Tern uvádí: Quick Haul

Tern uvádí: Quick Haul

Nové kompaktní elektrokolo pro opravdu univerzální využití

Odborník na městskou mobilitu, firma Tern, uvedla na trh nové elektrokolo Quick Haul. S tímto novým kompaktním kolem bude život ve městě o něco jednodušší, pohodlnější a také mnohem zábavnější.

„Quick Haul je příkladem toho, jak by elektrokolo pro využití ve městě mělo vypadat,“ říká Josh Hon, kapitán týmu společnosti Tern. “Takové kolo by mělo mít snížený nástup pro snadnější nasedání a sesedání; mělo by nabízet dostatek prostoru pro přepravu různých věcí či dokonce pro dalšího pasažéra; a mělo by být robustní a odolné, aby spolehlivě sloužilo řadu let. Krom toho by také mělo být kompaktní. Díky tomu lze kolo snadno nosit po schodech, brát s sebou do výtahu či parkovat i na přeplněném parkovišti. Bez problémů s ním budete brázdit rušné ulice.“

Quick Haul místo auta

Quick Haul je kompaktní elektrokolo, se kterým bez potíží zvládnete většinu denních vyjížděk po městě. Nejvyšší povolená hmotnost je už pořádných 150 kg, k dostání je také ucelená řada modulárního příslušenství, takže si jej můžete přizpůsobit podle svého. Různá nastavení umožňují přepravu nákladu nebo dokonce dalšího pasažéra, ať už to bude menší dospělák, dítě či čtyřnohý kamarád.

Příslušenství pro převoz psů do 13,5 kg – TERN Doghouse Mini

Quick Haul využije celá rodina. Sedlovka a představec jsou teleskopické, lze je tak během pár sekund (a bez nářadí) upravit pro jezdce výšky 150–195 cm.

Kompaktní komfort

Přestože má Quick Haul delší rozvor a nabízí spoustu prostoru pro náklad, je kratší než běžné jízdní kolo. Usnadňuje tak manévrování v rušných městských ulicích i ve větších dopravních uzlech, např. na autobusovém či vlakovém nádraží a na trajektových terminálech. Navíc je Quick Haul vybaven ternovským vertikálním parkováním, lze jej tedy převézt v malém výtahu a zaparkovat v bytě, kde nebude vůbec překážet.

Bezpečnost – u přepravy dětí naprostá nutnost

„Naše kola prochází těmi nejpřísnějšími zkouškami v cykloprůmyslu. Pokud také nabydeme dojmu, že stávající standardy nejsou dostatečné, často provádíme své vlastní (ještě přísnější) zkoušky,“ pokračuje Hon. Nejvyšší povolená hmotnost vozidla (MGVW) dosahuje u kola Quick Haul 150 kg, což je doloženo testováním třetí stranou EFBE Prüftechnik GmbH, jednou z předních evropských zkušeben jízdních kol.

Příslušenství pro převoz dětí – TERN Clubhouse Fort Mini

Zásadní je také bezpečnost baterie. Firma Tern tedy pro motor a pohon volí to nejlepší z oboru: Bosch – německá průmyslová velmoc s více než stoletou tradicí kvality a dokonalosti. Systém firmy Bosch určený pro elektrokola je jedním z mála, který vyhovuje velmi přísné bezpečnostní normě UL (Underwriters Laboratories) pro elektrokola.

Těžký náklad & komerční flotily s iniciativou Tern Business

Jakožto kompaktní elektrokolo s dlouhou životností je Quick Haul nejen skvělý pro spotřebitele, kteří by rádi místo auta více používali kolo, ale je také výbornou volbou pro komerční využití. Robustní konstrukce, velká nosnost a modulární řešení z něj dělají spolehlivého pracanta pro všechny typy podnikání.

Když se k němu připojí některý z bytelných vozíků, např. vozík CARLA Cargo, uveze až o 150 kg více nákladu. Tern pro zadní nosič kola Quick Haul navrhl k vozíku Carla Cargo speciální spojku, která garantuje stabilní jízdu i při velkém zatížení.

