české létající kolo f-bike

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně bude letos představen prototyp létajícího kola f-bik, na jehož vývoji se podílí několik českých firem. Bylo by lépe říci, že je to spíše elektrokolo, než kolo, protože k letu kola buou používány motory o celkovém výkonu 50 kW.

V každém případě je to velmi zajímavý počin z kategorie těch, o kterých jen čteme na zahraničních webech a ani nedoufáme, že by se něco podobného mohlo vyvíjet u nás v České republice.

Celý design kola se odvíjel od několika požadavků:
– schopnost jízdy v přiměřeném terénu s pomocí pohonných jednotek (režim „bicykl“)
– schopnost krátkého koordinovaného letu (max. letová hmotnost do 170 kg, využití komponentů kola pro ovládání letu, režim „vznášedlo“)
– stabilizace stroje při vzletu a přistání (včetně odpružení)
– bezpečnost letu (kontrola stavu akumulátorů, omezení vzletové výšky, omezení „nebezpečného“ zásahu do ovládání, které by vedlo k nekoordinovanému letu či pádu)
– stabilizace pilota (připoutání bezpečnostním pásem, pevné opěry nohou, podpůrný sedák)

Nakonec bylo rozhodnuto, že bude použito čtyř horizontálních vrtulí, místo křídel, a že kolo bude mít tvar klasického kola na místo např. tříkolky.

Iniciátorem celého projektu je firma Technodat ze Zlína, která původně chtěla vytvořit hi-tech elektrokolo, ale její plán postupně dostal křídla. Do projektu jsou zapojeny i další firmy, jakoje Evektor, či známý český výrobce kol, firma Duratec.

Na webu létajícícho kola f-bike, který je mimochodem hodně povedený, je možné k celému projektu také diskutovat, k čemuž jeho realizátoři přímo vybízejí.

Komentáře Facebook