Elektrokolo s nejnižším nástupem: Tern NBD

Elektrokolo s nejnižším nástupem: Tern NBD

Odborníci na městskou mobilitu, firma Tern, uvádí na český trh nové elektrokolo NBD (NBD = New Bike Day). Tento kompaktní městský model s celou řadou funkcí a ultra nízkým nástupem je navržen tak, aby potěšil srdce mnohem širšího okruhu uživatelů.

„Běžný cyklista zjistí, že kolo NBD se ovládá velmi snadno, bezvadně se na něm jezdí a skvěle zapadne do rušného městského prostředí,“ uvádí Josh Hon, kapitán týmu společnosti Tern. „Ovšem na modelu NBD nás opravdu nadchly speciální funkce pro uživatele, o nichž by se dalo říct, že tak úplně běžné nejsou. NBD je skvělé v tom, že na něj bez problémů naskočí a vyrazí na cestu jak cyklista menšího vzrůstu, který se často potýká s problémem najít kolo, které by mu sedělo, tak osoba v pokročilejším věku, která třeba na kole dlouho neseděla, či uživatel s problémy s rovnováhou nebo jiným fyzickým omezením, i ten, kdo se na průměrné elektrokolo kvůli jeho velikosti a hmotnosti bojí vůbec nasednout.“

Rám s nízkým a dlouhým nástupem

Nasedání i sesedání z kola by mělo být jednoduché a model NBD má ze všech prémiových elektrokol nejnižší a nejdelší nástup. Běžný uživatel větší pohodlí ocení, ale pro člověka, kterého trápí problémy s koleny či kyčlemi a fyzicky nezvládne přehodit nohu přes horní trubku běžného kola, to může znamenat konec s cyklistikou. V tomto případě by model NBD mohl představovat chybějící článek, který pak takovému uživateli vrátí nezávislost a umožní mu i nadále prožívat radost z jízdy na kole.  

Snadná jízda

Jízda na kole není hračka pro každého. Osoby menšího vzrůstu mohou mít někdy problém najít kolo, které by jim sedělo a na kterém by mohli při zastavení oběma nohama postavit na zem. Jiní mají zase potíže s rovnováhou nebo jsou limitovaní fyzicky, takže běžná elektrokola jsou pro ně často příliš těžká a není vzácné, že pak mají hrůzu z toho, jak takové kolo budou zvládat. 

Model NBD má extrémně nízko položené těžiště a delší rozvor, což ovládání kola velmi usnadňuje. Snížená středová osa a nízko uložený motor u modelu NBD poskytují mimořádně stabilní jízdní vlastnosti. SimpleStep geometrie rámu dává také uživatelům jistotu, protože jim dovoluje položit při zastavení obě chodidla na zem.

Přizpůsobí se 

U modelu NBD si každý uživatel může snadno a rychle nastavit výšku sedlovky, délku kokpitu a výšku řídítek podle sebe, aby se mu jelo co nejpohodlněji. Kolo je také vybaveno patentovaným představcem Andros od Ternu, který nabízí široké rozpětí nastavení délky samotného představce i výšky řídítek. I když se model NBD skvěle hodí pro osoby vysoké do 190 cm, jeho konstrukce je obzvláště vhodná už pro uživatele od 147 cm, kteří mají obvykle velký problém pro sebe najít opravdu dobře padnoucí kolo.

Dobrý parťák

Díky kompaktním 20″ kolům je model NBD mnohem kratší než běžné kolo, takže se s ním bez problémů manipuluje v úzkých chodbách, u zaplněných stojanů nebo na rušných vlakových nádražích.

Další výhoda je, že se dá během několika sekund složit na plocho, takže na cesty mimo město se dá jednoduše převézt v kufru auta. Díky funkci vertikálního parkování, která umožňuje tento model postavit kolmo, jej lehce vezmete s sebou do výtahu a bezpečně uložíte doma v bytě. 

