Vozíky pro děti, vozíky pro psy, nákladní vozíky, cyklobrašny, bikepackingové brašny, sedla, gripy, omotávky, podsedlové brašničky, městské cyklobrašny a košíky, nosiče. Vše pro vaši aktivní dovolenou pořídíte nyní s 20% slevou.
Už jsou to více než dva měsíce, co jsme začali sledovat děsivé zprávy z Ukrajiny a co miliony uprchlíků začaly proudit do zbytku Evropy. Člověk by se chtěl zapojit, udělat něco velkého, zastavit armádu nebo zachránit všechny uprchlíky, ale to je nemožné. Proto hledáme malé způsoby, jak pomoci. Pro nás v AZUBu je jednou takovou maličkostí pomoc ukrajinské studentce Ksenii tím, že jí dáme práci a umožníme jí získat tolik potřebné zkušenosti pro její budoucí kariéru.
Kseniya je mladá umělkyně a pro nás pracuje na kalendáři pro rok 2023. Kalendář se bude skládat z 12 reprodukcí jejích lehokolových ilustrací. Za práci jí zaplatíme a vy můžete pomoci vydražením jedné z jejích originálních ilustrací.
Jednotlivé obrazy si můžete zakoupit v originále a přispět tak Ksenii do života v České republice. Obrázek pak zabalíme a pošleme vám ho kamkoli na světě. Náklady na dopravu uhradíme. Pokud bude konečná cena vašeho obrazu vyšší než 300 $, necháme vám jej také zarámovat.
Obrazy jsou ve velikosti A3 a každý z nich zabere Ksenii asi 20 hodin práce. Proto jsme stanovili vyvolávací cenu na 100 $.
Udělejte jeden malý dobrý skutek a pomozte s námi Ksenii.
Vše, co musíte udělat, je poslat celkovou částku na Kseniin bankovní účet a poslat nám svou e-mailovou adresu a telefonní číslo.
Kseniya Zavalniuk
Zdravím všechny! Jmenuji se Kseniya a jsem umělkyně z Ukrajiny!
V současné době studuji umění a interiérový design na Kyjevské státní akademii dekorativního umění a designu pojmenované po M. Boychukovi. Vytvářím různé originální ilustrace a fanarty v různých stylech (od realismu po stylizované malby) s použitím jakýchkoliv tradičních materiálů, většinou vodových barev a pastelek.
Tradiční specializovaná přehlídka cestopisných besed a promítání o „cyklocestování“ a cykloturistice. Tato nevšední akce je určena nejen pro všechny „cyklocestovatele“, kteří vyrážejí na své cesty po světě s kolem, ale i pro všechny příznivce nenáročné cykloturistiky, cestování a pohybu v přírodě. Těšit se můžeme na plno dobrodružství, sportovní výkony a plno krásných záběrů. Samozřejmostí je fajn nálada.
Hlavním programem bude projekce extrémní bikerky Peggy Marvanové o jejích dálkových závodech bez podpory napříč divočinou. Za tahák festivalu lze určitě považovat inspirační povídání cestovatelského dua MizuBizu o jejich velké cestě Japonskem. Pro milovníky Afriky je tu pak beseda Martina Stillera o Rwandě a Ugandě, kam se vydal na těžko na kolech s trojící kamarádů.
O zážitky nebude nouze ani v besedě šéfredaktorky časopisu Cykloturistika Slávky Chrpové, která absolvovala zajímavou cestu po Azorských ostrovech. Velmi zajímavé bude také povídání Jeníka Mráze, o jeho cestě na staré favoritce až na konec světa. Tradičně nesmí chybět rodina Vackova, která vás vezme na kolech na Filipíny. Je tedy na co se těšit. Tak se stavte 🙂
Festival pořádá spolek Cyklocestovatelé za významné podpory města Hradce Králové.
