Test ultrakompaktní skládačky Tern BYB S11

Test ultrakompaktní skládačky Tern BYB S11

Mobilita ve městech nebo třeba na dovolené a s ní spojená nutnost částečné přepravy kola v hromadné dopravě nebo v autě. To všechno je denním chlebem skládaček, které jsou dnes snad nejsofistikovanějším řešením cyklistiky, ať už té městské, nebo rekreační. V případě značky Tern pak naprosto dokonale propracovaným a s celou řadou prvků určujících ve světě skládaček současné trendy.

Bring Your Bike

Aneb vezmi své kolo, volně přeložen zkrácený název BYB do češtiny. A jde o podstatu této kategorie, protože v kolekci značky Tern jde o ta nejkompaktnější skládací kola, jež lze složit do rozměrů až o třetinu menších než u běžných skládaček na dvacítkových kolech. Většina z nás má skládačku zažitou s jedním mechanismem uprostřed hlavní rámové trubky a skládacím představcem. BYB ovšem disponuje dvěma rámovými trubkami a dvěma „klouby“ se skládacím mechanismem TFL, takže lze rám přeložit hned nadvakrát.

Celý test z časopisu Cykloservis 2021/14 si můžete přečíst zde.

Fotogalerii k testu najdete na www.cykl.cz

Tern se ve svých dobročinných aktivitách zaměřil na ženy

Tern se ve svých dobročinných aktivitách zaměřil na ženy

Společnost Tern, specialista na městskou mobilitu, oznámila příjemce grantu dobročinného projektu Give Back Program pro tento rok. Celkem věnuje 45 000 USD organizacím World Bicycle Relief, PeopleForBikes a Trips for Kids. V rámci svého projektu Give Back Program se firma Tern zavázala věnovat každý rok alespoň 1 % z čistého zisku na sociální a environmentální účely.

Pumptrack financovaný komunitním grantem organizace PeopleForBikes ve Philadelphii. Foto: PeopleForBikes

Projekt Give Back Program odráží závazek firmy podporovat skupiny, které usilují o lepší, zdravější a spravedlivější planetu.

„Rok 2020 měl obrovský dopad na společnost po celém světě, a to v mnoha ohledech. Jedna z věcí, která mě opravdu zasáhla, byla ta strašná míra nerovnosti,“ vysvětluje Josh Hon, šéf týmu Tern. „Takže naše peníze z projektu Give Back Program soustředíme na organizace, které se snaží měnit věci k lepšímu. Samotný fakt, že zrovna tyto organizace se zaměřují na cyklistiku a přepravu je už jen třešnička na dortu.“

World Bicycle Relief

Organizace World Bicycle Relief byla založena v reakci na následky ničivé vlny tsunami v Indickém oceánu. Posledních 15 tak let pomáhá snižovat sociální nerovnost a měnit jak život jednotlivců, tak celých rodin či komunit v rozvojových zemích. Zaměřuje se především na pomoc ženám a dívkám, z příjemců kol je tedy 70 % žen. V odlehlých komunitách, kde je obecně špatná dostupnost služeb a možností, musí ženy a dívky čelit mnoha překážkám v oblasti vzdělávání, ekonomických příležitostí a zdravotní péče. Jízdní kolo pro ně tedy představuje prostředek, jak situaci změnit.

Příjemkyně kola od Buffalo Bicycles v Kolumbii. Foto: World Bicycle Relief

Finanční příspěvek firmy Tern bude v plné výši věnován organizaci Women on Wheels. Letos se jejich kampaň soustředí na dopady koronavirové pandemie na ženy a dívky, a to konkrétně na stále se zvyšující genderovou nerovnost v rozvojových oblastech.

PeopleForBikes

V portfoliu nadace PeopleForBikes najdeme projekty na lokální úrovni. Jejich misí je přimět více lidí k častějšímu využití jízdních kol a zkvalitnit oblast cyklistiky jako takové na všech úrovních. Nadace věnuje dvakrát do roka finanční příspěvek Community Grant na projekty týkající se cyklistické infrastruktury v USA, jako jsou např. cyklopruhy, cyklostezky či cykloparky. Zvláštní pozornost je věnována projektům, které se zaměřují na oblasti s nedostatečnými možnostmi pro bezpečnou jízdu.