Další výhoda je, že se dá během několika sekund složit na plocho

Hodně uveze

Přestože je model NBD kompaktní, jeho nejvyšší povolená hmotnost je 140 kg. Uveze až 27 kg na zadním nosiči a až 20 kg na předním nosiči. Díky dostupnému příslušenství si jej může každý uživatel vybavit podle svého, například pro dojíždění do práce, odvoz dětí do školy nebo na bleskové nákupy.

Je také kompatibilní s mnoha modely dětských sedaček, přičemž nízká poloha zadního nosiče také znamená nízké těžiště, tedy i lepší a bezpečnější jízdu. Zvýšenou bezpečnost ocení zejména rodiny, které chtějí na kole jezdit i s dítkem.

Bezpečný a spolehlivý

A aby to nebylo málo, rám a vidlice modelu NBD byly zevrubně otestovány v EFBE, jedné z předních evropských zkušeben pro jízdní kola. Systém motoru a baterie Bosch je také jedním z mála systémů na současném trhu, který plně vyhovuje normě UL pro bezpečnost baterií a elektroniky.

„Naším cílem je přimět lidi, aby cesty autem nahradili cestami na kole,“ pokračuje Hon. „A toho dosáhneme tím, že zařídíme, aby bylo cestování na kole dostupnější, pohodlnější a bezpečnější pro všechny. Model NBD tyto podmínky splňuje a celý náš tým může být právem hrdý, že se mu podařilo vytvořit věc, která praktičnost a potěšení z jízdy na kole přináší širšímu okruhu uživatelů.“

Cena a dostupnost

Model NBD je dostupný ve dvou verzích, S5i a P8i, ceny začínají na 99 990 Kč. V obchodech budou kola dostupná v prvním čtvrtletí roku 2023.

Další informace

Pro více informací navštivte stránky www.ternbicycles.com  

Ochraňte své peníze před inflací

Ochraňte své peníze před inflací

Ochraňte své peníze před inflací tím, že koupíte hodnotný vánoční dárek. Třeba kvalitní městské elektrokolo, které odpovídá trendům a bude vám sloužit denně spoustu let. Bude vás vozit do práce, za nákupy či s dětmi do školky. Bude šetřit vaši peněženku, protože nebudete potřebovat naftu ani benzín. Bude šetřit i váš čas, protože zjistíte, že po městě s ním budete rychlejší a nebudete hledat parkování pro auto. Bude vás navíc udržovat v kondici. Nic z toho vám úspory v bance nenabídnou. A takových tipů na dobrou investici pro vás máme hned několik.

Znáte výzvu Do práce na kole? Určitě jste o ní alespoň slyšeli. Dojíždění do práce na kole je zábava. A to tím větší, čím lépe se na něj připravíte a vybavíte. Dojíždět můžete čistě vlastní silou, třeba na skládačce, kterou hravě složíte i pod stůl. Pokud se nechcete příliš zapotit, můžete dojíždět na kompaktním městském elektrokole, které snadno zaparkujete vertikálně i na malém prostoru.

Na každé kolo se dá pořídit široká škála doplňků, které jízdu zpříjemní, a zvednou také jeho užitnou hodnotu. Často potřebujete s sebou do práce převážet notebook. Žádný problém, městské brašny a městské batohy jsou v drtivé většině vybaveny polstrovanou kapsou, kde bude vaše počítadlo jako v bavlnce. Podívejte se na další vánoční tipy na dárek pro městké jezdce.

Jak na skládačce do práce?

Na kole se můžete snadno zastavit i na nákup. Postačí k tomu košík na řídítka nebo zadní nosič, který během chvilky z kola sundáte a vyrazíte brouzdat mezi regály. Pokud děláte opravdu velké nákupy a nebo chcete přímo na kole vozit děti, zkuste vybrat nákladní kolo s nízkým těžištěm a velmi dobrou ovladatelností. Takové kolo vám nahradí druhé auto do rodiny.