Nákladní řešení pro Quick Haul

Firmy si tak mohou kolo Quick Haul sestavit dle svých potřeb a vybavit jej brašnami, košíky, bednami, přepravními taškami apod. Společnosti, které hledají řešení pro vozové parky, najdou také více možností úprav v rámci iniciativy Tern Business. Jedná se o aktivitu pod záštitou firmy Tern, která pomáhá organizacím získat konkurenční výhodu začleněním jízdních kol do své podnikatelské činnosti.

První kolo firmy Tern vyráběné lokálně v Evropě

Krom výrobních základen v Asii se Tern chystá spojit síly se svým distribučním partnerem v Německu, společností Hermann Hartje, která bude kola Quick Haul montovat ve své továrně ve městě Hoya v Německu. Firma Tern tak nyní bude blíže jednomu ze svých klíčových trhů. Znamená to velký krok vpřed z hlediska udržitelnosti, což bude ku prospěchu jak spotřebitelům, tak prodejcům.

Cena a dostupnost

Nová řada elektrokol Quick Haul zatím nabízí dva modely – D8 a P9. Ceny začínají na 74.990 Kč. Třetí model, P5i, bude nejprve uveden na evropský trh, další trhy budou následovat později.

 • Quick Haul D8: Bosch Active Line Plus, 1 x 8 řazení
 • Quick Haul P9: Bosch Performance Line nebo Performance Line Sport (Class 3), 1 x 9 řazení
 • Quick Haul P5i: Bosch Performance Line, zadní náboj Shimano Nexus 5, řetězový pohon nebo řemenový pohon Gates

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

Těžko si představit něco víc, něco lepšího pro pojíždění na kole po městě než skládací kolo TERN VEKTRON Q9. Malá kola, skládací rám, a ještě k tomu pohon elektromotorem, to je prostě kombo k nezaplacení. Od této značky navíc ve zpracování, které jednak něco vydrží, jednak skvěle vypadá, a navíc má spoustu drobných i větších vychytávek, často značkou patentovaných.

text: Martin Raufer, foto: Michal Červený, časopis Elektrokola 1/2022

Tak ještě jednou otázka: Co víc byste na kole chtěli mít? Vektron má asi opravdu všechno. Dvacetipalcová kola umožňují složení celého kompletu do rozměru 41x86x68 cm, což je ale jen jedna z jejich důležitých výhod. Druhou je možnost umístění těžkého nákladu do brašen nebo na nosiči, anebo živého nákladu v dětské sedačce co nejníže k zemi a co nejblíže k těžišti kola tak, aby byly co nejméně ovlivněny jízdní vlastnosti celého kola. Tern se může speciálními brašnami též pochlubit. Novým řešením je co nejnižší uložení baterie, které podtrhuje tlak konstruktérů na jízdní vlastnosti a ovládání kola.

TERN VEKTRON Q9

Rozborka sborka

Skládání tohoto elektrokola je pro Tern typické – řídítka se sklopí dolů, rám „zlomí“ v půli, sedlovka ve dvou objímkách zasune na doraz, pravý pedál se v tomto případě nesklopí, ale zcela vyjme, naklopit lze také řídítka v představci. Skládání je intuitivní, pojistky skládacích páček, které zamezují samovolnému uvolnění, nedělají při manipulaci žádné naschvály. Jedno je ale třeba přiznat. Manipulace se složeným kolem je snad ještě těžší než s kolem rozloženým. Hmotnost přesahující 21 kg se zkrátka nedá obelhat. Pokud tedy mluvíme o výhodách skládaček, podtrhněme rozměr ve složeném stavu – pro uskladnění, převoz v autě nebo MHD, ale mysleme na to, že lehčí manipulace díky složení určitě není.

Kolo má masivní stojánek jako nedílnou součást rámu pro postavení ve složeném stavu a výklopný, neméně bytelný a jistou oporu poskytující stojánek u zadního kola. Odložení kola je tedy snadné a pohodlné, což je při jeho hmotnosti příjemné.

Samozřejmostí je osvětlení vpředu i vzadu, které lze na zadní části přední svítilny vypnout a zapnout, pozor jen při manipulaci s řídítky, aby i poté svítilo, kam má. Světla jsou vítaným doplňkem nejrozličnějších prvků pasivní bezpečnosti, jako jsou reflexní pruhy na bocích plášťů, odrazky nebo velké reflexní plochy na brašnách.

