Za prací na kole v zimě

Za prací na kole v zimě

Samotná zima neznamená, že člověk musí na cestě do práce nechat kolo doma. Stačí pár jednoduchých úprav a než se vrátí jaro, můžete do práce dojíždět na kole i během chladnějších měsíců. Abychom vám pro zimní cesty do práce přinesli co nejlepší tipy, oslovili jsme našeho interního experta, člena týmu Burley a vášnivého cyklistu Davea!

Dojíždění do práce na kole v zimních měsících má svá specifika, pozornost je třeba věnovat výbavě i kole samotnému. Přečtěte si tedy Daveovy rady, jak zajistit, aby v zimě všechno (včetně vás) dobře šlapalo, plus jeho nej tipy pro jízdu na kole v každém ročním období!

Vy

 • Vrstvěte oblečení, abyste se během jízdy mohli přizpůsobit změnám tělesné teploty.
 • Důležité jsou dobré rukavice (osobně preferuju vlněné) a něco na zakrytí uší.
 • Návleky na boty (dnes ráno jsem si je zapomněl a trpěl jsem) pomůžou udržet chodidla v suchu a teple.
 • Dejte si na cestu více času – více vrstev a horší počasí vás zpomalí. Aby se člověk dostal do cíle, musí v zimě víc zabrat.

Vaše kolo

 • Do mokrého a zimního počasí se vždy hodí blatníky.
 • Kolo častěji umývejte, a ještě častěji promazávejte řetěz.
 • Při jízdě ve sněhu trochu podhustěte pláště, abyste dosáhli lepší přilnavosti.

Celoroční dojíždění

 • Než vyjedete, zkontrolujte počasí. Mrkněte na místní předpověď, vyjděte na chvilku ven a podívejte se, jak vypadá obloha. Pokud jste na vážkách, přibalte do tašky nepromokavou bundu.
 • Před odjezdem pohmatem zkontrolujte tlak v pláštích a podle potřeby dopumpujte. S narůstající oblibou bezdušových plášťů je to čím dál důležitější – jízda po chodníku s poloprázdnými koly není žádná legrace.
 • Nezapomeňte na světla. Zkontrolujte, zda jsou nabitá a zapnutá – jen tak budete v provozu vidět.
 • Když se blížíte ke křižovatce nebo z ní vyjíždíte, vždy navazujte oční kontakt s řidiči okolo.
 • Nespěchejte a kochejte se krajinou.

Ať už na kole dojíždíte léta, nebo s tím teprve začínáte, tyto tipy vám cestu do práce v zimních měsících usnadní a díky nim budete zase o trošku víc v bezpečí.

Vznikne z dat DPNK cyklodálnice za dojížďkou do práce?

Vznikne z dat DPNK cyklodálnice za dojížďkou do práce?

Nedávno jsme v článku Honzy Harudy představili způsob, jakým soutěž Do práce na kole přispívá ke zlepšení cyklistické infrastruktury ve městech a regionech, které jsou dostatečně “chytré” na to, aby se nechala poučit. Mezi takové patří třeba Šternbersko.

Mezi priority mikroregionu Šternbersko patří rozvoj cyklodopravy v regionu. Mikroregion se podílí na přípravě cyklostezek a zvyšování bezpečnosti cyklistů. Mezi Olomoucí a Šternberkem vede 16 km dlouhá cyklostezka, po které denně jezdí lidé do práce a o víkendech cykloturisté na výlety. V roce 2018 se Mikroregionu podařilo vybudovat cyklistický podjezd podél železniční trati v místě křížení stávající cyklostezky s frekventovanou silnicí. Cyklostezka byla také osazena cyklosčítači a začal sběr dat o pohybu cyklistů. Data z DPNK od spolku AutoMat plánuje Mikroregion využít jako podklady pro plánování cyklodopravy, vytipování rizikových míst a pro zjištění poptávky po cyklistické infrastruktuře. Data budou využita pro strategický rozvojový dokument Program rozvoje města Šternberka a také Strategie rozvoje cyklistické dopravy Mikroregionu Šternbersko, který se bude zpracovávat v následujících letech.

Můžeme jízdou na kole měnit město i svět?

Můžeme jízdou na kole měnit město i svět?