SOBOTA 12.3.2022 – HRADEC KRÁLOVÉ, malý sál Adalbertina na ulici Československé armády 300/22
Blok A: 09:00 – 10:00 Jeník Mráz – „Na konec světa na kole Favorit“ 10:15 – 11:15 Slávka Chrpová – „Čajový zadýchánek na Azorských ostrovech“
Blok B: 12:15 – 12:45 workshop na téma „Osvětlení a bezpečnostní prvky pro cyklisty” 13:00 – 14:15 Zuzana&Michal Blažkovi – „Roční cyklolíbánky Japonskem od severu na jih“
Blok C: 14:45 – 15:30 Stillerovi&Vackovi – „Se štěnětem a třemi dětmi kolem Korutanských jezer“ 15:45 – 17:00 Vackovi – „Filipíny na kolech s dětmi“
Blok D: 17:30 – 18:45 Martin Stiller – „Rwanda a Uganda cyklocestovatelsky“ 19:00 – 20:30 Peggy Marvanová – „American trail race – nejdelší závod planety“ – HLAVNÍ HOST
Kolekce cestovních tašek BROOKS je nyní k dispozici ve zcela nové barvě – černé. Vybírejte nyní mezi dvěma barvami a dolaďte si kolo podle svých představ.Bez ohledu na délku cesty, bez ohledu na cíl, spolehněte se na SCAPE, který vám dá lepší pocit z jízdy. Brašny BROOKS SCAPE chrání vaše věci a poskytují prostor pro vaše nezbytnosti. Nové brašny, temné jako noc, splynou s vaší jízdou.
Řada brašen Scape od legendární britské značky BROOKS je stvořena pro dobrodružství ať už bikepackingové, nebo klasické cykloturistické, případně “jen” na dlouhé jednodenní výjezdy. Šest brašen v černé barvě navazuje na tři zbrusu nové brašny nedávno uvedené v této sérii.
Všestranná sestava vodotěsných brašen je vyvedena v luxusním provedení, které je pro Brooks tak typické. Decentní vzhled černé barvy je doplněn o reflexní loga a několik málo černých, případně hliníkových prvků. Vývojový tým v Brooksu jako obvykle spolupracoval se samotnými cyklisty a proto se napříč celou řadou vyskytuje několik zajímavých a velmi užitečných detailů.
Podsedlovou brašničku Saddle Pocket Bag je možné připevnit i na další větší brašny, jako je Seat Bag nebo Large Pannier. Stejně tak se dá připevnit Handlebar Pouch na Handlebar Roll. Celý systém je tak krásně modulární.
Materiál všech brašen je samozřejmě vodotěsný a voděodolné jsou i přístupy do brašen. Stejně tak celá konstrukce brašen je pevná a navržena z ohledem na náročné použití. Vaši příští cyklo výpravu tak můžete podniknout stylově! Dle tempa uvádění novinek BROOKS na trh se dá očekávat další rozšiřování série SCAPE, máme se na co těšit!
Minulý rok představila společnost Brooks England svou řadu cestovních brašen Scape pod jednoduchým heslem „Whatever your road – Kamkoli se vydáte“. Jedná se o kolekci brašen pro turistiku a bikepacking, ze kterých si každý vybere tu pravou pro krátké výlety za humna i pro expedice po celém světě. Tento rok společnost Brooks tuto výjimečnou kolekci rozšiřuje o tři nové brašny: rámovou brašnu Scape Full Frame Bag, pevnou brašnu na řídítka Handlebar Case a brašnu Feed Pouch.
Rámová brašna Scape Full Frame Bag – Tato brašna je vhodná pro většinu rámů standardní velikosti. Svůj prostor skvěle využívá, takže se výborně hodí na delší výpravy. Chrání věci před nepříznivým počasím, je bezpečná, voděodolná a díky kapse na drobnosti také velmi přehledná. Vhodná pro bikepacking.
Rychloupínací brašna na řídítka Scape Handlebar Case – Tato praktická voděodolná brašna je ideální na uložení mapy, telefonu, peněženky a dalších menších věcí, které budete mít po ruce i za jízdy. Rychle se dokáže pomocí odnímatelného popruhu přeměnit na brašnu přes rameno. Vhodná pro běžnou cykloturistiku nebo jízdu po městě.
Brašna Scape Feed Pouch – Malá brašna, výborná na svačinu, náhradní láhev nebo třeba na objektiv. Dá se připevnit tak, abyste ji měli kdykoli na dosah a díky stahovací šňůrce umožňuje snadný přístup také za jízdy. Vhodná pro bikepacking i běžnou cykloturistiku.
Nové brašny byly navrženy s myšlenkou rozšíření modulárního cestovníhosystému Scape. Navyšují tak kapacitu celkového objemu věcí pro přepravu při delších výpravách, skvěle se ale také hodí samostatně na kratší cesty. Celou kolekci BROOKS Scape, včetně nových brašen Scape Full Frame Bag, Handlebar Case a Feed Pouch najdete na https://www.azub.cz/scape-serie/.
Série BROOKS SCAPE je vhodná i pro běžnou cykloturistiku
Musíme to opravit!