Správný cyklista ve městě dbá samozřejmě i na svoji image. Chce se odlišovat a současně někam patřit. Můžete se zařadit třeba mezi milovníky značky BROOKS, která už od roku 1865 vyrábí elegantní kožená sedla a spoustu dalších doplňků z kůže. Například kožené omotávky nebo gripy, které ozdobí váš městský koráb a barevně sladěné mu dodají punc výjimečnosti. Třešničkou na dortu jsou jejich exkluzivní batohy z tradičních a ekologických materiálů.

Investovat do rodinného vybavení a ochránit tak své peníze před inflací, mohou i mladí rodiče nebo rodiče čekatelé. Kvalitní sportovní vybavení neztrácí příliš hodnotu a dá se očekávat, že výrobci a dovozci vstoupí do nového roku s novými ceníky. Proto se může vyplatit přemýšlet více dopředu a dlouhodobě plánovaný nákup uspíšit.

Každý aktivní cyklista čekající potomka si zákonitě klade otázku: “Jak to udělat?” Jak obstát v roli rodiče a současně se dál věnovat svému koníčku – cyklistice. Léty osvědčeným modelem je zkrátka potomka nebo více potomků vzít na kolo s sebou. K tomu slouží různá udělátka, podle věku a kondice dítěte.

Začít můžete s vozíky pro děti, které se nabízejí ve variantě single nebo double. Pokud nejste zatíženi na jedináčky, rozhodně doporučujeme variantu double. Vozík pro dvě děti není dvakrát širší než vozík pro jedno dítě a už vůbec není dvakrát dražší. Myslet dopředu se vyplatí. Americká značka BURLEY, která vozíky vyrábí už od roku 1978, klade a vždy kladla největší důraz na bezpečnost, funkčnost a životnost svých vozíků. O bezpečnosti vozíků si přečtěte článek, který vysvětluje druhy testů, kterými jejich vozíky procházejí.

Řešení Tern GSD pro dvě děti

Jakmile děti trochu vyrostou, můžete je posadit do sedačky. Zdaleka nejbezpečnějším způsobem uchycení sedačky je umístění sedačky přímo na rám kola a to co nejníže (nízké těžiště). V TERNu vymysleli ucelený a bezpečný systém pro převoz pasažérů různého věku. Pokud si pořídíte kompaktní elektrokolo TERN, máte vždy jistotu, že s ním naleznete mobilní řešení každé životní situce. V nabídce je široká škála doplňků pro převoz pasažérů, které byly vyvinuty a testovány právě k tomuto účelu a na kola padnou jak ulitá.

Dalším postupným krokem je vlastní kolo dítěte. Tady je velmi užitečnou pomůckou tažná tyč Trail gator. Přední kolo dítěte jednoduše zvednete ze země a pevně připojíte na kolo rodiče. Dítě může šlapat a nehrozí žádné vybočení do strany nebo nečekané a nechtěné odchylky ze směru.

Vánoční inspirace

Vánoční inspiraci a tipy na dárky pro všechny druhy cyklistů a dobrodruhů najdete rozdělené do několika kategorií:

VYMETÁME SKLADY

Zajímavou koupí jsou i kousky, které jsme během roku vozili na veletrh, posílali na testy nebo se k nám dostaly nějakou jinou cestou. Najdete je v sekci bazar rozdělené podle značek. Protože se pilně chystáme na další sezónu, potřebujeme uklidit. Starší modely nebo produkty, které už nejsou ve výrobě nabízíme s plnohodnotnou zárukou v části VYMETÁME SKLADY. Podívejte se do ní, třeba vás něco cvrkne do nosu….

