Ochraňte své peníze před inflací

Ochraňte své peníze před inflací

Ochraňte své peníze před inflací tím, že koupíte hodnotný vánoční dárek. Třeba kvalitní městské elektrokolo, které odpovídá trendům a bude vám sloužit denně spoustu let. Bude vás vozit do práce, za nákupy či s dětmi do školky. Bude šetřit vaši peněženku, protože nebudete potřebovat naftu ani benzín. Bude šetřit i váš čas, protože zjistíte, že po městě s ním budete rychlejší a nebudete hledat parkování pro auto. Bude vás navíc udržovat v kondici. Nic z toho vám úspory v bance nenabídnou. A takových tipů na dobrou investici pro vás máme hned několik.

Znáte výzvu Do práce na kole? Určitě jste o ní alespoň slyšeli. Dojíždění do práce na kole je zábava. A to tím větší, čím lépe se na něj připravíte a vybavíte. Dojíždět můžete čistě vlastní silou, třeba na skládačce, kterou hravě složíte i pod stůl. Pokud se nechcete příliš zapotit, můžete dojíždět na kompaktním městském elektrokole, které snadno zaparkujete vertikálně i na malém prostoru.

Na každé kolo se dá pořídit široká škála doplňků, které jízdu zpříjemní, a zvednou také jeho užitnou hodnotu. Často potřebujete s sebou do práce převážet notebook. Žádný problém, městské brašny a městské batohy jsou v drtivé většině vybaveny polstrovanou kapsou, kde bude vaše počítadlo jako v bavlnce. Podívejte se na další vánoční tipy na dárek pro městké jezdce.

Jak na skládačce do práce?

Na kole se můžete snadno zastavit i na nákup. Postačí k tomu košík na řídítka nebo zadní nosič, který během chvilky z kola sundáte a vyrazíte brouzdat mezi regály. Pokud děláte opravdu velké nákupy a nebo chcete přímo na kole vozit děti, zkuste vybrat nákladní kolo s nízkým těžištěm a velmi dobrou ovladatelností. Takové kolo vám nahradí druhé auto do rodiny.

Správný cyklista ve městě dbá samozřejmě i na svoji image. Chce se odlišovat a současně někam patřit. Můžete se zařadit třeba mezi milovníky značky BROOKS, která už od roku 1865 vyrábí elegantní kožená sedla a spoustu dalších doplňků z kůže. Například kožené omotávky nebo gripy, které ozdobí váš městský koráb a barevně sladěné mu dodají punc výjimečnosti. Třešničkou na dortu jsou jejich exkluzivní batohy z tradičních a ekologických materiálů.

Investovat do rodinného vybavení a ochránit tak své peníze před inflací, mohou i mladí rodiče nebo rodiče čekatelé. Kvalitní sportovní vybavení neztrácí příliš hodnotu a dá se očekávat, že výrobci a dovozci vstoupí do nového roku s novými ceníky. Proto se může vyplatit přemýšlet více dopředu a dlouhodobě plánovaný nákup uspíšit.

Každý aktivní cyklista čekající potomka si zákonitě klade otázku: “Jak to udělat?” Jak obstát v roli rodiče a současně se dál věnovat svému koníčku – cyklistice. Léty osvědčeným modelem je zkrátka potomka nebo více potomků vzít na kolo s sebou. K tomu slouží různá udělátka, podle věku a kondice dítěte.

Začít můžete s vozíky pro děti, které se nabízejí ve variantě single nebo double. Pokud nejste zatíženi na jedináčky, rozhodně doporučujeme variantu double. Vozík pro dvě děti není dvakrát širší než vozík pro jedno dítě a už vůbec není dvakrát dražší. Myslet dopředu se vyplatí. Americká značka BURLEY, která vozíky vyrábí už od roku 1978, klade a vždy kladla největší důraz na bezpečnost, funkčnost a životnost svých vozíků. O bezpečnosti vozíků si přečtěte článek, který vysvětluje druhy testů, kterými jejich vozíky procházejí.