Může být zrovna vaše kolo jedním z nástrojů bezmotorové evoluce? A jak asi bude budoucnost kol ve městech vypadat? Bude sofistikovaná, zábavná, udržitelná i zdravá. Budou ji podporovat lidé, firmy a dokonce se zapojí i celá města. A to možná i díky nápadu autora následujícího textu, Honzy Harudy, koordinátora výzvy Do práce na kole.

O pozitivním vlivu pohybu na lidský organismus asi nikdo z nás nepochybuje. Zvýšená námaha náš organismus trénuje, lépe pracuje metabolismus, to špatné jde z těla pryč. Do žil naopak tryskají endorfiny, které kromě pocitu štěstí dokáží tlumit bolest a ovlivňovat hladiny dalších hormonů. Nejčastěji se vyplavují při stresu, sportování a sexu. A když je jednou poznáte, nechcete o ně přijít. 

Můj každodenní generátor endorfinů je jízda do práce na kole. Zabiju přitom dvě mouchy jednou ranou – po práci nemusím do posilovny nebo si jít zaběhat a jako bonus se nemusím nikde mačkat nebo na někoho nadávat. Možná jste díky vašemu kolu také o kus šťastnější a zdravější, a tak jinou motivaci pro usedání za řídítka ani nepotřebujete. Ať tak či onak, na jednu další jsme loni jako organizátoři výzvy Do práce na kole přišli…

Na kole totiž máte čas. Jste tu sami, v klidu si šlapete, pozorujete krajinu, tepovku nebo lidi. Když cestu znáte, nepřemýšlíte nad ní a otevírá se vám tak prostor pro nové myšlenky. Jen tak mimochodem, doporučuji si takovou cestu najít. Klidně vedlejší silnici nebo třeba úplně jinou trasu, kde se nemusíte bát aut. I já měl z Jižáku do centra Prahy na výběr: Buď 12 km v provozu, nebo 25 km oklikou, ale lesem a podél řeky. Jasně, že jsem jezdil 25 tam a zpět. A vyplatilo se. Kolo totiž negeneruje jenom štěstí, ale i nápady – naštěstí!

Eso v rukávu

Díky organizaci výzvy Do práce na kole, která se v květnu 2020 bude v Česku konat už podesáté, jsme si s její rostoucí oblibou uvědomili zásadní věc. S celorepublikovým nárůstem počtu účastníků, kterých bylo v ročníku 2019 téměř 20 tisíc, se logicky zvedl i absolutní počet tras dojížďky do práce (počkat, to ještě není ono!). Z různých částí města nebo jeho okrajů na nahodilé adresy zaměstnavatelů. Účastníci kampaně loni dojížděli do 2 660 firem z celé republiky, přičemž 70 % z nich podpořili jejich zaměstnavatelé zaplacením startovného. Ještě lepší zprávou je, že každoročně roste i množství firem, které své zaměstnance podpoří zřízením stojanů, šaten nebo sprch. V Do práce na kole proto ve speciální kategorii oceňujeme i nejlepší Cyklozaměstnavatele.

Co ale nabídnout zástupcům měst, náměstkům životního prostředí, dopravně správním odborům, radnicím či prostě jen “městům”? Někde jsou na radnicích lidé, kteří bezmotorovou mobilitu podporují, protože jsou pokrokoví nebo to jsou prostě jen správní lidé na správných místech. Jinde se to ale úplně nepotkává a nějakou jízdu na kole tu vnímají spíše jako zátěž, člověka na kole problémem, případně něčím, od čeho se nechtějí umazat. Aby se taková města do naší výzvy zapojila a zároveň začala více podporovat bezmotorovou mikromobilitu, chtělo to zřejmě nějaký silnější argument.

Co města moc chtějí, protože toho mají málo nebo na to nemají prostředky? Řešení a odpověď na na tuto dlouho nevyřešenou otázku mi přišla na mysl – kdy jindy než – během jedné cest do práce na kole. Přece data! Velká data! A teď si představte, že samotné trasy jízd do práce na kole přesně takovými daty jsou. A když vám po městě jezdí na kole pár set lidí, kteří zapisují své jízdy přes aplikace, dostaneme poměrně slušný počet tras, které můžeme analyzovat nebo poskytnout městům k jejich vlastní analýze. Analyzovat je pak už možné téměř cokoliv, nejenom informace, jaké trasy ve městě si lidé vybírají. 

