Nový rekord v hodinovce – 91,556 km

2.8.2011 se Švýcarovi jménem Francesco Russo podařilo překonat světový rekord v hodinovce. Na německém testovacím oválu Dekra dosáhl průměrné rychlosti přes 90 km/h.

Jeho strojem bylo Eiviestretto, které vyvinul a postavil spolu se slovincem Damjanem Zabovnikem. Demjan je držitelem několika rychlostních rekordů a sám postavil již několik streamlinerů, které postupně pojmenoval Eivie I., II. a III. Stejně tak Francesco už postavil jeden rychlostní stroj se jménem Ristretto. Jméno nového rekordního stroje je tak kombinací dvou předchozích jmen.

Toto celokapotované lehokolo je zajímavé především tím, že se v něm leží na zádech a přitom se jede hlavou napřed, tedy pozpátku. Orientace a řízení pak je možné prostřednictvím zrcátka. Toto uspořádání umožňuje maximálně optimalizovat aerodynamiku s nejširším bodem (ramenami) v přední části kola. Stejně tak může jezdec přenést maximum své síly do pedálů, které jsou taktéž netradičně umístěny vedle zadního kola, ale přitom s ním nejsou napřímo propojeny.

Vývoj kola trval více méně jeden rok a byl završen právě světovým rekordem v hodinovce, což byl prvotní cíl obou výše zmíněných mužů.

Celý rekord byl provázen poněkud nevhodným počasím, které je tak typické pro letošní léto. K pokusu mělo dojít už v pátek, ale díky vytrvalému dešti se celá akce posunula až na pondělí a nakonec až na pondělní večer, kdy v 18:40 Francesco odstartoval.

Více informací najdete na www.russo-speedbike.com

Komentáře Facebook