Řešení Tern GSD pro dvě děti

Jakmile děti trochu vyrostou, můžete je posadit do sedačky. Zdaleka nejbezpečnějším způsobem uchycení sedačky je umístění sedačky přímo na rám kola a to co nejníže (nízké těžiště). V TERNu vymysleli ucelený a bezpečný systém pro převoz pasažérů různého věku. Pokud si pořídíte kompaktní elektrokolo TERN, máte vždy jistotu, že s ním naleznete mobilní řešení každé životní situce. V nabídce je široká škála doplňků pro převoz pasažérů, které byly vyvinuty a testovány právě k tomuto účelu a na kola padnou jak ulitá.

Dalším postupným krokem je vlastní kolo dítěte. Tady je velmi užitečnou pomůckou tažná tyč Trail gator. Přední kolo dítěte jednoduše zvednete ze země a pevně připojíte na kolo rodiče. Dítě může šlapat a nehrozí žádné vybočení do strany nebo nečekané a nechtěné odchylky ze směru.

Vánoční inspirace

Vánoční inspiraci a tipy na dárky pro všechny druhy cyklistů a dobrodruhů najdete rozdělené do několika kategorií:

VYMETÁME SKLADY

Zajímavou koupí jsou i kousky, které jsme během roku vozili na veletrh, posílali na testy nebo se k nám dostaly nějakou jinou cestou. Najdete je v sekci bazar rozdělené podle značek. Protože se pilně chystáme na další sezónu, potřebujeme uklidit. Starší modely nebo produkty, které už nejsou ve výrobě nabízíme s plnohodnotnou zárukou v části VYMETÁME SKLADY. Podívejte se do ní, třeba vás něco cvrkne do nosu….

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

e-TEST: Nově a s jistotou – TERN VEKTRON Q9

Těžko si představit něco víc, něco lepšího pro pojíždění na kole po městě než skládací kolo TERN VEKTRON Q9. Malá kola, skládací rám, a ještě k tomu pohon elektromotorem, to je prostě kombo k nezaplacení. Od této značky navíc ve zpracování, které jednak něco vydrží, jednak skvěle vypadá, a navíc má spoustu drobných i větších vychytávek, často značkou patentovaných.

text: Martin Raufer, foto: Michal Červený, časopis Elektrokola 1/2022

Tak ještě jednou otázka: Co víc byste na kole chtěli mít? Vektron má asi opravdu všechno. Dvacetipalcová kola umožňují složení celého kompletu do rozměru 41x86x68 cm, což je ale jen jedna z jejich důležitých výhod. Druhou je možnost umístění těžkého nákladu do brašen nebo na nosiči, anebo živého nákladu v dětské sedačce co nejníže k zemi a co nejblíže k těžišti kola tak, aby byly co nejméně ovlivněny jízdní vlastnosti celého kola. Tern se může speciálními brašnami též pochlubit. Novým řešením je co nejnižší uložení baterie, které podtrhuje tlak konstruktérů na jízdní vlastnosti a ovládání kola.

TERN VEKTRON Q9

Rozborka sborka

Skládání tohoto elektrokola je pro Tern typické – řídítka se sklopí dolů, rám „zlomí“ v půli, sedlovka ve dvou objímkách zasune na doraz, pravý pedál se v tomto případě nesklopí, ale zcela vyjme, naklopit lze také řídítka v představci. Skládání je intuitivní, pojistky skládacích páček, které zamezují samovolnému uvolnění, nedělají při manipulaci žádné naschvály. Jedno je ale třeba přiznat. Manipulace se složeným kolem je snad ještě těžší než s kolem rozloženým. Hmotnost přesahující 21 kg se zkrátka nedá obelhat. Pokud tedy mluvíme o výhodách skládaček, podtrhněme rozměr ve složeném stavu – pro uskladnění, převoz v autě nebo MHD, ale mysleme na to, že lehčí manipulace díky složení určitě není.

Kolo má masivní stojánek jako nedílnou součást rámu pro postavení ve složeném stavu a výklopný, neméně bytelný a jistou oporu poskytující stojánek u zadního kola. Odložení kola je tedy snadné a pohodlné, což je při jeho hmotnosti příjemné.