Pamatujete si, jak jsem výše psal, že lidé vyhledávají takovou cestu, která jim připadá bezpečná a příjemná? To je právě podstata věci. Většina měst má na své radnici oddělení, které je schopno tato data porovnat s dalšími mapami, např. o infrastruktuře, cykloopatřeních, nehodovosti cyklistů či přestupcích za jízdu po chodníku. Na základě dat od samotných cyklistů se pak kritická místa mohou upravit tak, aby se podpořila průjezdnost, plynulost i bezpečnost obyvatel využívajících kolo jako dopravní prostředek. Pouhým ježděním na kole tak můžeme společně zlepšovat cykloinfrastrukturu, která pak napomáhá k dalšímu pozitivnímu rozvoji mikromobility a má přímý vliv na pocit bezpečí lidí na cestě. A o to více lidí bude jezdit.

Zásadní urbanistická otázka 21. století tak již dávno není “kolik projede městem aut”, nýbrž “kolik se přes město přesune lidí”. Ačkoliv tento trend nabývá celosvětových rozměrů, do českých měst doráží ve větším měřítku pomalu. Evropské metropole benefit mikromobility velmi podporují a jsou plné inspirace. Už jste byli na cyklojízdě ve Vídni, Budapešti či Berlíně? Čeká vás velký zážitek. Doufám, že se ho brzy dočkáme i u nás.

Kdy jindy než teď

Kolo jako dopravní prostředek reprezentuje bezmotorovou mikromobilitu, která je jedním z klíčů k naší udržitelné budoucnosti. A každý z nás je klíčem ke globální změně. I toto je jedním z hlavních sdělení civilizační výzvy ActNow, kterou právě začínají propagovat zástupci OSN po celém světě.

Odhaduje se, že do roku 2050 budou žít dvě třetiny 10 miliardové populace ve městech. Budou se z velké části nacházet v Asii a Africe. V Číně již pochopili, že každodenní osobní přepravu nebude v milionových městech možné řešit stále se rozšiřujícím množstvím městských dálnic. Nepotřebujete být dopravní inženýr, aby vám došlo, že v autech se tam prostě všichni nevejdou.

To, že nyní žijeme v klimatické nouzi, pochopíme dříve nebo později všichni. O to akutnější je potřeba popřemýšlet nad dopady našeho způsobu života na prostředí, ve kterém žijeme. Můžete omezit spotřebu masa, pitné vody nebo třeba více cest do práce vykonat bez použití neobnovitelných zdrojů. Každý neseme tak trochu odpovědnost za svět, ve kterém žijeme, a který přenecháme našim vnoučatům. Co je ale skvělé, všichni máme sílu s tím alespoň něco málo udělat!

Jan Haruda
Vedoucí koordinátor Do práce na kole
leden 2020


Jsme rádi, že můžeme být prostřednictvím značky skládacích kol a elektrokol Tern hlavními partnery soutěže Do práce na kole. Aktivity AutoMatu považujeme za velmi přínosné a dlouhodobě je podporujeme.

Zbrusu nový způsob skládání: Tern uvádí ultra-kompaktní BYB

Zbrusu nový způsob skládání: Tern uvádí ultra-kompaktní BYB

Společnost Tern, specialisté na cestování po městě, nedávno představila svůj nový BYB, ultra kompaktní kolo se zcela novým pojetím skládacího mechanismu. BYB je o 30 % menší než typické skládačky s 20″ koly, to nejmenší, co nám zatím Tern kdy představil. Toto kolo se skládá do malého útlého balíčku, jednoho z nejmenších na trhu, i tak však nabízí výborné jízdní vlastnosti.

„BYB je výsledkem čtyřleté, úzce zaměřené práce celého týmu,“ říká Josh Hon, kapitán Teamu Tern. „Museli jsme vyvinout zcela novou technologii a můžeme říct, že výrobní tolerance jsou dle slov našeho továrního partnera ‚těsnější než u aut‘. Jsme z něj nadšení, protože nové koncepty skládacích kol se objevují jen párkrát za desítky let a my si myslíme, že naše BYB právě takovým milníkem je.“

Kromě ultra-kompaktní složené velikosti má BYB celou řadu dalších předností.

Rozjedeme to
Když poskládáte nějakou typickou skládačku, musíte ji z bodu A do bodu B prostě nějak přenést, což třeba na rozlehlých nádražích není žádná legrace. BYB má však v nosiči zabudována otočná kolečka. Složené kolo tak budete mít vždy po ruce. Můžete jej tedy používat stejně jako kufr na kolečkách – bez problémů se s ním propletete mezi davy v metru či na eskalátorech, a to i s kelímkem kávy v druhé ruce.