Všechny brašny BROOKS Scape jsou vyrobeny z materiálu Polyester 600D Two Tone, který je samozřejmě vodotěsný a voděodolné jsou i přístupy do brašen. Stejně tak celá konstrukce brašen je pevná a navržena z ohledem na náročné použití. Přesto mohou nastat situace, kdy dojde k jejich poškození. Například po nehodě nebo vlivem dlouhodobého každodenního opotřebení. Není třeba si zoufat, BROOKS přichází s řešením v podobě opravné sady na cyklobrašny Bike Bag Kit Reapir.
Tato opravná sada obsahuje nástroje potřebné k provedení trvalé opravy doma nebo rychlé opravy v terénu. Snadno se používá a je vhodná pro všechny standardní materiály použité na brašnách BROOKS.
Důvodů, proč si pořídit nákladní vozík za kolo, může být mnoho. Ať už chcete odvézt obrovský rodinný nákup ve městě nebo si zajet na kole na ryby. Často se nákladní vozíky používají při dálkových cykloturistických výpravách. Výrazně zvýší přepravní kapacitu kola a zlepší přehlednost. Není totiž nutné se přehrabovat ve dvou, nebo dokonce čtyřech bočních brašnách, přemýšlet, ve které co vezu, a proč se mi ta malá věc propadla až na dno.
Text: Honza Galla Foto: Archiv Mirka Kadlece
Mnohdy jsou nákladní přívěsy používány také při výpravách s dětmi, které toho ještě tolik neuvezou a zapojit se proto musí rodič. Případně při cestách s drahou polovičkou, která se zkrátka nechce tolik namáhat. Může však jít i o tandemové výpravy, protože sbalit se na několikatýdenní výpravu na dvojkole je hodně náročné. Vozík za kolo řeší mnohé situace. Ale jak si vybrat ten správný? První otázka je jasná.
Dvě kola nebo jen jedno?
Základní a zásadní otázka, na kterou je nutné si odpovědět. A k nalezení odpovědi je třeba se nejdříve zeptat, jak bude vozík v budoucnosti využíván? Sám jsem mnoho svých dlouhých cest absolvoval s vozíkem, ať už proto, že jsme jeli na tandemu, na který je všeobecně těžké se zabalit, a nebo proto, že přívěsy mám prostě rád, jsou uvnitř velmi přehledné, a také (přiznám se dobrovolně), protože zajímavě vypadají.
Všeobecně preferuji dvoukoláky. Jsou stabilní, není se třeba příliš starat o to, jak je sbalíte, téměř neovliňují ovladatelnost kola a dají se mnohem více naložit. Na druhou stranu jsou těžší, pokud s nimi chcete cestovat třeba letadlem. Jsou povětšinou i větší a především z jednostopého kola vytváří třístopé vozidlo s mnohem větším aerodynamickým odporem. Ony tři stopy začnou všechno komplikovat především v náročnějších podmínkách šotolinových či dokonce kamenitých cest. Najít ideální způsob, jak projet mezi kameny či dírami je téměř nemožné, a navíc se tu a tam stane, že vozík zadrhne spodkem o některou z nerovností.
Jednokolové vozíky pak odstraňují všechny zmíněné nedostatky dvoukolových přívěsů, ale to je vykoupeno jinými nevýhodami, které je třeba vzít v potaz. Jednokoláky mají menší nosnost, zpravidla mají kolo až vzadu za ložnou plochou, takže více zatěžují zadní kolo samotného bicyklu. Musí se balit tak, aby byl náklad vyvážený do stran a především výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti a stabilitu kola. To se projevuje hlavně v rychlých průjezdech serpentin, kdy jezdec po změně směru jízdy cítí, jako by vozík chtěl jet stále původním směrem. Musí proto vyvinout větší snahu o zatočení, což vede k překlopení vozíku z jedné strany na druhou a přenesení těžiště. To má za následek jakési natlačení cyklisty do vnitřního oblouku, což je třeba korigovat. Zkráceně řečeno, je třeba si na jízdu s jednokolovým vozíkem zvyknout, balit jej co nejvíce na plocho a být připraven.
Proto mi přijde, že pro cestovatele, u kterých rozhoduje hmotnost a rychlost, není lepšího řešení než lehký jednokolový vozík s tenkou pneumatikou. Pro ty, kteří plánují jízdu v odlehlých koutech světa, v horách Albánie, v Indii či Tibetu, je nejlepším řešením také jednokolák. Avšak pokud předpokládáte jízdu především po asfaltu, případně tu a tam na šotolině, máte rádi pohodlíčko a přehled v zavazadlech, není nic lepšího než dvoukolový nákladní vozík.
Na co si dát pozor?