Samozřejmostí je osvětlení vpředu i vzadu, které lze na zadní části přední svítilny vypnout a zapnout, pozor jen při manipulaci s řídítky, aby i poté svítilo, kam má. Světla jsou vítaným doplňkem nejrozličnějších prvků pasivní bezpečnosti, jako jsou reflexní pruhy na bocích plášťů, odrazky nebo velké reflexní plochy na brašnách.

A pak je tu ještě manipulace s výškou sedla. Aby jej šlo zasunout co nejníže, nastavuje se výška sedla na dvou teleskopických sedlovkách a tedy dvěma rychloupínáky. Pokud to jezdec nepochopí, může ponechat sedlo zbytečně nízko, nebo překročit minimální povolené zasunutí sedlovky do rámu a poškodit jej. Rysku v žádném případě nepřekračovat. Vtipná je manipulace s pravým pedálem, jen nezapomeňte, kam jste jej odložili!

K nutnému standardu v našich zeměpisných šířkách a v době, kdy se jízda na kole stává celosezonní záležitostí, patří blatníky. O těch na Ternu ani nevíte, nedrnčí, neobtěžují, nic neváží a nezachytili jsme o spodek toho předního ani při sjíždění z vysokého obrubníku.

+ možnost převozu objemného nákladu

+ kompatibilita a uchycení příslušenství

+ jízdní vlastnosti, všestrannost a vyváženost celku

+ velikost ve složeném stavu

manipulace s háčky u zadních brašen

Integrovaný systém

Rám má všechny možné úchyty pro složení i pro upevnění nosičů a brašen. Zadní masivní nosič Atlas V Rack je zpola integrovaný a lze na něj zavěsit brašny po stranách i navršit jakýkoliv náklad shora až do zajímavé nosnosti 27 kg. Nosič je kompatibilní se systémem Klick Fix a lze na něj upevnit vše ze sortimentu Tern Bucketload Pannier ve všech nabízených velikostech. Manipulace s nákladem je mimořádně snadná. Nosič je také kompatibilní s dětskými sedačkami Th ule Yepp Maxi a Nexxt Maxi. Přední držák velké brašny najde úchyty na hlavě rámu. Rám, nosiče, brašny, to vše k sobě pasuje a tvoří zajímavý multifunkční celek.

Rozvor kol není nijak přehnaně ‚sražený‘, a proto jsou jízdní vlastnosti tak příjemné. Ano, sedíte hodně vzpřímeně a otočíte se, pokud nejedete příliš rychle, doslova na pětníku. Přesto nemáte nejmenší pocit vratkosti. Kolo jede moc hezky a jistě i ve vyšších rychlostech, ovšem limitní bude asi motorem podporovaná pětadvacítka. Že by jezdec dupal do pedálů jako šílenec, aby z Ternu vytáhl výrazně víc vlastními silami, to se předpokládat nedá.

Velký převodník by ale i malá kola umožnil roztočit pohodlně do velké rychlosti. Devět převodů není v dnešní době mnoho, při motorové podpoře to u malých kol ale bohatě stačí. Vlastní jízda je požitek, stav, kdy zapomenete na detaily, ty ale tvoří onen plně funkční celek. A to jsme ještě nezmínili motor. Bez té spousty funkčních detailů by vždycky něco chybělo.

Vektron má pevnou oporu ve výklopném stojanu a pod motor ještě trčí dva masívní modré „růžky“, které kryjí motor, když chcete kolo postavit ve složeném stavu.
Kokpit s řazením, displejem, světlem, zvonkem. Jeho sklon je jištěn dvěma obrovskými pákami.
Změť trubek a svárů má svou přísnou logiku, vycházející z let vývoje skládacích kol značky Tern.
Objem přídavných tašek je monstrózní. A to je lze krásně složit do tenkého „filmu“ tak, že o nich na kole ani nevíte.

Široké pneumatiky odcloní drobné nerovnosti a kamínky, a navíc jsou vybaveny ochrannou vrstvou proti defektům a reflexním pruhem, zářícím při osvětlení do dáli i ve směru, v kterém aktivní osvětlení nesvítí.

