Tříkolka ovládaná jednou nohou dává více svobody

Tříkolka ovládaná jednou nohou dává více svobody

Pan Jiří Hos z Chebska měl před 5 lety pracovní úraz. Jako elektrikář kontroloval transformátor větrné elektrárny u Aše a byl zasažen elektrickým výbojem. Následkem toho přišel o nohu, obě ruce a ještě k tomu přišel o sluch. Krutý osud jej ale nezlomil a s pomocí své manželky Jany s ním svádí svůj každodenní boj.

Aby mohl alespoň něco dělat jako dříve, rozhodl se pořídit tříkolku. Zavolal do firmy AZUB a přijel na první návštěvu do Uherského Brodu. Během půl roku v AZUBu vymysleli a zrealizovali úpravy tak, aby se tříkolka dala pohánět pouze jednou nohou a ovládat tělem. Byla to pro konstruktéry velká výzva, ale povedlo se a pan Hos na své tříkolce letos zdolal svůj vysněný vrchol, horu Dyleň. Svým příběhem se netají a rád by, tím co dělá, motivoval další hendikepované lidi.

Hotová tříkolka AZUB Ti-FLY 26 je vybavena elektromotorem Shimano EP8 kombinovaným s nábojem automatického plynulého řazení Enviolo. Ovládá se nakláněním karoserie, řazení je automatické, brzdy se ovládají zatlačením kolena na velkou oranžovou desku, která byla vytištěna na 3D tiskárně. Jezdec může ovládat zadní hydraulickou brzdu krátkým kouskem pravé ruky. Pan Hos potřebuje pouze asistenci při nasedání a sesedání z tříkolky a nastartování motoru, ale jízdu jako takovou zvládá sám.

Více detailních fotografií na www.azub.eu

Když pan Hos poprvé navštívil AZUB, seděl ve standardní tříkolce s elektronickým motorem a vysvětloval, co potřebuje.

Tern pomohl ustanovit nové normy pro testování nákladních kol

Tern pomohl ustanovit nové normy pro testování nákladních kol

Excelentní výsledky pro elektrokola GSD a HSD v testování dle německých bezpečnostních norem pro nákladní kola 

Specialisté na městskou dopravu, společnost Tern oznámila, že jejich modely nákladních elektrokol GSD a HSD jsou mezi prvními, které nejen splnily, ale dokonce předčily přísné požadavky nových německých zkušebních norem pro nákladní kola.

I přesto, že se nákladní kola těší velké oblibě v Evropě i ve světě, ještě nikdy předtím nebyla zahrnuta do mezinárodních norem, jako jsou např. norma ISO 4210 upravující bezpečnostní požadavky pro jízdní kola městská, treková, horská, závodní a kola pro mládež, či norma EN 15194 určená pro elektrokola. Ovšem časy se mění.  

Nová norma pro nákladní kola
Začátkem tohoto roku vešla v platnost nová německá norma (DIN 79010:2020-02 – Nákladní jízdní kola), která jako první specifikuje zkušební metody a bezpečnostní požadavky pro běžná i elektrická nákladní kola. Modely GSD a HSD požadavkům této normy vzhledem k svým hmotnostním limitům plně vyhověly. 

Nová německá norma by tak mohla dát základ budoucí evropské normě EN, o níž v současné době diskutuje technický výbor Evropského výboru pro normalizaci.
„Vídáme spoustu nákladních kol, která by zcela určitě rozsáhlejšími testy neprošla, což je docela znepokojující“ říká Marcus Schröder, ředitel EFBE Prüftechnik a jeden z hlavních autorů nové normy. „Jasně definované zkušební normy jsou důležité nejen proto, aby uživatelé nemuseli mít obavy, když na kole povezou své děti, ale také proto, aby byli výrobci nuceni dodržet určité základní bezpečnostní požadavky. Jsme rádi, že společnosti jako Tern k nalezení případných slabin ve svých modelech využívají laboratorní zkoušky.“

Zkouška EFBE Tri-Test: Testování s přidanou hodnotou
Zkouška EFBE Tri-Test pro nákladní kola se opírá o novou německou normu DIN 79010, avšak k definovanému zkušebnímu procesu přidává vlastní maximum a fázované zkoušky zatížení. Ty ověří, zda je výrobek schopen zvládnout mimořádné maximální zatížení na hranici konstrukčního využití a navíc zaručí, že jízda bude bezpečná i v momentech, kdy se kolo dostane za hranice svých možností, a že bezpečnost cyklisty či spolujezdce nebude ohrožena ani když bude přetíženo.