Připraven k odletu
Co se týče letecké přepravy, s BYB se před vámi otevřou neuvěřitelné možnosti a odbavení bude velmi jednoduché. K jeho transportu slouží speciální skořepinový kufr AirPorter Slim. Kolo není třeba před složením nijak demontovat a ke složení nepotřebujete ani žádné nástroje. Stačí pouhá minuta a před vámi bude stát úhledné zavazadlo, ve kterém váš velocipéd bezpečně přečká let.

Lepší požitek z jízdy
Se svými 20palcovými koly má BYB přirozenou výhodu oproti skládačkám s menšími koly. Když k tomu přidáme tuhost a odolnost DoubleDeck rámu, sympaticky dlouhý kokpit a prémiové komponenty, můžete počítat s velmi pohodlnou a rychlou jízdou.

Skvělé vybavení
Kolo, které uživateli slouží k dojíždění, by také mělo být schopno přepravit i věci, které člověk potřebuje vzít s sebou, ať už se jedná o náhradní oblečení, věci do fitka či laptop. BYB vám tuto službu prokáže také. Kromě své vlastní řady doplňků je kompatibilní i s brašnami Ortlieb® a KLICKfix®.

„Na začátku projektu jsme dlouho uvažovali, do jak velkých kol bychom měli jít,“ vysvětluje Hon. „Padaly návrhy na kola spíše menší, což by nám samozřejmě dalo také menší rozměry po složení. Ovšem menší kola zase zákonitě ovlivňují požitek z jízdy. A právě výborné jízdní vlastnosti u nás vyhrály, protože pokud chceme, abychom jak my, tak naši zákazníci kolo dennodenně používali, musíme si jízdu užívat.“
„Někdo se možná bude divit, proč přicházíme s kolem bez elektrického pohonu, když současný trend je právě opačný,“ pokračuje Hon. „Ale my mikro-mobilitu vidíme jako jeden z mnoha druhů přepravy a možností cestování. S elektrokolem můžete zvládnout celou cestu, bez využití auta či veřejné dopravy. Ta je ale pro spoustu lidí pořád tou nejrychlejší a nejúspornější volbou. Jediné, co pak potřebují, je dopravní prostředek na tzv. „poslední míli“, kterým se z dopravního uzlu přepraví do cílové destinace a naopak. Jiní uživatelé zase třeba pracují v městských čtvrtích, kde je omezený vjezd aut. Na takové krátké vzdálenosti není třeba elektrický pohon, uživatel uvítá zařízení, které se dá složit do malého balíčku a které se dá bez problémů přepravovat a skladovat. A z tohoto přesvědčení se zrodil BYB.“

Nová BYB řada nabízí dva modely: BYB P8, jehož cena je 29.990 Kč a prémiový, až by se dalo říci, luxusní model BYB S11 s cenou 59.990 Kč. Skládací kolo Tern BYB v obou provedeních je už k dispozici u našich prodejců, nebo přímo u nás na webu či v prodejně.

NOVÉ TECHNOLOGIE
Koncept BYB spojuje hned deset technologií, patentovaných společností Tern. Níže se dočtete o těch nejpodstatnějších.

Technologie TriFold
Kola BYB mají nový patentovaný systém skládání, z toho jsou dvě části skládacího mechanismu uloženy v rámu a jedna ve sloupku řízení. Umístění jednotlivých částí skládacího mechanismu je neuvěřitelně komplexní, až do té míry, že patent obsahuje matematický vzorec, který polohu částí přesně popisuje a navrhuje i alternativní možnost.

Rám DoubleDeck
Rám BYB využívá designový koncept DoubleDeck rámu a robustní trubky lichoběžníkového tvaru z modelu nákladního elektrokola GSD, což znamená, že rám je pevnější a lehčí.

Skládací mechanismus TFL
Všechny části skládacího mechanismu přímo hýří patentovanými technologiemi a nabízí tak naprosto nejpokrokovější koncept skládání. Skládací mechanismus se otáčí kolem nerezových čepů, usazených do hladkých ložisek Igus, páčky se automaticky zablokují pevnými hliníkovými piny. Skládací mechanismus TFL má propracovaný trojrozměrný tvar, jehož plochy pevně splývají s trubkami rámu a vytváří tak pevný a odolný spoj.