NA BLACK FRIDAY NEHRAJEME

NA BLACK FRIDAY NEHRAJEME

Německá značka ORTLIEB se zaměřuje na udržitelné, odolné a opravitelné produkty 100% vyrobené v Německu. Přidejte se k nám proti zvyklostem konzumní společnosti, která je zaměřená na nakupování dalších věcí, které nepotřebuje. Příkladem je nadcházející BLACK FRIDAY (25.11.), kdy se obchody předhánějí ve výši slevy a některé zákazníky dohání nákupní horečka doslova k šílenství. V ORTLIEBu jsme si řekli, ne! Majitelům našich produktů s podobným smýšlením chceme poděkovat za to, že dávají přednost udržitelným výrobkům prostřednictvím akce ORTLIEB TÝDEN OPRAV. Od středy 23. 11. do konce listopadu máme pro vás v nabídce všechny náhradní díly ORTLIEB s 50% slevou a dopravou zdarma!

ORTLIEB TÝDEN OPRAV

KUP JEDNOU, OPRAVUJ, NEVYHAZUJ

Black Friday se během let stal symbolem nakupování, rychlé a krátkodobé spotřeby. Prostřednictvím Týdne oprav se s ORTLIEBem snažíme vyslat signál proti tomuto konzumu. Výrobce vodotěsných brašen, batohů a cestovních tašek vyrábí výhradně v Německu a vždy se zaměřoval na udržitelné, odolné a opravitelné produkty s nadstandardní zárukou 5 let! Letos je tomu 40 let, které uplynuly od založení firmy, jejíž filozofie se nemění.

Slovy generálního ředitele Martina Esslingera: „Změna klimatu by měla být převládajícím tématem naší doby, nezbývá nám čas na to, abychom naši planetu přetěžovali. Udržitelné řízení je zásadní, a to zahrnuje i trvanlivost výrobků. Naše tašky jsou navrženy a konstruovány tak, aby všechny jednotlivé části bylo možné opravit. To nám umožňuje dosáhnout ještě delší životnosti našich produktů.“

ORTLIEB nabízí servis od svého založení, nadále tuto funkci rozšiřuje a školí své partnery, aby se stali profesionálními opraváři. To znamená, že nejen specializovaní prodejci, ale i obchodní partneři po celém světě jsou schopni opravit závady lokálně, čímž se vyhnete zbytečné přepravě. Pod hashtagem #ORTLIEBcares se specialista na nepromokavé cyklistické brašny a batohy také snaží shromáždit nejlepší příběhy o opravách z komunity.

ODOLNOSTÍ K UDRŽITELNOSTI

Ortlieb Repair week

OPRAVTE SI TO SAMI

Výrobky ORTLIEB jsou navrženy tak, aby vydržely roky s jednoduchou údržbou. Pokud se něco pokazí, obvykle se to stane v nejnevhodnější chvíli, že? Hodně závad dokážete opravit sami, pokud nemáte v okolí vhodný servis. Produktový poradce na webových stránkách vám pomůže najít správný náhradní díl. Pokud si nejste jisti nebo máte další dotazy, můžete také kontaktovat náš zákaznický servis. Pokud si na výměnu náhradních dílů netroufáte, v rámci TÝDNE OPRAV vám je zdarma i namontujeme. Budete však muset poslat svoje brašny či batohy k nám.

TÝDEN OPRAV ORTLIEB

Týden oprav dává pozitivní signál o důležitosti odolných produktů.

Vyberte si od 23.11. do 30.11. náhradní díly pro vaše brašny či batohy na www.ortlieb.cz a v košíku zadejte kód:

TYDENOPRAV50

Získáte slevu 50% z ceny náhradních dílů a dopravu zdarma i na všechny další zakoupené produkty.

Tern uvádí: Quick Haul

Tern uvádí: Quick Haul

Nové kompaktní elektrokolo pro opravdu univerzální využití

TERN Quick Haul D8

Odborník na městskou mobilitu, firma Tern, uvedla na trh nové elektrokolo Quick Haul. S tímto novým kompaktním kolem bude život ve městě o něco jednodušší, pohodlnější a také mnohem zábavnější.

