uložit, abychom se k ní v případě potřeby mohli k ní kdykoliv vrátit.

4
Uložte si svou trasu. Kdykoliv se k ní můžete vrátit a upravit ji.

Varianta 2 – Mapy.cz

Výhody:

 • Automatické plánování trasy
 • Výškové profily trasy
 • Export GPX a sdílení trasy pomocí sociálních sítí
 • Zobrazení přibližné časové náročnosti

Nevýhody:

 • Podrobnost a absence sjízdných polních a lesních cest

Klikněte zde pro přechod na mapy.cz

Plánování trasy na Mapy.cz je o mnoho snazší a rychlejší. V některých případech však chybí absence polních a lesních cest, které nejsou považovány za oficiální cyklostezky, ale v mnoha případech je tak lze využít. Proto musíte sami zvážit, jaká varianta je pro vás výhodnější. V mém případě mi Mapy.cz vygenerovali téměř shodnou trasu, jako jsem si naplánoval na Cykloserver. Začněme označením místa odkud vyrážíme. Následně označte cílové místo. Mapy nám během pár vteřin vygenerují trasu (nezapomeňte mít vpravo zakřiknuté kolo).

5
Mapy.cz nám vygenerovali trasu, podle zadaného startovního a cílového bodu.

A je hotovo. V případě úprav můžeme přidat průjezdní body kliknutím na “čáru” trasy a následným tažením na určené průjezdní místo. Pokud jsme s trasou spokojeni, stačí si jí uložit, nechat si vygenerovat GPX soubor, nebo trasu sdílet s přáteli na sociálních sítích.

 

 

 

 

Světová cyklistická parkoviště

Světová cyklistická parkoviště

V České Republice ještě není cyklistika rozvinutá tolik jako v jiných zahraničních státech. Pokud tedy někdo z nás využívá kolo pro dojezd do práce, většinou parkuje v cyklistickém stojanu, nebo opřený o pouliční lampu. Ve světě jsou některé země natolik cyklisticky rozvinuté, že krom kvalitní sítě cyklostezek, mají cyklo parkoviště. Doufáme, že v průběhu let se začne s budováním podobných věcí i u nás. A jak by takové parkoviště mohly vypadat se můžete podívat níže.


Bicycles at Niigata (Japan) train station (6/18/02)

Niigata, Japonsko

3 means of transportation

Leuven, Belgie

Tokyo Bicycles

Tokyo, Japonsko

Amsterdam, Nizozemsko

Amsterdam, Nizozemsko

Sea of bicycles, Malmö Sweden

Malmo, Švédsko

Českou vyjímkou může být parkoviště v Hradci Králové, jehož architekt se rovněž inspiroval v zahraničí.

Zdroje fotek: Flickr.com, archív A-C

Jak reagovat na agresivní nebo naštvané řidiče

Jak reagovat na agresivní nebo naštvané řidiče

Když během své jízdy do práce narazíte na naštvaného, nebo agresivního řidiče, nejraději by jste mu něco řekli, ale vezměte také na vědomí fakt, že většina z nich doufá že něco takového uděláte.

Nejlepší věc kterou můžete udělat je držet si svou lajnu a samotného řidiče ignorovat. Pokud vás však řidič stále obtěžuje či ohrožuje, je dobré se na chvíli postavit stranou a rychle si zapsat jeho SPZ, kterou ohlásíte příslušným orgánům. Nemusí to mít na řidiče žádný dopad, nicméně je to to nejlepší co v dané situaci můžete udělat.

Nezapomeňte na to, že jste na silnici nejpomalejší a nejzranitelnější účastník dopravního provozu, a i když máte právo na kus své cesty, musíte v takovýchto situacích udržet svůj hněv a naštvanému řidiči dát prostor, aby vás bezpečně objel a dále neohrožoval. Moudřejší hold musí ustoupit. Moudřejší musíte být právě vy.

 Foto: www.bicicletasciudadesviajes.blogspot.mx