A pak je tu ještě manipulace s výškou sedla. Aby jej šlo zasunout co nejníže, nastavuje se výška sedla na dvou teleskopických sedlovkách a tedy dvěma rychloupínáky. Pokud to jezdec nepochopí, může ponechat sedlo zbytečně nízko, nebo překročit minimální povolené zasunutí sedlovky do rámu a poškodit jej. Rysku v žádném případě nepřekračovat. Vtipná je manipulace s pravým pedálem, jen nezapomeňte, kam jste jej odložili!

K nutnému standardu v našich zeměpisných šířkách a v době, kdy se jízda na kole stává celosezonní záležitostí, patří blatníky. O těch na Ternu ani nevíte, nedrnčí, neobtěžují, nic neváží a nezachytili jsme o spodek toho předního ani při sjíždění z vysokého obrubníku.

+ možnost převozu objemného nákladu

+ kompatibilita a uchycení příslušenství

+ jízdní vlastnosti, všestrannost a vyváženost celku

+ velikost ve složeném stavu

manipulace s háčky u zadních brašen

Integrovaný systém

Rám má všechny možné úchyty pro složení i pro upevnění nosičů a brašen. Zadní masivní nosič Atlas V Rack je zpola integrovaný a lze na něj zavěsit brašny po stranách i navršit jakýkoliv náklad shora až do zajímavé nosnosti 27 kg. Nosič je kompatibilní se systémem Klick Fix a lze na něj upevnit vše ze sortimentu Tern Bucketload Pannier ve všech nabízených velikostech. Manipulace s nákladem je mimořádně snadná. Nosič je také kompatibilní s dětskými sedačkami Th ule Yepp Maxi a Nexxt Maxi. Přední držák velké brašny najde úchyty na hlavě rámu. Rám, nosiče, brašny, to vše k sobě pasuje a tvoří zajímavý multifunkční celek.

Rozvor kol není nijak přehnaně ‚sražený‘, a proto jsou jízdní vlastnosti tak příjemné. Ano, sedíte hodně vzpřímeně a otočíte se, pokud nejedete příliš rychle, doslova na pětníku. Přesto nemáte nejmenší pocit vratkosti. Kolo jede moc hezky a jistě i ve vyšších rychlostech, ovšem limitní bude asi motorem podporovaná pětadvacítka. Že by jezdec dupal do pedálů jako šílenec, aby z Ternu vytáhl výrazně víc vlastními silami, to se předpokládat nedá.

Velký převodník by ale i malá kola umožnil roztočit pohodlně do velké rychlosti. Devět převodů není v dnešní době mnoho, při motorové podpoře to u malých kol ale bohatě stačí. Vlastní jízda je požitek, stav, kdy zapomenete na detaily, ty ale tvoří onen plně funkční celek. A to jsme ještě nezmínili motor. Bez té spousty funkčních detailů by vždycky něco chybělo.

Vektron má pevnou oporu ve výklopném stojanu a pod motor ještě trčí dva masívní modré „růžky“, které kryjí motor, když chcete kolo postavit ve složeném stavu.
Kokpit s řazením, displejem, světlem, zvonkem. Jeho sklon je jištěn dvěma obrovskými pákami.
Změť trubek a svárů má svou přísnou logiku, vycházející z let vývoje skládacích kol značky Tern.
Objem přídavných tašek je monstrózní. A to je lze krásně složit do tenkého „filmu“ tak, že o nich na kole ani nevíte.

Široké pneumatiky odcloní drobné nerovnosti a kamínky, a navíc jsou vybaveny ochrannou vrstvou proti defektům a reflexním pruhem, zářícím při osvětlení do dáli i ve směru, v kterém aktivní osvětlení nesvítí.

Všechna potenciální negativa malých kol a skládacího rámu spolehlivě eliminuje motor Bosch Active Line Plus nové generace. Ten je o 25 % lehčí a o 20 % menší, než tomu kdy v minulosti bývalo. Ovládací prvek Bosch Purion je možná pamětnický, ale přehledný, a díky velikosti tlačítek přátelský.

