Netradiční zámek na kolo

Zatímco se celý svět kol ubírá mílovými kroky vpřed a mění se z roku na rok, svět zámků na kolo jakoby ustrnul na jednom místě. V poslední době rozvířil vody v této části cyklistiky snad jen Knog se svým silikonovým “opletem” ocelového lanka. Podobný zámek pak představil také ABUS a protože Knog měl svou myšlenku patentovanou, byl z toho soudní spor. Něco, co v cyklistice rozhdoně neradi vidíme a vlastně se nám to nelíbí ani kdekoliv jinde.

Není tedy divu, že korejský tým Lee Sang Hwa, Kim Jin Ho a Yeo Min Gu se pokusili přijít s nějakou novou myšlenkou. Podle nich je hlavním problémem současných zámků především to, že pokud si chcete jen na minutku odskočit koupit rohlíky, musíte další dvě minuty vytahovat zámek z batohu, či uvolňovat z držáku na kole, pak zamykat, pak zase odemykat atd. Zámky, zvláště ty pořádné, jsou prostě komplikace.

A proto tento tým přišel s nápadem jakéhosi skládacího sedla, které následně obejme plášť a ráfek kola a pomocí čísleného zámku se pak zamkne. Na první pohled jednoduché, svižné a vcelku účinné.
Jak už to ale bývá, hned vyvstávají otázky. Nesloží se se mnou seldo za jízdy? A nebo: Půjde to použít i na jiné kolo než na to, pro které bylo vyrobeno? To už ale není třeba řešit, neb tento “produkt” je opravdu jen designérským zamyšlením a slouží k inspiraci, k rozvíření debaty a je potenciálně jakýmsi prvním krokem k celé sérii úkonů na jejichž konci bude lepší cyklistický zámek.


Komentáře Facebook