Všechna potenciální negativa malých kol a skládacího rámu spolehlivě eliminuje motor Bosch Active Line Plus nové generace. Ten je o 25 % lehčí a o 20 % menší, než tomu kdy v minulosti bývalo. Ovládací prvek Bosch Purion je možná pamětnický, ale přehledný, a díky velikosti tlačítek přátelský.

Tern Vektron Q9
rám a vidlice Alu 7005 hydroformed řazení/přehazovačka Shimano Alivio 1×9 kazeta Shimano, 11–32 z. brzdy Shimano, hydraulické ráfky
Kinetix Comp pláště Schwalbe Big Apple, 55-406 velikost ve složeném stavu 41x86x68 cm velikost uni (147–195 cm) hmotnost 21,9 kg (včetně pedálů a zadního nosiče) cena 89 990 Kč motor Bosch Active Line Plus, 50 Nm, 250 W 270 % dopomoci baterie Bosch Power Pack, 500 Wh.

Na co ale hodně lidí zapomíná a nepoužívá jej, to je asistent při chůzi. Skvělá záležitost. Když se kolo stane každodenním společníkem, přijde jeho chvíle docela často. Pokud si nehrajete na sport a kondiční jízdu nebo neprahnete po extrémním dojezdu, není problém používat jen nejvyšší dopomoc „turbo“. Za pedály necuká, na zadní kolo se Tern nevzpíná, žádné vibrace necítíte. Nástup dopomoci je sofistikovaný, uživatelsky příjemný, síla podpory značná. Používat ekonomický mód, ten nejnižší ze čtyř, nedává moc smysl, do nohou se pěkně zadírá. Pokud by jezdec měl pocit, že už elektrokolo neušlápne, měl by se zamyslet nad sebou a ne nad motorem, zařadit lehčí převod a zvýšit kadenci šlapání, na níž motor opět reaguje ochotně a s větší silou. Anebo může rezignovat a elektroskládačku malinko potlačit. Samozřejmě s walk assistentem. Pětistovková baterie musí v městském provozu na jednodenní používání vydržet a v testu také bohatě stačila.

Jen si přišlápnout

Samostatnou kapitolou jsou brašny, které nejsou součástí základní verze elektrokola a lze je k němu dokoupit. Přední brašna Tern Go-To Bag s popruhem na rameno je více vychytanou pracovní kabelou než klasickou cyklobrašnou. Má objem 15 litrů, vnější samostatně zapínací kapsy i vnitřní přihrádky, pojme notebook s 15“ displejem, je nepromokavá, lehká (1,47 kg), s jedním hlavním zapínacím mechanismem Fidlock a kompatibilitou Klick Fix. Součástí brašny je reflexní pláštěnka do deště.

Na zadní nosič jsme k testu obdrželi dvě skládací postranní brašny Tern Bucketload Pannier. Ve složeném stavu je jen jakousi tenkou folií přiléhající k nosiči kola, ale rozložená pojme náklad velikosti krabice od cyklistické přilby. Krabice od bot do ní zapadne jako nic. K nosiči je připevněna suchými zipy, uzavření poklopu jistí systém jednoduchých a lehkých kovových háčků. S těmi se dole u kola, anebo v rukavicích nemanipuluje úplně snadno, ale přesto tu simplicita je spíš výhodou.

Celý test si můžete stáhnout v pdf verzi zde >>>

Test ultrakompaktní skládačky Tern BYB S11

Test ultrakompaktní skládačky Tern BYB S11

Mobilita ve městech nebo třeba na dovolené a s ní spojená nutnost částečné přepravy kola v hromadné dopravě nebo v autě. To všechno je denním chlebem skládaček, které jsou dnes snad nejsofistikovanějším řešením cyklistiky, ať už té městské, nebo rekreační. V případě značky Tern pak naprosto dokonale propracovaným a s celou řadou prvků určujících ve světě skládaček současné trendy.