Tern Vektron Q9
rám a vidlice Alu 7005 hydroformed řazení/přehazovačka Shimano Alivio 1×9 kazeta Shimano, 11–32 z. brzdy Shimano, hydraulické ráfky
Kinetix Comp pláště Schwalbe Big Apple, 55-406 velikost ve složeném stavu 41x86x68 cm velikost uni (147–195 cm) hmotnost 21,9 kg (včetně pedálů a zadního nosiče) cena 89 990 Kč motor Bosch Active Line Plus, 50 Nm, 250 W 270 % dopomoci baterie Bosch Power Pack, 500 Wh.

Na co ale hodně lidí zapomíná a nepoužívá jej, to je asistent při chůzi. Skvělá záležitost. Když se kolo stane každodenním společníkem, přijde jeho chvíle docela často. Pokud si nehrajete na sport a kondiční jízdu nebo neprahnete po extrémním dojezdu, není problém používat jen nejvyšší dopomoc „turbo“. Za pedály necuká, na zadní kolo se Tern nevzpíná, žádné vibrace necítíte. Nástup dopomoci je sofistikovaný, uživatelsky příjemný, síla podpory značná. Používat ekonomický mód, ten nejnižší ze čtyř, nedává moc smysl, do nohou se pěkně zadírá. Pokud by jezdec měl pocit, že už elektrokolo neušlápne, měl by se zamyslet nad sebou a ne nad motorem, zařadit lehčí převod a zvýšit kadenci šlapání, na níž motor opět reaguje ochotně a s větší silou. Anebo může rezignovat a elektroskládačku malinko potlačit. Samozřejmě s walk assistentem. Pětistovková baterie musí v městském provozu na jednodenní používání vydržet a v testu také bohatě stačila.

Jen si přišlápnout

Samostatnou kapitolou jsou brašny, které nejsou součástí základní verze elektrokola a lze je k němu dokoupit. Přední brašna Tern Go-To Bag s popruhem na rameno je více vychytanou pracovní kabelou než klasickou cyklobrašnou. Má objem 15 litrů, vnější samostatně zapínací kapsy i vnitřní přihrádky, pojme notebook s 15“ displejem, je nepromokavá, lehká (1,47 kg), s jedním hlavním zapínacím mechanismem Fidlock a kompatibilitou Klick Fix. Součástí brašny je reflexní pláštěnka do deště.

Na zadní nosič jsme k testu obdrželi dvě skládací postranní brašny Tern Bucketload Pannier. Ve složeném stavu je jen jakousi tenkou folií přiléhající k nosiči kola, ale rozložená pojme náklad velikosti krabice od cyklistické přilby. Krabice od bot do ní zapadne jako nic. K nosiči je připevněna suchými zipy, uzavření poklopu jistí systém jednoduchých a lehkých kovových háčků. S těmi se dole u kola, anebo v rukavicích nemanipuluje úplně snadno, ale přesto tu simplicita je spíš výhodou.

Celý test si můžete stáhnout v pdf verzi zde >>>

Léto v pohybu s 20% slevou na značky BURLEY, BROOKS a RACKTIME

Léto v pohybu s 20% slevou na značky BURLEY, BROOKS a RACKTIME

Vozíky pro děti, vozíky pro psy, nákladní vozíky, cyklobrašny, bikepackingové brašny, sedla, gripy, omotávky, podsedlové brašničky, městské cyklobrašny a košíky, nosiče. Vše pro vaši aktivní dovolenou pořídíte nyní s 20% slevou.

Platnost akce do 31.8.

Prohlédněte si kompletní akční nabídku >>>

Za prací na kole v zimě

Za prací na kole v zimě

Samotná zima neznamená, že člověk musí na cestě do práce nechat kolo doma. Stačí pár jednoduchých úprav a než se vrátí jaro, můžete do práce dojíždět na kole i během chladnějších měsíců. Abychom vám pro zimní cesty do práce přinesli co nejlepší tipy, oslovili jsme našeho interního experta, člena týmu Burley a vášnivého cyklistu Davea!

Dojíždění do práce na kole v zimních měsících má svá specifika, pozornost je třeba věnovat výbavě i kole samotnému. Přečtěte si tedy Daveovy rady, jak zajistit, aby v zimě všechno (včetně vás) dobře šlapalo, plus jeho nej tipy pro jízdu na kole v každém ročním období!