„Quick Haul je příkladem toho, jak by elektrokolo pro využití ve městě mělo vypadat,“ říká Josh Hon, kapitán týmu společnosti Tern. “Takové kolo by mělo mít snížený nástup pro snadnější nasedání a sesedání; mělo by nabízet dostatek prostoru pro přepravu různých věcí či dokonce pro dalšího pasažéra; a mělo by být robustní a odolné, aby spolehlivě sloužilo řadu let. Krom toho by také mělo být kompaktní. Díky tomu lze kolo snadno nosit po schodech, brát s sebou do výtahu či parkovat i na přeplněném parkovišti. Bez problémů s ním budete brázdit rušné ulice.“

Quick Haul místo auta

Quick Haul je kompaktní elektrokolo, se kterým bez potíží zvládnete většinu denních vyjížděk po městě. Nejvyšší povolená hmotnost je už pořádných 150 kg, k dostání je také ucelená řada modulárního příslušenství, takže si jej můžete přizpůsobit podle svého. Různá nastavení umožňují přepravu nákladu nebo dokonce dalšího pasažéra, ať už to bude menší dospělák, dítě či čtyřnohý kamarád.

Příslušenství pro převoz psů do 13,5 kg – TERN Doghouse Mini

Quick Haul využije celá rodina. Sedlovka a představec jsou teleskopické, lze je tak během pár sekund (a bez nářadí) upravit pro jezdce výšky 150–195 cm.

Kompaktní komfort

Přestože má Quick Haul delší rozvor a nabízí spoustu prostoru pro náklad, je kratší než běžné jízdní kolo. Usnadňuje tak manévrování v rušných městských ulicích i ve větších dopravních uzlech, např. na autobusovém či vlakovém nádraží a na trajektových terminálech. Navíc je Quick Haul vybaven ternovským vertikálním parkováním, lze jej tedy převézt v malém výtahu a zaparkovat v bytě, kde nebude vůbec překážet.

Bezpečnost – u přepravy dětí naprostá nutnost

„Naše kola prochází těmi nejpřísnějšími zkouškami v cykloprůmyslu. Pokud také nabydeme dojmu, že stávající standardy nejsou dostatečné, často provádíme své vlastní (ještě přísnější) zkoušky,“ pokračuje Hon. Nejvyšší povolená hmotnost vozidla (MGVW) dosahuje u kola Quick Haul 150 kg, což je doloženo testováním třetí stranou EFBE Prüftechnik GmbH, jednou z předních evropských zkušeben jízdních kol.

Příslušenství pro převoz dětí – TERN Clubhouse Fort Mini

Zásadní je také bezpečnost baterie. Firma Tern tedy pro motor a pohon volí to nejlepší z oboru: Bosch – německá průmyslová velmoc s více než stoletou tradicí kvality a dokonalosti. Systém firmy Bosch určený pro elektrokola je jedním z mála, který vyhovuje velmi přísné bezpečnostní normě UL (Underwriters Laboratories) pro elektrokola.

Těžký náklad & komerční flotily s iniciativou Tern Business

Jakožto kompaktní elektrokolo s dlouhou životností je Quick Haul nejen skvělý pro spotřebitele, kteří by rádi místo auta více používali kolo, ale je také výbornou volbou pro komerční využití. Robustní konstrukce, velká nosnost a modulární řešení z něj dělají spolehlivého pracanta pro všechny typy podnikání.

Když se k němu připojí některý z bytelných vozíků, např. vozík CARLA Cargo, uveze až o 150 kg více nákladu. Tern pro zadní nosič kola Quick Haul navrhl k vozíku Carla Cargo speciální spojku, která garantuje stabilní jízdu i při velkém zatížení.

Nákladní řešení pro Quick Haul

Firmy si tak mohou kolo Quick Haul sestavit dle svých potřeb a vybavit jej brašnami, košíky, bednami, přepravními taškami apod. Společnosti, které hledají řešení pro vozové parky, najdou také více možností úprav v rámci iniciativy Tern Business. Jedná se o aktivitu pod záštitou firmy Tern, která pomáhá organizacím získat konkurenční výhodu začleněním jízdních kol do své podnikatelské činnosti.