Tri-Test sestává z 10 zkoušek, během kterých jsou rámy kol testovány v extrémních podmínkách. Každý rám musí vyhovět všem 10 zkouškám, což znamená, že jakékoli poškození způsobené během jedné zkoušky se přenáší do dalších. Každá zkouška se navíc provádí se zatížením, které je úměrně mnohonásobně vyšší vzhledem k uvedené hmotnostní kapacitě a geometrii daného kola. Při testování modelu Tern GSD bylo u některých zkoušek zatížení rámu a vidlice vyšší než 300 % hodnoty udávané v evropské normě EN 14764 pro městská/treková kola.  

Modely GSD a HSD zkouškou EFBE Tri-Test prošly s deklarovaným mezním zatížením 200 kg a 170 kg (v uvedeném pořadí). Oba tedy splnily, a dokonce předčily požadavky stanovené německou normou pro nákladní kola.

„Konstrukce jízdních kol se neustále vyvíjí. A když k tomu člověk přidá spolujezdce, náklad a elektromotor, do hry se dostává mnohem více fyzikálních faktorů,“ říká kapitán týmu Tern, Josh Hon. „Je tedy velmi důležité, aby i bezpečnostní a zkušební normy šly s dobou a braly v potaz i nové typy jízdních kol. Už několikrát se nám stalo, že jsme chtěli testovat určitý komponent, ale neměli jsme možnost se opřít o nějakou relevantní normu. Takže jsme opravdu moc rádi, že jsme se spojili s EFBE a společně vytvořili zkušební normu, prostřednictvím které jsme schopni zaručit bezpečnost našich zákazníků.“    

Nové doplňky pro pohodlný převoz pasažérů

Nové doplňky pro pohodlný převoz pasažérů

V posledních letech je více než zajímavé pozorovat, jaké nové možnosti přidaly elektromotory celé cyklistice. Jakými různými směry se dnes cyklistika rozvíjí a jaké nové netušené obzory se před námi rozkrývají. Je v celku obvyklé si číst o nákladních kolech, která dokáží odvézt velký rodinný nákup nebo i děti. To není až tak náročné si představit, ovšem stále častěji se objevují také kola a doplňky k nim, která umožňují transport dospělých pasažérů. A to na pravidelné bázi a v potřebném komfortu. Nemluvíme teď o nouzovém odvezení kamaráda tzv. “na štangli”, jak jej všichni známe. Mluvíme o plnohodnotném způsobu, jak převézt puberťáka, nebo i dospěláka na větší vzdálenosti v rámci města či z blízké vesnice do něj.

My v AZUBu jsme nadšení, že můžeme českému trhu představit Passenger System od značky Tern, který zahrnuje ohromné množství doplňků určených k bezpečnému a pohodlnému převozu pasažérů na jejich elektrických modelech Tern HSD a GSD. Jde o nejrůznější polstrovaná sedátka na masivní nosiče, přídavná řídítka montující se na sedlovku, bezpečnostní rámy kolem dětí, nebo stupátka a výsuvné stupačky. Kombinací několika produktů přesně dle vašich potřeb můžete například z kompaktního nákladního elektrokola Tern GSD vytvořit praktický stroj, na kterém budete každý den odvážet nejen dítko do školky, ale i manželku do práce. A to se přitom bavíme o vcelku malém kole s přímo miniaturní spotřebou energie v porovnání s jakýmkoliv automobilem.

Pojďme si představit novinky, které jsme na našem webu zařadili do nové rubriky “Převoz pasažérů”.

TERN Captain´s Chair
Tato sedačka umožňuje dětem, ale i dospělým jezdit na nosiči modelů GSD a HSD. A to v naprostém komfortu. Zvláště pak, pokud ji zkominujete s řídítky Sidekick Joyride Bars, které připevníte k sedlovce vašeho kola. Tyto dva doplňky spolu vytváří dokonalý prostor pro sezení vašeho oblíbeného pasažéra. Pokud demontujete polstrování, vznikne vám velmi dobře použitelný prostor pro převoz jakéholiv  nákladu třeba v papírové krabici a nebo v přepravce. 

Více info
TERN Sidekick Joyride Bars
Tato řídítka poskytují dostatek opory a také ochrany pro pasažéry vezoucí se na nosičích kol Tern GSD a HSD. Společně se sedačkou Tern Captain’s Chair vytváří dokonalý prostor pro převoz vašeho oblíbeného cestujícího. Ať už je to dítě, nebo dospělý. Stejnou kombinaci doplňků můžete také použít pro převoz přepravek nebo větších krabic s nákladem. 