Bring Your Bike

Aneb vezmi své kolo, volně přeložen zkrácený název BYB do češtiny. A jde o podstatu této kategorie, protože v kolekci značky Tern jde o ta nejkompaktnější skládací kola, jež lze složit do rozměrů až o třetinu menších než u běžných skládaček na dvacítkových kolech. Většina z nás má skládačku zažitou s jedním mechanismem uprostřed hlavní rámové trubky a skládacím představcem. BYB ovšem disponuje dvěma rámovými trubkami a dvěma „klouby“ se skládacím mechanismem TFL, takže lze rám přeložit hned nadvakrát.

Celý test z časopisu Cykloservis 2021/14 si můžete přečíst zde.

Fotogalerii k testu najdete na www.cykl.cz

Tern se ve svých dobročinných aktivitách zaměřil na ženy

Tern se ve svých dobročinných aktivitách zaměřil na ženy

Společnost Tern, specialista na městskou mobilitu, oznámila příjemce grantu dobročinného projektu Give Back Program pro tento rok. Celkem věnuje 45 000 USD organizacím World Bicycle Relief, PeopleForBikes a Trips for Kids. V rámci svého projektu Give Back Program se firma Tern zavázala věnovat každý rok alespoň 1 % z čistého zisku na sociální a environmentální účely.

Pumptrack financovaný komunitním grantem organizace PeopleForBikes ve Philadelphii. Foto: PeopleForBikes

Projekt Give Back Program odráží závazek firmy podporovat skupiny, které usilují o lepší, zdravější a spravedlivější planetu.

„Rok 2020 měl obrovský dopad na společnost po celém světě, a to v mnoha ohledech. Jedna z věcí, která mě opravdu zasáhla, byla ta strašná míra nerovnosti,“ vysvětluje Josh Hon, šéf týmu Tern. „Takže naše peníze z projektu Give Back Program soustředíme na organizace, které se snaží měnit věci k lepšímu. Samotný fakt, že zrovna tyto organizace se zaměřují na cyklistiku a přepravu je už jen třešnička na dortu.“

World Bicycle Relief

Organizace World Bicycle Relief byla založena v reakci na následky ničivé vlny tsunami v Indickém oceánu. Posledních 15 tak let pomáhá snižovat sociální nerovnost a měnit jak život jednotlivců, tak celých rodin či komunit v rozvojových zemích. Zaměřuje se především na pomoc ženám a dívkám, z příjemců kol je tedy 70 % žen. V odlehlých komunitách, kde je obecně špatná dostupnost služeb a možností, musí ženy a dívky čelit mnoha překážkám v oblasti vzdělávání, ekonomických příležitostí a zdravotní péče. Jízdní kolo pro ně tedy představuje prostředek, jak situaci změnit.

Příjemkyně kola od Buffalo Bicycles v Kolumbii. Foto: World Bicycle Relief

Finanční příspěvek firmy Tern bude v plné výši věnován organizaci Women on Wheels. Letos se jejich kampaň soustředí na dopady koronavirové pandemie na ženy a dívky, a to konkrétně na stále se zvyšující genderovou nerovnost v rozvojových oblastech.

PeopleForBikes

V portfoliu nadace PeopleForBikes najdeme projekty na lokální úrovni. Jejich misí je přimět více lidí k častějšímu využití jízdních kol a zkvalitnit oblast cyklistiky jako takové na všech úrovních. Nadace věnuje dvakrát do roka finanční příspěvek Community Grant na projekty týkající se cyklistické infrastruktury v USA, jako jsou např. cyklopruhy, cyklostezky či cykloparky. Zvláštní pozornost je věnována projektům, které se zaměřují na oblasti s nedostatečnými možnostmi pro bezpečnou jízdu.

Finanční příspěvek firmy Tern tak tentokrát pomůže financovat dar Community Grant na cyklopark či pumptrack projekt v BIPOC komunitě (pozn. zkratka pro Black, Indigenous, People of Color), kde je podobných projektů velmi potřeba. Seznam kandidátů bude vyhodnocen během podzimních měsíců, samotný grant bude následně udělen v prosinci.