Vy

 • Vrstvěte oblečení, abyste se během jízdy mohli přizpůsobit změnám tělesné teploty.
 • Důležité jsou dobré rukavice (osobně preferuju vlněné) a něco na zakrytí uší.
 • Návleky na boty (dnes ráno jsem si je zapomněl a trpěl jsem) pomůžou udržet chodidla v suchu a teple.
 • Dejte si na cestu více času – více vrstev a horší počasí vás zpomalí. Aby se člověk dostal do cíle, musí v zimě víc zabrat.

Vaše kolo

 • Do mokrého a zimního počasí se vždy hodí blatníky.
 • Kolo častěji umývejte, a ještě častěji promazávejte řetěz.
 • Při jízdě ve sněhu trochu podhustěte pláště, abyste dosáhli lepší přilnavosti.

Celoroční dojíždění

 • Než vyjedete, zkontrolujte počasí. Mrkněte na místní předpověď, vyjděte na chvilku ven a podívejte se, jak vypadá obloha. Pokud jste na vážkách, přibalte do tašky nepromokavou bundu.
 • Před odjezdem pohmatem zkontrolujte tlak v pláštích a podle potřeby dopumpujte. S narůstající oblibou bezdušových plášťů je to čím dál důležitější – jízda po chodníku s poloprázdnými koly není žádná legrace.
 • Nezapomeňte na světla. Zkontrolujte, zda jsou nabitá a zapnutá – jen tak budete v provozu vidět.
 • Když se blížíte ke křižovatce nebo z ní vyjíždíte, vždy navazujte oční kontakt s řidiči okolo.
 • Nespěchejte a kochejte se krajinou.

Ať už na kole dojíždíte léta, nebo s tím teprve začínáte, tyto tipy vám cestu do práce v zimních měsících usnadní a díky nim budete zase o trošku víc v bezpečí.

Jak si vybrat nákladní vozík za kolo

Jak si vybrat nákladní vozík za kolo

Důvodů, proč si pořídit nákladní vozík za kolo, může být mnoho. Ať už chcete odvézt obrovský rodinný nákup ve městě nebo si zajet na kole na ryby. Často se nákladní vozíky používají při dálkových cykloturistických výpravách. Výrazně zvýší přepravní kapacitu kola a zlepší přehlednost. Není totiž nutné se přehrabovat ve dvou, nebo dokonce čtyřech bočních brašnách, přemýšlet, ve které co vezu, a proč se mi ta malá věc propadla až na dno.

Text: Honza Galla
Foto: Archiv Mirka Kadlece


Mnohdy jsou nákladní přívěsy používány také při výpravách s dětmi, které toho ještě tolik neuvezou a zapojit se proto musí rodič. Případně při cestách s drahou polovičkou, která se zkrátka nechce tolik namáhat. Může však jít i o tandemové výpravy, protože sbalit se na několikatýdenní výpravu na dvojkole je hodně náročné. Vozík za kolo řeší mnohé situace. Ale jak si vybrat ten správný? První otázka je jasná.

Dvě kola nebo jen jedno?

Základní a zásadní otázka, na kterou je nutné si odpovědět. A k nalezení odpovědi je třeba se nejdříve zeptat, jak bude vozík v budoucnosti využíván? Sám jsem mnoho svých dlouhých cest absolvoval s vozíkem, ať už proto, že jsme jeli na tandemu, na který je všeobecně těžké se zabalit, a nebo proto, že přívěsy mám prostě rád, jsou uvnitř velmi přehledné, a také (přiznám se dobrovolně), protože zajímavě vypadají. 

Všeobecně preferuji dvoukoláky. Jsou stabilní, není se třeba příliš starat o to, jak je sbalíte, téměř neovliňují ovladatelnost kola a dají se mnohem více naložit. Na druhou stranu jsou těžší, pokud s nimi chcete cestovat třeba letadlem. Jsou povětšinou i větší a především z jednostopého kola vytváří třístopé vozidlo s mnohem větším aerodynamickým odporem. Ony tři stopy začnou všechno komplikovat především v náročnějších podmínkách šotolinových či dokonce kamenitých cest. Najít ideální způsob, jak projet mezi kameny či dírami je téměř nemožné, a navíc se tu a tam stane, že vozík zadrhne spodkem o některou z nerovností. 