První kolo firmy Tern vyráběné lokálně v Evropě

Krom výrobních základen v Asii se Tern chystá spojit síly se svým distribučním partnerem v Německu, společností Hermann Hartje, která bude kola Quick Haul montovat ve své továrně ve městě Hoya v Německu. Firma Tern tak nyní bude blíže jednomu ze svých klíčových trhů. Znamená to velký krok vpřed z hlediska udržitelnosti, což bude ku prospěchu jak spotřebitelům, tak prodejcům.

Cena a dostupnost

Nová řada elektrokol Quick Haul zatím nabízí dva modely – D8 a P9. Ceny začínají na 74.990 Kč. Třetí model, P5i, bude nejprve uveden na evropský trh, další trhy budou následovat později.

  • Quick Haul D8: Bosch Active Line Plus, 1 x 8 řazení
  • Quick Haul P9: Bosch Performance Line nebo Performance Line Sport (Class 3), 1 x 9 řazení
  • Quick Haul P5i: Bosch Performance Line, zadní náboj Shimano Nexus 5, řetězový pohon nebo řemenový pohon Gates

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

Těžko si představit něco víc, něco lepšího pro pojíždění na kole po městě než skládací kolo TERN VEKTRON Q9. Malá kola, skládací rám, a ještě k tomu pohon elektromotorem, to je prostě kombo k nezaplacení. Od této značky navíc ve zpracování, které jednak něco vydrží, jednak skvěle vypadá, a navíc má spoustu drobných i větších vychytávek, často značkou patentovaných.

text: Martin Raufer, foto: Michal Červený, časopis Elektrokola 1/2022

Tak ještě jednou otázka: Co víc byste na kole chtěli mít? Vektron má asi opravdu všechno. Dvacetipalcová kola umožňují složení celého kompletu do rozměru 41x86x68 cm, což je ale jen jedna z jejich důležitých výhod. Druhou je možnost umístění těžkého nákladu do brašen nebo na nosiči, anebo živého nákladu v dětské sedačce co nejníže k zemi a co nejblíže k těžišti kola tak, aby byly co nejméně ovlivněny jízdní vlastnosti celého kola. Tern se může speciálními brašnami též pochlubit. Novým řešením je co nejnižší uložení baterie, které podtrhuje tlak konstruktérů na jízdní vlastnosti a ovládání kola.

TERN VEKTRON Q9

Rozborka sborka

Skládání tohoto elektrokola je pro Tern typické – řídítka se sklopí dolů, rám „zlomí“ v půli, sedlovka ve dvou objímkách zasune na doraz, pravý pedál se v tomto případě nesklopí, ale zcela vyjme, naklopit lze také řídítka v představci. Skládání je intuitivní, pojistky skládacích páček, které zamezují samovolnému uvolnění, nedělají při manipulaci žádné naschvály. Jedno je ale třeba přiznat. Manipulace se složeným kolem je snad ještě těžší než s kolem rozloženým. Hmotnost přesahující 21 kg se zkrátka nedá obelhat. Pokud tedy mluvíme o výhodách skládaček, podtrhněme rozměr ve složeném stavu – pro uskladnění, převoz v autě nebo MHD, ale mysleme na to, že lehčí manipulace díky složení určitě není.

Kolo má masivní stojánek jako nedílnou součást rámu pro postavení ve složeném stavu a výklopný, neméně bytelný a jistou oporu poskytující stojánek u zadního kola. Odložení kola je tedy snadné a pohodlné, což je při jeho hmotnosti příjemné.

Samozřejmostí je osvětlení vpředu i vzadu, které lze na zadní části přední svítilny vypnout a zapnout, pozor jen při manipulaci s řídítky, aby i poté svítilo, kam má. Světla jsou vítaným doplňkem nejrozličnějších prvků pasivní bezpečnosti, jako jsou reflexní pruhy na bocích plášťů, odrazky nebo velké reflexní plochy na brašnách.