Trips for Kids

Pro organizaci Trips for Kids jsou jízdní kola nástrojem ke zlepšení života mladých lidí. Trips for Kids provozují 50 poboček po Severní Americe, povětšinou spravovaných dobrovolníky. Misí této neziskové organizace je docílit, aby mládež z každé komunity měla přístup k cyklistice, možnost vyrazit do přírody a příležitost osvojit si základní znalosti o vlivu cyklistiky na životní prostředí.

Podpora firmy Tern se zaměří především na jeden z nejnovějších projektů této organizace — More Girls on Bikes. Cílem tohoto projektu je do konce roku 2022 o 10 % zvýšit nejen počet dívek a žen využívajících jízdní kola, ale nabídnout jim i vedoucí pozice v Trips for Kids komunitě. Krom toho chce také přivést více dívek k zájmu o mechanismus a údržbu jízdního kola jako takového.

Dalším sponzorským počinem firmy Tern je pomoc při vytváření online programu Learn+Earn-a-Bike, který je virtuální verzí workshopů Earn-a-Bike. V roce 2021 je cílem oslovit 250 mladých lidí, v roce 2022 už alespoň 1000.

Dívka z programu Trips for Kids na workshopu Earn-a-Bike. Foto: Trips for Kids v regionu Mid-Columbia

„Firmě Tern jsme za jejich příspěvek z projektu Give Back Program pro rok 2021 na naši kampaň Women on Wheels opravdu vděční,“ říká Claire Geiger, ředitelka pro partnerství v organizaci World Bicycle Relief. „Tento typ spolupráce pomáhá rozvíjet naše aktivity a posilovat postavení žen a dívek ve společnosti. Dostupnost bezpečných jízdních kol jim tak zároveň umožňuje vyjet vstříc lepší budoucnosti. Firmě Tern patří za pomoc při distribuci kol Buffalo do odlehlých komunit po celém světě obrovský dík.“

„V Ternu jsme právě oslavili 10. narozeniny a fakt, že máme možnost podporovat organizace, které odvádějí tak skvělou práci, pro mě i pro celý tým opravdu moc znamená“ pokračuje Hon. „Podnikání tak může znamenat mnohem víc než jen vydělávání peněz — může také každé společnosti přinést mnoho pozitiv. Za všechny, kteří nám jsou inspirací, bych rád jmenoval například firmy Patagonia a REI.

O Ternu

Značka skládacích kol Tern vznikla teprve v roce 2011, ale už od začátku je považována za tahouna celého oboru skládacích kol. Je to dáno především týmem lidí, který za značkou Tern stojí. Všichni jsou to profesionálové, kteří se ve světě skládacích kol a nebo v cyklo průmyslu pohybují už mnoho let. Víceprezidentem společnosti je navíc Josh Hon – syn zakladatele firmy Dahon. Uplynulých 10 let existence firmy jsme popsali v článku Příběh nákladního kola Tern.

Příběh nákladního kola Tern #2

Příběh nákladního kola Tern #2

Dokončeme příběh o 10 letech Ternu. V první polovině příběhu jsme se dostali k propracovaným skládačkám. Pomocníkům, na kterých může každý snadno zvýšit svoji mobilitu. Pojďme se nyní podívat na to, co se zrodilo v hlavách konstruktérů Ternu za posledních pět let.

Šestý rok příběhu

Týká se roku 2016-2017, v historii společnosti skutečně klíčového. V tomto roce Tern zakusil příliv energie, a to přesně 396 watthodin. Tolik měla totiž baterie první generace Tern Vektron. Vektron bylo první skládací elektrokolo s 20” koly a motorem Bosch. Přednostmi 20” kol jsou rychlejší akcelerace, výborná ovladatelnost a nízké těžiště.

Když se podíváte na aktuální nabídku elektrokol Tern, tak zjistíte, že myšlenka „malé je silné“ se opravdu ujala. V následujících letech Vektron ještě dále vylepšili a postavili několik dalších elektromodelů s malými koly.

Sedmý rok příběhu

V roce 2017-2018 si v Ternu uvědomili, že jejich dobře nastartovaná společnost se začíná prudce rozjíždět. A nebylo to způsobeno ničím v jejich kancelářích nebo továrnách – spád tomu dali všichni majitelé jejich skládaček.