Více info
TERN Sidekick Wheel Guard (HSD)
Pár krytů zadního kola pro model elektrokola Tern HSD, které ochrání pasažéra před nechtěným vsunutím boty do zadního kola. Stejně tak chrání i proti zachycení tkaniček, kalhot nebo kabátů. 

Více info
TERN Sidekick Footrests
Sidekick Footrests poskytují komfortní opření nohou pro pasažéry vezoucí se na nosiči kola Tern HSD. Tyto neskládací, pevné, rovné, protiskluzové opěrky nohou jsou kompatibilní s většinou doplňků, které montujete na zadní nosič kola.

Více info
TERN Clubhouse™
Tern Clubhouse promění vaše GSD-čko v praktický minivan. Spolu se sedákem a opěradlem je ideální pro přepravu až dvou dětí. Ovšem, bez polstrování do něj můžete vložit přepravku, nebo obyčejnou papírovou krabici a převézt obrovské množství nákladu. Ovšem namontovat můžete dětskou sedačku Thule Yepp Maxi. Speciální konstrukce ochrání dětské ruce a kompaktní rozměry dovolí parkovat kolo na výšku.

Více info


Podívejte se na všechny produkty na jednom místě.

Jsou kompaktní elektrokola nastupujícím trendem?

Jsou kompaktní elektrokola nastupujícím trendem?

O tom, že e-biky už vstoupily do všech odvětví cyklistiky není ani pochyb. I tam, kde by to před pár lety nikdo nečekal, jsou elektrokola kompletně zabydlená. Ať už mezi silničními koly, nebo ve světě dětských bicyklů. Snad jen v BMX chybí. A můžeme si o tom myslet, co chceme. Elektromotory přinesly do cyklistiky nové a velmi příjemné možnosti. Už není třeba řešit každý gram a je možné přidat trochu hmotnosti. Tu ke zlepšení komfortu, tu k umocnění designového prvku, jinde zase k vylepšení funkčnosti. Zvětšují se tak nejen ráfky, pneumatiky, vidlice a sedla, ale s tím i vzezření celého kola. Naopak ale často trpí ovladatelnost, nebo schopnost kola převézt nějaký náklad. A proto přichází na trh kompaktní elektrokola nejčastěji s 20“ koly, kterých je na veletrzích vidět stále více. Mají geometrii posezu srovnatelnou s klasickými koly, díky širokým pneumatikám a případnému odpružení jsou pohodlná a jejich malé rozměry jim propůjčují výbornou ovladatelnost, kterou ocení nejen ženy, ale také pánové. Vždyť ne každý z nás vyráží rovnou do náročného terénu, aby musel sedlat horáka s 29“ koly,  3“ pneumatikami  a 140 mm zdvihem bombastické přední vidlice.

Mezi kompaktní kola patří například elektro skládačky od společnosti Tern, které mají středové motory, a to nejen Bafang, ale také Bosch. Jejich zpracování a funkce jsou špičkové a tým lidí z Ternu se zaměřuje právě na praktickou stránku používání kol. Skládací kolo sice na první pohled nevypadá, jako ten hlavní elektro bicykl, který by si zákazníci chtěli pořídit, ale snadno si jej pak vezmou kamkoliv s sebou. Nemusí si kupovat nosič na kouli, nebo velká elektrokola složitě nakládat na sklopená sedadla svého plechového miláčka. Složené kolo snadno dají do kufru a převezou na začátek svého elektrokolového dobrodružství. Stejně tak v garáži nezaberou skládačky příliš mnoho místa. A jejich výkon? S motorem Bosch Active Line Plus je naprosto dostatečný! A těch 25 km/h jedou také i s běžnou frekvencí šlapání. 

