ZIMNÍ RADOVÁNKY NA KOLE I.

Dny se zkracují a noci prodlužují. Teploty se už jen málokdy vyšplhají nad 10°C a zima zalézá za nehty. Jasný důkaz o tom, že podzim pomalu končí a zima čeká za dveřmi. V tomto období většina cyklistů ukládá svá kola k zimnímu spánku. Jsou mezi námi i takoví příznivci cyklistiky, které nízké teploty, studený vítr či padající sníh neodradí od jejich milovaného sportu. Při jízdě na kole v zimě je dobré mít na paměti pravidla, která jsou závislá na počasí, venkovních podmínkách a vaší otužilosti. Přinášíme vám pár rad, jak si zimní cyklistiku opravdu užít.


Základem je oblečení

Vítr, chlad a mráz jsou nepřítelem všech sportů provozovaných v zimě, cyklistiky nevyjímaje. V dnešní době máte možnost vybrat si z široké nabídky oblečení, které je svými vlastnostmi speciálně přizpůsobeno outdoorovým aktivitám, mezi které patří i jízda na kole. Nejspíš budete muset šáhnout hlouběji do kapes, ale investovat peníze do kvalitního oblečení se vyplatí. Při správném výběru můžete pořídit oblečení, které uplatníte i při jiných sportech (např. turistika, běh na lyžích i bez lyží).

Vhodné oblečení na kolo by mělo splňovat dvě základní vlastnosti – prodyšnost a odolnost vůči větru. Prodyšné oblečení vám zaručí větší komfort, protože pot a vlhkost bude odváděna od těla a vy budete v suchu. Proč je důležité, aby oblečení neprofouklo, je asi jasné každému cyklistovi. Neměli byste rozhodně zapomenout na doplňky jako je šátek na krk, čepice, při velké zimě i kukla a rukavice. Při jízdě na kole se pohybujete rychle a uši či prsty vám mohou snadno omrznout. Navíc pokud vám zmrznou prsty, bude se vám hůř brzdit a výlet může skončit nehodou. Což si určitě nikdo nepřeje. Proto byste výběru rukavic měli věnovat větší pozornost. Flísové rukavice vás možná zahřejí na procházce, ale při jízdě na kole profouknout a prsty stejně promrznou.

Stejně jako prsty na rukách jsou k promrznutí náchylné i ostatní klouby, zejména lokty a kolena. Při velkých mrazech doporučujeme používat speciální návleky, které pomohou udržet klouby v teple. Jste-li náchylní na zimu od noh, doporučujeme pořídit si speciální neoprenové návleky na boty. Nohy budou v teple a suchu.

Zima nebo horko?

Podle čeho zvolit počet vrstev oblečení, aby nebyla zima nebo naopak horko? Kritérií je několik. Jako první určitě každého napadne venkovní teplota. Důležitější je ale intenzita, s jakou je sportovní činnost vykonávána. Jiná je při závodech, jiná při jízdě na silnici, jiná při jízdě v terénu. Kapitolou sama pro sebe je cykloturistika, kdy se střídá intenzitní šlapání s nulovým pohybem. Svoji roli hraje i otužilost a odolnost cyklisty vůči chladu.

Komentáře Facebook