Skvělé kolo má totiž mnohem větší hodnotu než je součet jeho částí a totéž platí pro fanoušky a majitele kol Tern. Díky jejich podpoře, jak online tak osobní, se zrodila laskavá a silná globální komunita. Již několik let jsou jejich skupiny na Facebooku a další online prostory zaplaveny upřímnou podporou a užitečnými radami od jezdců z celého světa.

Osmý rok příběhu

Přivádí nás do roku 2018-2019, kdy cesta do školy začala pro mnoho rodin vypadat úplně jinak. V tomto roce se na internetu začaly objevovat fotografie a popisy neobvykle vypadajících nákladních elektrokol, většinou plně naložených dětmi, batohy, sportovním vybavením a všelijakými dalšími věcmi. Na scéně se objevil model GSD.

Mohli jste najít ohromené příspěvky na fórech: „Už jste někdo narazil na toto vozítko?!“, nadšené recenze a množství fotek s GSD, naaranžovanými před barevnými zdmi, jako by samo kolo bylo uměleckým dílem.

Nejoblíbenější snímky prvních GSD byly ty, které na internet dávali sami majitelé, když byli potěšeni, že na cestách potkali jiného nadšence. V ten moment totiž věděli, že existuje někdo další, kdo ví to stejné – že rodinné kolo nad minivanem naprosto vyhrává.

Vytvořením modelů GSD a HSD v Ternu doufali, že napomohou také vytvoření společných zážitků pocitu svobody, propojení a poznávání nového. Spolupráce s EFBE při testování umožnila provést vše co nejbezpečněji a zároveň stanovit standard pro přísné testování bezpečnosti pro tuto kategorii.

Devátý rok příběhu

V roce 2019-2020 si pořádně užili jedné z jejich nejoblíbenějších činností: posílat dál. Oplácet jiným bylo součástí vize zakladatelů od úplného začátku. Ve společnosti Tern považují za svou povinnost i čest se o plody svého úspěchu podělit, a proto každoročně věnují alespoň 1 % čistého zisku na prospěšné účely.

V devátém roce své činnosti mohli darovat několik plně vybavených GSD modelů skupinám, které nějakým způsobem pomáhají ve své komunitě. Vidět, jak se GSD využívají např. k převážení zdravotnického vybavení či dovážce obědů pro seniory bylo skvělou přípravou na velkolepou desítku.

Desátý rok příběhu

Píše se desátý rok příběhu společnosti Tern. Čas snad ubíhá ještě rychleji než krajina na našich každodenních cestách do práce! A i když si člověk rád zavzpomíná, vždy jej nejvíce zajímá pohled dopředu. V prvním roce našeho příběhu jsme vám představili rybáka dlouhoocasého, ptáka s úžasným orientačním smyslem. Doufáme, že vnitřní kompas v následujících letech dovede Tern stejně daleko a udrží si vysokou kvalitu.

V Ternu se cítí být na tu cestu skvěle vybaveni. Podařilo se jim vytvořit různorodý a nadšený tým lidí z 12 zemí světa (45 % žen!). Nejdůležitější ale je, že mají tu nejlepší partu cyklistů, jakou si jen lze představit. Sdílejte své příběhy a fotografie, šiřte poznatky dál, organizujte setkání a skupinové jízdy, buďte ve škole známí jako „cyklorodiče“…….

Příběh nákladního kola Tern

Příběh nákladního kola Tern

Rádi bychom vám vyprávěli příběh o 10 letech Ternu. Také příběh o tom, jaká byla cesta od nejjednoduších skládaček k vychytaným nákladním elektrokolům, na kterých můžete strávit rodinnou dovolenou nebo odvézt 180 kg nákladu. Vraťme se tedy na začátek…

První rok příběhu

Byl to rok 2011-2012. Společnost Tern tehdy přišla na trh s cílem posunout cyklistiku o něco dál, vyrábět efektivnější kola, nabízet více řešení pro skloubení běžného života a cyklistiky a otevřít možnosti pro mnohem rozmanitější komunitu cyklistů z celého světa.

