Tern GSD, kolo místo auta – test na Cykl.cz

Tern GSD, kolo místo auta – test na Cykl.cz

Ač to zní trochu podivně, v našich končinách není elektrokolo jako nákladní a dopravní prostředek tolik zaběhnuté, v západních zemích je to poměrně běžné. Zatímco my vnímáme elektrokolo stále spíše jako sportovní nástroj, západní Evropa jej v daleko větší míře využívá ve městech k přepravě namísto aut. Nákladní elektrokolo ale vypadá jinak než jeho sportovní biková či cestovní verze, vše by totiž mělo být podřízeno jeho účelu, což je přesně případ testovaného Tern GSD S00, tedy semi-skládacího nákladního elektrokola.

ODKAZ NA CELÝ ČLÁNEK O NÁKLADNÍM ELEKTROKOLE TERN GSD 00 ZDE

Tern GSD 00 s motorem Bosch a převodovkou Nuvinci - Enviolo

Díl čtvrtý a poslední – Byznys na kole

Díl čtvrtý a poslední – Byznys na kole

Kolo je výborným dopravním prostředkem, proto by bylo škoda nevyužít jeho potenciálu také v podnikání. Kromě toho, že ušetříte za pohonné hmoty a servis, uděláte něco pro své zdraví i pro čistější ovzduší. Pro inspiraci přinášíme následující nápady.

Velotrixi

V Praze vznikl před čtyřmi lety zajímavý projekt ekologické dopravy ve stylu rikši. Jedná se o Velotrixi, 140 kg vážící kolo pro řidiče a dva pasažéry. Velotrixi má implementován elektrický motor, řidič sám rozhoduje, kdy jeho služeb využije. Motor se automaticky sám vypne po dosažení rychlosti 11 km/h.


Zdroj: www.velotrixi.eu

Ice cream

Hledáte si brigádu na léto? Co zkusit prodej vlastní zmrzliny? V Anglii vytvořili přesnou kopii zmrzlinového kola z 20. let 19. století. Cafe Bon Bon však nepotkáte běžně v ulicích. Je určeno jako nostalgická atrakce na svatby, hostiny a jiné oslavy. V jeho nabídce je až 6 různých příchutí zmrzlin najednou.

Zdroj: www.event-planning.vivastreet.co.uk

Poštovský panáček

Moderní pošťáci už vrané koně nepoužívají, místo toho jezdí na kole. Německá Deutsche Post oděla své zaměstnance i jejich kola do zářivé žluté barvy a poslala je do ulic. Jestli pak se pošťáci usmívají i v dešti?

Zdroj: www.dp-dhl-karriere.de

Jednu desítku prosím

Jak vidíte, pivo se dá točit a prodávat všude. Mobilní pivnice disponuje dvěma sudy s pípou i malým barovým pultem. V zadním nosiči můžete vozit třeba pizzu nebo utopence pro největší hladovce. Nezbytností je pak trochu hospodské muziky, která se line z reproduktoru na zadním kole.

Zdroj: www.hopworksbeer.com

Google

Nebyl by to Google, aby nevyužil jízdní kola při skenování ulic do svého projektu Google Street View. Autem se zkrátka na všechna místa nedostane. Pro nafocení parků a pěších zón proto využil tříkolku se zabudovanou kamerou.

Zdroj: www.google.com

Kavárna U kola

Prodávat se na kole dá zmrzlina i pivo, proč si z něj rovnou neudělat malou kavárnu. Meze se vám rozhodně nekladou. Sortiment je ovlivněn pouze vaší šikovností a nosností kola. Café Velo uveze až 226 kg. Do kopce bychom s ním však šlapat nechtěli.

Zdroj: www.cafe-velo.com

Stěhováci s.r.o.

Občas se stává, že si koupíte zboží příliš rozměrné na to, aby ho vaše auto přepravilo. V takové chvíli si buď můžete zapůjčit vozík, nebo objednat dopravu u přepravní firmy. Ve Furniture Delivery Service, ale místo velkých dodávek nakoupili přívěsy za kola. Dnes tak běžně potkáte cyklistu s přívěsem, na kterém je třeba postel nebo sedací souprava.

Zdroj: www.bikesatwork.com

Díl třetí – Nákladní kola

Díl třetí – Nákladní kola

Díl třetí – Nákladní kola

V předchozích dvou dílech seriálu o přepravě nákladu na kole jsme přepravovali čivavy i dobrmany, notebooky i krabice, zkrátka připojovali jsme na kolo různé nosiče, košíky, kontejnery nebo vozíky. Pokud však kolo využíváte k přepravě nákladů pravidelně, zaujme vás spíše designové a technologické řešení nákladních kol.

Jak vypadá takové nákladní kolo? Podívejte se na pár inspirativních modelů.

Larry vs. Harry

Cargo bike[i] Bullit přijíždí z Holandska, s jeho pomocí zvládnete váš náklad levou zadní. Na výběr máte ze 13 různobarevných variant Bullitu. Doplnit jej můžete třeba o dřevěný nákladní box, hliníkový box odolný vůči povětrnostním podmínkám nebo prostor pro billboard. Základní model Bullit Classic váží 22 kg. Rám je vyrobený z tvrzeného hliníku. Odolnost kola vůči zátěži zajišťují dvojité hliníkové ráfky kol. Kola jsou osazena plášti značky Schwalbe, které mají odolávat proražení.