Jednokolové vozíky pak odstraňují všechny zmíněné nedostatky dvoukolových přívěsů, ale to je vykoupeno jinými nevýhodami, které je třeba vzít v potaz. Jednokoláky mají menší nosnost, zpravidla mají kolo až vzadu za ložnou plochou, takže více zatěžují zadní kolo samotného bicyklu. Musí se balit tak, aby byl náklad vyvážený do stran a především výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti a stabilitu kola. To se projevuje hlavně v rychlých průjezdech serpentin, kdy jezdec po změně směru jízdy cítí, jako by vozík chtěl jet stále původním směrem. Musí proto vyvinout větší snahu o zatočení, což vede k překlopení vozíku z jedné strany na druhou a přenesení těžiště. To má za následek jakési natlačení cyklisty do vnitřního oblouku, což je třeba korigovat. Zkráceně řečeno, je třeba si na jízdu s jednokolovým vozíkem zvyknout, balit jej co nejvíce na plocho a být připraven. 

Proto mi přijde, že pro cestovatele, u kterých rozhoduje hmotnost a rychlost, není lepšího řešení než lehký jednokolový vozík s tenkou pneumatikou. Pro ty, kteří plánují jízdu v odlehlých koutech světa, v horách Albánie, v Indii či Tibetu, je nejlepším řešením také jednokolák. Avšak pokud předpokládáte jízdu především po asfaltu, případně tu a tam na šotolině, máte rádi pohodlíčko a přehled v zavazadlech, není nic lepšího než dvoukolový nákladní vozík.

Na co si dát pozor?

Pokud jste si vybrali jeden z kvalitních vozíků, u kterého vás nepřekvapí nedostatky, jako je nepřesné skládání, či třeba vrzání, je třeba si především prohlédnout zadní patky vašeho kola. Jde o to, zda se k nim zleva, a případně i zprava, dá namontovat upínací díl vozíku nebo zda se zadním nábojem dá provléknout speciální rychloupínák, který se dodává k většině jednokolových vozíků. 

Některé patky jsou totiž dost výrazně profilované, mají nejrůznější odlehčovací prohlubně a zpevňovací žebra a upínací díl pak k nim nedolehne tak, jak by měl. Stejně tak jsou mnohá dnešní dražší kola vybavena tzv. pevnými osami, které nemají rychloupínák, ale speciální šroub. Ty pak vyžadují pořízení nové pevné osy, která se prodává k danému vozíku a umožňuje jeho připojení.

Rozdíly najdete také v místě připojení vozíku. Drtivá většina vozíků se připevňuje za osu kola. Je to osvědčené umístění, existují na něj nejrůznější přípojné mechanismy a případné doplňky. Druhou možností je upevnění za sedlovku. Používá se především u levných nákladních vozíků, případně u přívěsů do města, kde se oje používá i k tažení vozíku v případě, že není připojen za kolem. Zvláště městské vozíky však jsou naloženy hodně do výšky a jejich vybrané praktické vychytávky jsou vykoupeny nižší stabilitou. Uchycení za sedlovku můžete najít u několika málo nákladních vozíků, které jsou určeny spíše do terénu a pro použití třeba s celoodpruženými horskými koly. Jejich zadní stavba by totiž mohla být poškozena nadměrným zatížením, které by bylo způsobeno připojením jednokolového vozíku. V takových případech je ale stejně dobré zvážit použití bikepackingových brašen.


Příklady nákladních vozíků

Test batohu Atrack na Rungo.cz

Test batohu Atrack na Rungo.cz

Přečtěte si test vodotěsného batohu Atrack 35 litrů z pohledu běžeckého specialisty a machra na ultra dlouhé závody Pavla Paloncýho.

“Začalo to úprkem na vlak, ale za poslední tři týdny jsem jej protáhl mnoha situacemi a aktivitami. Ať už to byly půldenní či celodenní výběhy na Malé Fatře či v Roháčích, pádlování na Slezské Hartě, nástupy ke sportovním lezeckým cestám, několik výprav za „vícedélkami“ do Raxalpen či na Hohe Wand, nebo jednodenní cesty vlakem – ano, zrušili nám závody v Ekvádoru, tak jsem vyrazil na hodně menších po okolí. Batoh vždy seděl a svoji práci zvládl skvěle.”

Celý test k přečtení zde.