Spojení
Složené kolo se uzamyká pomocí patentovaného kotvicího mechanismu, který garantuje, že kolo zůstane bezpečně složené bez ohledu na to, jakým způsobem jej budete přepravovat.

Skládací sloupek řízení Physis RF
Většina skládacích kol má příliš pružné sloupky řízení, se kterými má uživatel při jízdě často pocit, že jede na „uvařené nudli“. Sloupek 3D-forged Physis je proslulý svou tuhostí a pevností. Společně s tuhým rámem dává jeho nová RF verze základ skvělým jízdním vlastnostem kola BYB.

Zadní nosič Metro

Nosič Metro byl navržen tak, aby kolo po složení udržel ve svislé poloze. Jsou v něm zabudována otočná kolečka, se kterými je přeprava kola hračkou i v rušném prostředí. Jeho další předností je možnost využití malých a středně velkých brašen, například Ortlieb® Sport Roller.

Kompletní informace o skládacím kole Tern BYB P8 najdete na našem webu. 

Do práce na kole 2018

Do práce na kole 2018

Firma AZUB BIKE je prostřednictvím značky ORTLIEB hrdým partnerem celonárodní soutěže Do práce na kole a při této příležitosti připravila pro její účastníky 10% slevu od našich partnerů v jednotlivých městech. Seznam partnerů najdete níže na této stránce.

 

Podmínky akce:

– Po přihlášení získáte promo kód, který zmíníte při nákupu u jednoho z partnerů spolu se svým jménem a emailovou adresou.

– Slevový kód platí na jednorázový nákup.

– 10% sleva platí na jakékoliv zboží ORTLIEB, tedy i to, které účastníci naleznou v celosvětovém anglickém katalogu, ale nenajdou je na stránkách azub.cz. Dodání se však může protáhnout až na dobu zhruba 3 týdnů.

– Jméno a email mohou být využity pro marketingové účely prodejce a také společnosti AZUB BIKE s.r.o.

– Akce je časově omezena do konce května 2018.

 

Partnerské prodejny akce:

Brno IGI elektrokola www.igielektrokola.cz
Brno Citybikes www.citybikes.cz
Hradec Králové Kola Pejcha www.kola-pejcha.cz
Jindřichův Hradec Cyklosport P+P www.cyklosportjh.cz
Liberec RJ CYCLING s.r.o. www.elbikes.cz
Olomouc Moolbike www.moolbike.cz
Ostrava Český Sport www.cesky-sport.cz
Plzeň Koloběh Sport www.kolobezky-plzen.cz
Praha Velorama www.velorama.cz
Praha Citybikes www.citybikes.cz
Uherské hradiště Juvacyklo www.juvacyklo.cz
Znojmo Cyklo Kučera www.kucera-zn.cz
5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

5 způsobů jak bezpečně přežít velké horka

Začíná období léta, kdy některé dny jsou extrémně vysoké teploty. Je tedy důležité se tomuto počasí přizpůsobit, aby jste během jízdy do práce a z práce zůstali v bezpečí. Přinášíme vám pět tipů jak na to.

Radost z jízdy

1. Předčasný odchod – Vydejte se na cestu domů, ještě než začnou neúprosné vedra. Zjistěte si tak v práci, pokud vám umožní v horkých dnech předčasný odchod.

2. Udělejte si čas – Pokud si nemůžete dovolit odejít o hodinu dříve, zkuste alespoň o 15 minut. Tímto způsobem si můžete dovolit jet domů pomaleji, odpočívat a udržovat nízkou tělesnou teplotu.

3. Pijte vodu – Pokud dojíždíte do práce jenom 20 minut, tak si nejspíše láhev s vodou sebou neberete. V horkých dnech ale může přít vhod, tak si ji nezapomeňte sebou vzít. Dehydrovat se můžete velmi snadno a rychle!

4. Noste prodyšné oblečení – Pokud patříte mezi cyklisty, kteří normálně jezdí v bavlněném tričku a šortkách, zkuste se tentokrát obléknout jinak. Vezměte si funkční tričko, které odvádí pot a udržuje vás chladnější.

5. Chraňte své oči – Nemáme na mysli sluneční brýle! Čelenka nebo šátek pod helmou zachytí pot, takže vaše oči můžou zůstat otevřené a plně se věnovat okolí.