A pak je tu ještě manipulace s výškou sedla. Aby jej šlo zasunout co nejníže, nastavuje se výška sedla na dvou teleskopických sedlovkách a tedy dvěma rychloupínáky. Pokud to jezdec nepochopí, může ponechat sedlo zbytečně nízko, nebo překročit minimální povolené zasunutí sedlovky do rámu a poškodit jej. Rysku v žádném případě nepřekračovat. Vtipná je manipulace s pravým pedálem, jen nezapomeňte, kam jste jej odložili!

K nutnému standardu v našich zeměpisných šířkách a v době, kdy se jízda na kole stává celosezonní záležitostí, patří blatníky. O těch na Ternu ani nevíte, nedrnčí, neobtěžují, nic neváží a nezachytili jsme o spodek toho předního ani při sjíždění z vysokého obrubníku.

+ možnost převozu objemného nákladu

+ kompatibilita a uchycení příslušenství

+ jízdní vlastnosti, všestrannost a vyváženost celku

+ velikost ve složeném stavu

manipulace s háčky u zadních brašen

Integrovaný systém

Rám má všechny možné úchyty pro složení i pro upevnění nosičů a brašen. Zadní masivní nosič Atlas V Rack je zpola integrovaný a lze na něj zavěsit brašny po stranách i navršit jakýkoliv náklad shora až do zajímavé nosnosti 27 kg. Nosič je kompatibilní se systémem Klick Fix a lze na něj upevnit vše ze sortimentu Tern Bucketload Pannier ve všech nabízených velikostech. Manipulace s nákladem je mimořádně snadná. Nosič je také kompatibilní s dětskými sedačkami Th ule Yepp Maxi a Nexxt Maxi. Přední držák velké brašny najde úchyty na hlavě rámu. Rám, nosiče, brašny, to vše k sobě pasuje a tvoří zajímavý multifunkční celek.

Rozvor kol není nijak přehnaně ‚sražený‘, a proto jsou jízdní vlastnosti tak příjemné. Ano, sedíte hodně vzpřímeně a otočíte se, pokud nejedete příliš rychle, doslova na pětníku. Přesto nemáte nejmenší pocit vratkosti. Kolo jede moc hezky a jistě i ve vyšších rychlostech, ovšem limitní bude asi motorem podporovaná pětadvacítka. Že by jezdec dupal do pedálů jako šílenec, aby z Ternu vytáhl výrazně víc vlastními silami, to se předpokládat nedá.

Velký převodník by ale i malá kola umožnil roztočit pohodlně do velké rychlosti. Devět převodů není v dnešní době mnoho, při motorové podpoře to u malých kol ale bohatě stačí. Vlastní jízda je požitek, stav, kdy zapomenete na detaily, ty ale tvoří onen plně funkční celek. A to jsme ještě nezmínili motor. Bez té spousty funkčních detailů by vždycky něco chybělo.

Vektron má pevnou oporu ve výklopném stojanu a pod motor ještě trčí dva masívní modré „růžky“, které kryjí motor, když chcete kolo postavit ve složeném stavu.
Kokpit s řazením, displejem, světlem, zvonkem. Jeho sklon je jištěn dvěma obrovskými pákami.
Změť trubek a svárů má svou přísnou logiku, vycházející z let vývoje skládacích kol značky Tern.
Objem přídavných tašek je monstrózní. A to je lze krásně složit do tenkého „filmu“ tak, že o nich na kole ani nevíte.

Široké pneumatiky odcloní drobné nerovnosti a kamínky, a navíc jsou vybaveny ochrannou vrstvou proti defektům a reflexním pruhem, zářícím při osvětlení do dáli i ve směru, v kterém aktivní osvětlení nesvítí.

