Špička českého MTBO bojovala o tituly nedaleko Olomouce

Text a foto
Český pohár závodů MTBO pokračoval o víkendu dvěma šampionáty a jedním žebříčkovým závodem pod názvem HOLBA & Litovel ORIENT EXPRESS. Centrem akce byl Fort Radíkov na Svatém Kopečku u Olomouce. Pořadatelé z OB Vizovice připravili na sobotu dopoledne šampionát ve sprintu, na odpoledne mistrovský závod štafet a v neděli se jel závod s volným pořadím kontrol (tzv. free order), který se počítal do Českého poháru. Závody proběhly v kopcovitém, až skoro horském terénu, s hustou sítí cest převážně dobré kvality. Více než 300 účastníků závodů překvapilo i přítomného místopředsedu IOF (International orienteering federation), Marcela Schiesse, podle kterého podobně obsazených závodů na národní úrovni není mnoho. Ve sprintu si pro titul dojela s poměrně velkým náskokem Renata Paulíčková (OK Jihlava), stříbro získala Martina Tichovská a bronz Michaela Lacigová (obě USK Praha). V mužích obhájil titul Jiří Hradil (SKOB Zlín), který za sebou nechal o 27 sekund druhého Marka Pospíška (KOS TJ Tesla Brno) a skoro o minutu a půl třetího Radka Lacigu (USK Praha). Ve štafetách žen s přehledem obhájil titul tým USK Praha (Lacigová, Hrdinová a Tichovská), stříbro vybojovala štafeta OK Jihlava a bronz OK 99 Hradec Králové. V mužích byly rozestupy také překvapivě velké, zlato získala štafeta Jiskry Nový Bor (K. Bogar, Svoboda, F. Bogar) s náskokem více než 3 minut před KOS TJ Tesla Brno a skoro čtvrt hodiny před třetím A-TEAMem Bruntál. Sobotní závodní kolotoč završil bohatý kulturní program s břišními tanečnicemi ze skupiny Aysun a vystoupení olomoucké punkové kapely Zatrest. V nedělním žebříčkovém závodě byli nejlepší Martina Tichovská (2. Paulíčková, 3. Březinová) a Marek Pospíšek (2. Svoboda, 3. Ševčík). Kompletní výsledky najdete na stránce závodů www.bike-orientexpress.cz Záznam mistrovských závodů na ČT4 (20 min) v těchto časech:
  • středa 29. 6. v 15:40 hod.
  • středa 29. 6. v 23:25 hod.
  • čtvrtek 30. 6. v 5:45 hod.
  • úterý 5. 7. ve 3:50 hod.