Zdroj: www.larryvsharry.com

Pozor dítě na palubě

S kolem Christiania z Kodaně můžete svézt třeba tři děti nebo sedm bas piva. Maximální náklad této tříkolky je 100 kg + řidič. Kolo lze doplnit podle účelu jeho užívání například o dětskou lavičku (včetně bezpečnostních pásů), dětská sedadla, stříšku proti povětrnostním podmínkám aj. Vyrábí se ve více modifikacích a zajímavá je určitě také verze pro převoz vozíčkářů.

Zdroj: www.christianiabikes.com

Vymysli si sám

Pro náročnější zákazníky nabízí firmy sestavení kol na míru. Jednou z možností je americká společnost Bilenky. Zabývají se výrobou širokého spektra jízdních kol a v jejich nabídce nechybí ani kola nákladní. Zajímavostí na přepravním modelu je menší přední kolo. Bilenky uvádí, že je to pro zlepšení jízdních vlastností kola – hlavně při zatáčení. Delší rozvor kola pak zajišťuje plynulejší jízdu. Vybrat si můžete až z deseti barevných provedení.

Zdroj: www.bilenky.com

Vyrob si sám

Interesantní koncept pochází z dílny Cargocycle. Jde o extenzi vašeho stávajícího kola, které jednoduše prodloužíte připojením boxu pro přepravu nákladu. Vynálezce popisuje svůj nápad následovně:

Krok 1 – Odpojte zadní kolo, řetěz i zadní brzdu.

Krok 2 – Připojíte extenzi rámu.

Krok 3 – Na extenzi připojíte opět vaše kolo. Je třeba přidat prodloužený řetěz a brzdu (jako pro tandemová kola).

Bohužel tato inovace zatím není v sériové výrobě, ale může posloužit jako nápad pro domácí kutily.

Zdroj: www.cargocycle.com

Pro těžké váhy

Jared Madsen žil pár let v Kodani, ne každá zem má však tak hladné a upravené cesty jako Holandsko. Proto se rozhodl upravit box pro převoz nákladu, a protože není žádný troškař, jeho nosnost dotáhl až na 270 kg. Box pro přepravu má tvar vaničky a je vyrobený z polyuretanu, můžete jej nahradit případně i upraveným nosičem.

Zdroj: www.madsencycles.com

Cabby Gazelle

Velká část nákladních kol má boxy pro náklad vyrobeny z pevných materiálů (dřevo, PVC aj.). Cabby Gazelle naopak nabízí textilní vak zavěšený na kovovém rámu. Patentovaný skládací snadno odnímatelný vak přesto nabízí možnost dovybavení sedadlem pro děti včetně bezpečnostních pásů. Kapacita samotného vaku je 75 kg. Gazelle má pobočku i v České republice.

Zdroj: www.gazelle.nl

Klasika

Švédský výrobce figuruje na trhu jízdních kol už více než 100 let. Model Long John se vyrábí už dlouhých 70 let. Od té doby se technologie posunula sice dál, ale tradiční prvky na něm stále přežívají. Dlouhý John zvládne náklad do 100 kg. V pohodě s ním přestěhujete třeba vaši pračku nebo třeba pět dětí. V doplňcích nabízí proutěné koše, které je možno připevnit na nákladový prostor.

Zdroj: www.monarkexercise.se


[i] nákladní kolo pozn. redakce

MONOWALKER: univerzální cestovní vozík na kolo i na hory

MONOWALKER: univerzální cestovní vozík na kolo i na hory

MONOWALKER je produkt z dílny designéra Kaie Fuchse a představuje skvěle vypadající vozík za kolo, vyrobený ze dřeva a hliníku. Ale jak jste jistě již pochopili, nabízí mnohem více. Ve verzi s jedním kolem je pojízdným nástrojem pro transport stanu a dalších nezbytných věcí při turistice a horolezectví. Přidáním dalšího kola se snadno promění v cyklistický vozík.  Pokud kola naopak odeberete, můžete vozík používat jako opravdu pevnou krosnu pro přenášení velmi objemných nákladů.

Podle autora je MONOWALKER vhodný k mnoha účelům. Je revolučním vynálezem pro terénní horolezce, kteří mohou zvládat svahy bez zátěže na zádech. Je praktickou pomůckou pro fotografy, kteří se pohybují v přírodě s objemným vybavením. Pomůže i rodičům, kteří chtějí kempovat se svými dětmi a potřebují proto přenášet mnoho věcí. Využití je zkrátka bezpočet. Největší výhodu ale MONOWALKER představuje pro cestující cyklisty. Ti ocení možnost snadné přeměny na „horolezecký“ model a zároveň skutečnost, že díky vozíku budou přepravovat veškeré své vybavení stále sebou bez jakékoli zátěže na zádech.

Zdroj: bicycledesign.net

Pivní multi kolo

Pivní multi kolo

Který z Čechů by se na tomto stroji nechtěl projet. Myslíme, že i ti, co se běžně jen válí na gauči a na sport koukají tak maximálně do bedny, by si protáhli tělo a kousek se posunuli.

Toto pivní kolo je možné pronajmout na několika místech v Evropě. Netradičně se tak můžete projet třeba po Londýně, Amsterodamu nebo Kolíně nad Rýnem. Zapůjčit se dá i na vlastní akci, i když doprava a půjčovné jsou poměrně horentní.

Burley Travoy – multifunkční vozík

Burley Travoy – multifunkční vozík

Firma Burley nedávno představila multifunkční vozík Travoy se spoustou brašen, které k němu lze připevnit. Jeho obrovskou výhodou je především možnost jej používat jak za kolem, tak při chůzi. Další předností je jeho jednoduchá složitelnost a právě minimální rozměry po složení. Prohlédněte si obrázky Travoye  zde na Alternativní cyklistice a nebo zavítejte do rozsáhlé galerie na Burley stránkách Facebooku.