Všechna potenciální negativa malých kol a skládacího rámu spolehlivě eliminuje motor Bosch Active Line Plus nové generace. Ten je o 25 % lehčí a o 20 % menší, než tomu kdy v minulosti bývalo. Ovládací prvek Bosch Purion je možná pamětnický, ale přehledný, a díky velikosti tlačítek přátelský.

Tern Vektron Q9
rám a vidlice Alu 7005 hydroformed řazení/přehazovačka Shimano Alivio 1×9 kazeta Shimano, 11–32 z. brzdy Shimano, hydraulické ráfky
Kinetix Comp pláště Schwalbe Big Apple, 55-406 velikost ve složeném stavu 41x86x68 cm velikost uni (147–195 cm) hmotnost 21,9 kg (včetně pedálů a zadního nosiče) cena 89 990 Kč motor Bosch Active Line Plus, 50 Nm, 250 W 270 % dopomoci baterie Bosch Power Pack, 500 Wh.

Na co ale hodně lidí zapomíná a nepoužívá jej, to je asistent při chůzi. Skvělá záležitost. Když se kolo stane každodenním společníkem, přijde jeho chvíle docela často. Pokud si nehrajete na sport a kondiční jízdu nebo neprahnete po extrémním dojezdu, není problém používat jen nejvyšší dopomoc „turbo“. Za pedály necuká, na zadní kolo se Tern nevzpíná, žádné vibrace necítíte. Nástup dopomoci je sofistikovaný, uživatelsky příjemný, síla podpory značná. Používat ekonomický mód, ten nejnižší ze čtyř, nedává moc smysl, do nohou se pěkně zadírá. Pokud by jezdec měl pocit, že už elektrokolo neušlápne, měl by se zamyslet nad sebou a ne nad motorem, zařadit lehčí převod a zvýšit kadenci šlapání, na níž motor opět reaguje ochotně a s větší silou. Anebo může rezignovat a elektroskládačku malinko potlačit. Samozřejmě s walk assistentem. Pětistovková baterie musí v městském provozu na jednodenní používání vydržet a v testu také bohatě stačila.

Jen si přišlápnout

Samostatnou kapitolou jsou brašny, které nejsou součástí základní verze elektrokola a lze je k němu dokoupit. Přední brašna Tern Go-To Bag s popruhem na rameno je více vychytanou pracovní kabelou než klasickou cyklobrašnou. Má objem 15 litrů, vnější samostatně zapínací kapsy i vnitřní přihrádky, pojme notebook s 15“ displejem, je nepromokavá, lehká (1,47 kg), s jedním hlavním zapínacím mechanismem Fidlock a kompatibilitou Klick Fix. Součástí brašny je reflexní pláštěnka do deště.

Na zadní nosič jsme k testu obdrželi dvě skládací postranní brašny Tern Bucketload Pannier. Ve složeném stavu je jen jakousi tenkou folií přiléhající k nosiči kola, ale rozložená pojme náklad velikosti krabice od cyklistické přilby. Krabice od bot do ní zapadne jako nic. K nosiči je připevněna suchými zipy, uzavření poklopu jistí systém jednoduchých a lehkých kovových háčků. S těmi se dole u kola, anebo v rukavicích nemanipuluje úplně snadno, ale přesto tu simplicita je spíš výhodou.

Celý test si můžete stáhnout v pdf verzi zde >>>

Léto v pohybu s 20% slevou na značky BURLEY, BROOKS a RACKTIME

Léto v pohybu s 20% slevou na značky BURLEY, BROOKS a RACKTIME

Vozíky pro děti, vozíky pro psy, nákladní vozíky, cyklobrašny, bikepackingové brašny, sedla, gripy, omotávky, podsedlové brašničky, městské cyklobrašny a košíky, nosiče. Vše pro vaši aktivní dovolenou pořídíte nyní s 20% slevou.

Platnost akce do 31.8.

Prohlédněte si kompletní akční nabídku >>>