Novinkou již zmíněné značky, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje uherskobrodský AZUB BIKE, je model HSD. Ten sice nemá skládací rám, ale skládací sloupek řízení a teleskopická sedlovka umožňují jeho uživateli snadnější převoz v autě, nebo naložení do výtahu. Kolo je navíc možné parkovat „na stojáka“. Ale to hlavní se ukrývá právě ve velikosti kol. 20“ kola zmenšují celkovou velikost stroje, zlepšují záběr do kopce, snižují těžiště nákladu naloženého na obrovském zadním nosiči a výrazně vylepšují manévrovatelnost třeba v městském provozu. Nízký rám, který je enormně tuhý dělá nasedání naprosto jednoduché. Používat HSD každý den je zkrátka radost. Toto kolo je například výborným řešením pro maminky, které chtějí vozit děti v sedačce. Ta se namontuje přímo na nosič, který je tak nízko, že dítě do sedačky nastoupí samo. Navíc pak sedí výrazně blíže zemi, takže ovládat kolo za jízdy je snažší a bezpečnější. A to nemluvě o faktu, že i se sedačkou je možné naložit hromadu hraček a celý nákup do brašen anebo na velký nosič přimontovaný nad přední kolo. Ten je však připevněn přímo do rámu a žádným způsobem tak neovlivňuje jízdní vlastnosti kola. Všechny modely Tern HSD mají odpruženou přední vidlici, pořádné hydraulické kotoučovky od Shimana nebo Magury a motory Bosch Active Line Plus nebo Performance. Nejvyšší model HSD S+ je navíc vybaven plynulou automatickou převodovkou Enviolo (bývalé NuVinci), takže dámám odpadne nutnost starat se o řazení a pánům, kteří jsou zvyklí z auta na automatickou převodovku, se tato technická vymoženost bude také více než zamlouvat. Třešničkou na dortu už je pak jen přenos síly řemenem. 

Kompaktní elektrokola mají rozhodně své místo mezi ostatními svými příbuznými. A ne ledajaké. Jsou to praktická, výborně jedoucí, kvalitní kola, která lidem usnadní používání e-bajků. A kluci z AZUBu vám je rádi dodají. Letos slaví 20 let od založení firmy, mají s podobnými koly dlouholeté zkušenosti, starají se nejen o prodej, ale také aktivně řeší poradenství případně servis. 

Článek vyšel původně v časopise Cykloservis

Tern GSD, kolo místo auta – test na Cykl.cz

Tern GSD, kolo místo auta – test na Cykl.cz

Ač to zní trochu podivně, v našich končinách není elektrokolo jako nákladní a dopravní prostředek tolik zaběhnuté, v západních zemích je to poměrně běžné. Zatímco my vnímáme elektrokolo stále spíše jako sportovní nástroj, západní Evropa jej v daleko větší míře využívá ve městech k přepravě namísto aut. Nákladní elektrokolo ale vypadá jinak než jeho sportovní biková či cestovní verze, vše by totiž mělo být podřízeno jeho účelu, což je přesně případ testovaného Tern GSD S00, tedy semi-skládacího nákladního elektrokola.

ODKAZ NA CELÝ ČLÁNEK O NÁKLADNÍM ELEKTROKOLE TERN GSD 00 ZDE

Tern GSD 00 s motorem Bosch a převodovkou Nuvinci - Enviolo

Test skládacího elektrokola Vektron D8 v časopisu Cykloturistika

Test skládacího elektrokola Vektron D8 v časopisu Cykloturistika

V časopise Cykloturistika číslo 3/2019 se objevil test skládacího elektrokola Tern Vektron D8 od oblíbeného autora a testera Petra Štěpánka. My musíme přiznat, že ten pocit “jako na Fichtlu”, ale bez řevu od motoru máme také rádi!

Kompletní PDF k přečetní zde

Jízda jako na mopedu

text: Petr Štěpánek foto: David Stella

STARŠÍ GENERACE MOŽNÁ PAMATUJE TEN ÚŽASNÝ POCIT, KDY MOHLA V PATNÁCTI USEDNOUT ZA ŘÍDÍTKA FICHTLA ZNÁMÉHO TÉŽ JAKO JAWA 50, PIONÝR NEBO PAŘEZ A SPADAJÍCÍHO DO KATEGORIE „DO 50 CCM“. MOTORKA O VÝKONU DVOU AŽ TŘÍ KONÍ TO DO KOPCE SOTVA DÁVALA A TRÉNUJÍCÍ SILNIČÁŘI SI VZPOMENOU NA EPICKÉ SPONTÁNNÍ ZÁVODY PROTI DVOUTAKTŮM MALÝCH KUBATUR VŠEHO DRUHU. NA SILNICÍCH BEZ AUT SE TENKRÁT DALO JEZDIT VŠELIJAK. ÚPLNĚ STEJNÝ POCIT MÁ JEZDEC NA VEKTRONU.