Pokud jste si vybrali jeden z kvalitních vozíků, u kterého vás nepřekvapí nedostatky, jako je nepřesné skládání, či třeba vrzání, je třeba si především prohlédnout zadní patky vašeho kola. Jde o to, zda se k nim zleva, a případně i zprava, dá namontovat upínací díl vozíku nebo zda se zadním nábojem dá provléknout speciální rychloupínák, který se dodává k většině jednokolových vozíků.
Některé patky jsou totiž dost výrazně profilované, mají nejrůznější odlehčovací prohlubně a zpevňovací žebra a upínací díl pak k nim nedolehne tak, jak by měl. Stejně tak jsou mnohá dnešní dražší kola vybavena tzv. pevnými osami, které nemají rychloupínák, ale speciální šroub. Ty pak vyžadují pořízení nové pevné osy, která se prodává k danému vozíku a umožňuje jeho připojení.
Rozdíly najdete také v místě připojení vozíku. Drtivá většina vozíků se připevňuje za osu kola. Je to osvědčené umístění, existují na něj nejrůznější přípojné mechanismy a případné doplňky. Druhou možností je upevnění za sedlovku. Používá se především u levných nákladních vozíků, případně u přívěsů do města, kde se oje používá i k tažení vozíku v případě, že není připojen za kolem. Zvláště městské vozíky však jsou naloženy hodně do výšky a jejich vybrané praktické vychytávky jsou vykoupeny nižší stabilitou. Uchycení za sedlovku můžete najít u několika málo nákladních vozíků, které jsou určeny spíše do terénu a pro použití třeba s celoodpruženými horskými koly. Jejich zadní stavba by totiž mohla být poškozena nadměrným zatížením, které by bylo způsobeno připojením jednokolového vozíku. V takových případech je ale stejně dobré zvážit použití bikepackingových brašen.
Příklady nákladních vozíků
BURLEY Nomad je dvoukolovým nákladním vozíkem s nosností až 45 kg a možností na něj připevnit ještě “střešní nosič”. Vozík má nepromokavou horní plachtu, 16″ kola, virtuálně nezničitelné upevnění za kolo a právě díky střešnímu nosiči jej dokážete naložit i hodně rozměrnými věcmi. Při svých nekonečných cestách jej používali také Mirek s Katjou. Česko-slovinská dvojice, pro které je cykloturistika vším.
BURLEY COHO XC je masivní jednokolový nákladní vozík, který má snadné upínání na kolo, které se ovládá dálkově z madla. Zadní 16″ kolo je odpružené a k mohutnému blatníku lze připevnit také doplňkový nosič. Při svých rodinných cestách jej využili také Monika a Jirka Vackovi, ovšem jejich naložení se jeví býti extrémní. Jednokolové vozíky by se rozhodně měly nakládat méně na výšku.
BURLEY Travoy je naprosto ojedinělou koncepcí v našem přehledu. Především se uchytává za sedlovku a náklad je na něm umístěn na výšku. To není jedinou zvláštností. Další je fakt, že vozík je kompletně složitelný do malého vaku, který je k němu standardně dodáván, a který je používán jak na přepravu vozíku, tak na transport nákladu, pokud je přívěs v provozu.
Při konstrukci Travoye byli v Burley motivováni touhou vyvinout doplněk ke kolu, který by výrazně zvýšil jeho kapacitu, ale přitom měl mnohem širší použití. Jeho využitelnost by měla být především ve městě, kde může sloužit rovnou jako nákupní košík v supermarketu a o pár minut později, připřažený ke kolu, jako nákladní přívěs. Doma jej stačí opět jen odpojit, přijet ke dveřím bytu, všechno vyložit, vozík složit a zasunout do skříně. Skvěle se hodí i k moderním skládacím kolům, kdy je možné nastupovat např. do vlaku se složeným kolem v jedné ruce a vozíkem v druhé. To ostatně potvrdiliMonika a Jirka Vackovi při své vlakově-cyklistické cestě Asii.
Při upínání přívěsů pod rychloupínák zadního kola se vám může stát, že rychloupínák bude krátký. Řešením je jeho dlouhé provedení, které nabízí třeba Weber. Další komplikací mohou být pevné osy. V případě, že je vaše kolo pevnou osou vybaveno, je nutné si ke k vozíku pořídit správnou pevnou osu, kterou výrobce přívěsu za kolo zpravidla nabízí. Ty se prodávají v několika variantách a pro vás je nejjednodušší demontovat pevnou osu ze svého kola a objevit na ní číslo, podle kterého pak koupíte správný rozměr pevné osy pro přívěs. Ono číslo vypadá např. takto: M12x1.0. Důležitá je také délka pevné osy. S výběrem vám případně pomůže dobrý prodejce vozíků.