Zvolili jméno TERN, které představuje obrat směrem k budoucnosti (angl. turn), a také odhodlání být hbití a vytrvalí – jako malý stěhovavý pták rybák (angl. tern), se kterým sdílí jméno. I když netušili, co budoucnost přinese, byli pevně přesvědčeni, že to zvládnou díky týmové práci a R.I.D.E. zásadám: Respect, Integrity, Development & Excellence (respekt, integrita, rozvoj a znamenitost).

Druhý rok příběhu

Píše se druhý rok firmy Tern, 2012-2013. V tomto roce se kola Tern zmenšila, ale stala se pohodlnějšími a prostornějšími.

Společnost byla pořád ještě v plenkách a stála před ní řada rozhodnutí. Neustále však platilo přesvědčení, že kolo je dopravním prostředkem pro všechny lidi – velké, malé, vysoké i mrňavé. Cílem tedy bylo vyrábět kola, která opravdu padnou všem. V Ternu vyvinuli a nechali si patentovat nastavitelný představec Andros, který umožňuje kola seřídit tak, aby vyhovala jezdcům jak hodně malým, tak velmi vysokým. Najednou se tak z kol Tern staly stroje mimořádně vhodné pro sdílení a v hlavách vývojářů se začala rodit myšlenka na skutečně rodinné kolo.

Mezitím kola zmenšili tak, aby lépe vyhovovala životnímu stylu jejich uživatelů. Inovace, jakými jsou např. představec Physis a skládací mechanismus N-Fold uživatelům umožňují provádět s malými koly opravdu velké kousky. Představce Physis a Andros mají i dnes velkou zásluhu na tom, co dělá kola Tern tak jedinečnými.

Třetí rok příběhu

Co přinesl rok 2013-2014? Řešení kam s tím! Tento rok se ve firmě nesl ve znamení vytváření doplňků pro přepravu věcí, aby si zákazníci mohli zajet zase o kousek dál.

Třeba takový nosič Kanga a držák Luggage Truss jezdcům umožnily přemístit batohy ze zad na kolo (a zbavit se tak zpocených zad), čímž také usnadnily pojížďky za vyřizováním po městě i dojíždění do práce. Tyto první doplňky tak daly základ celému “ekosystému příslušenství“, který dnes uživatelům dovoluje přepravovat, na co jen pomyslí (včetně věcí, které jsme si ani nedovedli představit). Přední a zadní nosiče jsou nej!

Čtvrtý rok příběhu

Zavede nás do roku 2014-2015, kdy více než samotná kola bylo na pořadu dne budování vztahů. V tomto roce se ve společnosti Tern konečně mohli začít věnovat také projektům blízkým srdci zakladatelů. Zaměřili se na šíření informací o ekonomických, environmentálních a zdravotních přínosech multimodální dopravy a dopravy na lidský pohon.

Díky nezměrnému úsilí úspěšně navázali spolupráci hned s několika subjekty. Konkrétně v Německu spolupracovali s dopravními úřady po celé zemi, aby podpořili využívání skládacích kol ve veřejné dopravě. Takže stavěli nejen kola, ale také mosty, a to ty, které propojují aktivní a veřejnou dopravu, veřejné orgány a soukromé společnosti a podobně smýšlející lidi po celém světě.

Pátý rok příběhu

Odehrává se v roce 2015-2016. Pozornost v Ternu tehdy obrátili směrem k zákazníkovi mimo samotné kolo. Kola totiž znamenají mnohem více než jen dobrý požitek z jízdy. Jsou to také nástroje, které nám dovolují vést lepší a naplňující životy. Přáli si, aby majitelé kol Tern mohli využít co nejlepšího zázemí, a aby si mohli být jistí, že jejich kola – a celá společnost – s nimi budou opravdu dlouho.

V září 2015 otevřeli zákaznickou podporu Tern Care a záruku na rám, vidlici a představec prodloužili z 5 na 10 let. Posílili také svůj závazek spolupracovat s místními prodejnami kol, aby zajistili kvalitní servis po celou dobu životnosti jejich kol a dílů.

Následujících pět let příběhu najdete zde »