Dvě šlápnutí do pedálů – a kolo si to valí na plný pecky, samozřejmě s unijním omezením 25 km/h. Kde se normálně plahočíte do mírných stoupání i prudkých kopců, vyletíte na Vektronu víc než dvacítkou. Po rovině je kolo překvapivě agilní a setrvačné, takže při správném větru se dá uhánět chvílemi i bez motoru. S rychlostí přes 25 km/h nicméně kromě klesání nepočítejte, přece jen má kolo slušných dvacet tři a půl kilogramu (s baterií i nabíječkou). Na úspornou jedničku se dá ujet opravdu hodně, výrobce tvrdí, že až 90 km, čemuž po drsném testování věříme. My jsme ale jezdili hlavně na pětku, protože tam je síla Vektronu – ten krásný pocit z jízdy „na plnej céres“ jsme si nenechali ujít. A když kolo zrovna vedete, můžete si zapnout mód chůze. Motor Bafang o výkonu 250 W pod napětím 36 V s příkonem baterie o kapacitě 400 Wh je neuvěřitelně tichý. V ruchu velkoměsta jej neuslyšíte vůbec, na opravdu hladké silnici mimo dosah zvuku motorů aut nepatrně. Baterie i motor jsou umístěny velmi blízko přirozenému těžišti kola, což z Vektronu činí nádherně ovladatelný stroj s neuvěřitelnou stabilitou při manévrování i překonávání překážek.

Opravdová skládačka pro všechny
Na kole najdete spoustu vychytávek spojených s funkcí skládacího elektrokola. Samotné skládání je ternovská klasika, stejné jako u neelektrifikovaných dvacetipalcových skládaček – natočit a sklopit pedály, sklopit řídítka, rám napůl a zacvaknout magnet. U elektrokola je omezené zasunutí sedlovky, protože pod sedlovou trubkou se nachází motor. Takže je potřeba počítat s většími přepravními rozměry a také s otevíráním složeniny v místě magnetu – nešvar běžný u typů těchto kol. Dodávaná sedlovka, vysunutá po značku, umožňuje pohodlnou jízdu postavám do zhruba 185 centimetrů. Díky baterii je možné připojit velkorysá světla. To přední je skutečný světlomet, který osvítí silnici i v nejtemnějším lese. Zadní světlo je zase dostatečně silné i v přesvíceném městském prostředí. A obě světla svítí ještě dlouho potom, kdy skoro vybitá baterie už nepomáhá motoru. Bytelné blatníky se zástěrkami spolehlivě ochrání jezdcovo oblečení, s elektřinou jsme neměli problémy ani za deště. Pohon se zapíná nadvakrát, napřed na baterii a potom na řídítkách. Na první pohled trochu pakárna, na druhou stranu trochu obrana pro nenechavé ruce, protože zapínání na baterii je opravdu nenápadné. K pochválení jsou i dvoupalcové gumy Schwalbe Big Apple. Neuvěřitelně lehce se odvalují, přitom ale skvěle podrží na dlažbě, polní cestě i na nečekaných překážkách v podobě výmolů či prasklin. Chválíme také představec Andros, který umožňuje jak skládání, tak nastavení posedu. S ním si svou pozici na kole najdou malí i velcí jezdci. Rozměrná, nicméně lehká nabíječka plní svou roli rychle a bez velkého přehřívání. Brzdy jsou osvědčené hydraulické od Shimana.

Do města i na prázdninový výlet
Zajímavé je spektrum možného využití kola. Při osmi rychlostech a pěti módech asistence je rozsah využití od nížiny do hor, od ježdění do práce, po víkendové či expediční výpravy. Kolo je standardně dodáváno se zadním nosičem, na který lze umístit standardní brašny. Pokud potřebujete objem, žeňte brašny spíše do výšky než do šířky, ať do nich nekopete patami při šlapání. Na kolo je možno naložit i vpředu – městský nosič Kanga se montuje přímo na rám, expediční přední nosič pro změnu na přední vidlici. S kolem lze tedy vyrazit se čtyřmi brašnami na mnohadenní putování nebo jen s nosičem batůžku či aktovky ve všední den. Další zavazadla se v případě potřeby vejdou na dlouhý představec i dlouhou sedlovku, takže kolo lze vybavit i skutečně expedičně. Je třeba mít se na pozoru, že kolo je těžké, a mít vždy plán, jak jej dostat do schodů nebo přes překážku. A je nutno pohybovat se jen tam, kde mají elektřinu. A nezapomenout si správný adaptér pro exotickou zásuvku. A za tou nemusíte jezdit za oceán, odlišnou zásuvku potkáte i uvnitř Evropské unie. V případě, že necháte baterii správně nasosat, Vektron vás za odměnu vyveze na každý kopec!

Plusy:
– citlivé dávkování přídavné síly
– tichý motor
– váha navíc v těžišti nepřekáží

Mínusy:
– magnet neudrží kolo složené
– zapínání asistovaného pohonu nadvakrát

Test vyšel v časopise Cykloturistika

 

 

Vektron-D8-skladaci-elektrokolo-Cykloturistika test v časopise Cykloturistika - skládací elektrokolo Vektron D8