Finanční příspěvek firmy Tern tak tentokrát pomůže financovat dar Community Grant na cyklopark či pumptrack projekt v BIPOC komunitě (pozn. zkratka pro Black, Indigenous, People of Color), kde je podobných projektů velmi potřeba. Seznam kandidátů bude vyhodnocen během podzimních měsíců, samotný grant bude následně udělen v prosinci.

Trips for Kids

Pro organizaci Trips for Kids jsou jízdní kola nástrojem ke zlepšení života mladých lidí. Trips for Kids provozují 50 poboček po Severní Americe, povětšinou spravovaných dobrovolníky. Misí této neziskové organizace je docílit, aby mládež z každé komunity měla přístup k cyklistice, možnost vyrazit do přírody a příležitost osvojit si základní znalosti o vlivu cyklistiky na životní prostředí.

Podpora firmy Tern se zaměří především na jeden z nejnovějších projektů této organizace — More Girls on Bikes. Cílem tohoto projektu je do konce roku 2022 o 10 % zvýšit nejen počet dívek a žen využívajících jízdní kola, ale nabídnout jim i vedoucí pozice v Trips for Kids komunitě. Krom toho chce také přivést více dívek k zájmu o mechanismus a údržbu jízdního kola jako takového.

Dalším sponzorským počinem firmy Tern je pomoc při vytváření online programu Learn+Earn-a-Bike, který je virtuální verzí workshopů Earn-a-Bike. V roce 2021 je cílem oslovit 250 mladých lidí, v roce 2022 už alespoň 1000.

Dívka z programu Trips for Kids na workshopu Earn-a-Bike. Foto: Trips for Kids v regionu Mid-Columbia

„Firmě Tern jsme za jejich příspěvek z projektu Give Back Program pro rok 2021 na naši kampaň Women on Wheels opravdu vděční,“ říká Claire Geiger, ředitelka pro partnerství v organizaci World Bicycle Relief. „Tento typ spolupráce pomáhá rozvíjet naše aktivity a posilovat postavení žen a dívek ve společnosti. Dostupnost bezpečných jízdních kol jim tak zároveň umožňuje vyjet vstříc lepší budoucnosti. Firmě Tern patří za pomoc při distribuci kol Buffalo do odlehlých komunit po celém světě obrovský dík.“

„V Ternu jsme právě oslavili 10. narozeniny a fakt, že máme možnost podporovat organizace, které odvádějí tak skvělou práci, pro mě i pro celý tým opravdu moc znamená“ pokračuje Hon. „Podnikání tak může znamenat mnohem víc než jen vydělávání peněz — může také každé společnosti přinést mnoho pozitiv. Za všechny, kteří nám jsou inspirací, bych rád jmenoval například firmy Patagonia a REI.

O Ternu

Značka skládacích kol Tern vznikla teprve v roce 2011, ale už od začátku je považována za tahouna celého oboru skládacích kol. Je to dáno především týmem lidí, který za značkou Tern stojí. Všichni jsou to profesionálové, kteří se ve světě skládacích kol a nebo v cyklo průmyslu pohybují už mnoho let. Víceprezidentem společnosti je navíc Josh Hon – syn zakladatele firmy Dahon. Uplynulých 10 let existence firmy jsme popsali v článku Příběh nákladního kola Tern.

Příběh nákladního kola Tern #2

Příběh nákladního kola Tern #2

Dokončeme příběh o 10 letech Ternu. V první polovině příběhu jsme se dostali k propracovaným skládačkám. Pomocníkům, na kterých může každý snadno zvýšit svoji mobilitu. Pojďme se nyní podívat na to, co se zrodilo v hlavách konstruktérů Ternu za posledních pět let.

Šestý rok příběhu

Týká se roku 2016-2017, v historii společnosti skutečně klíčového. V tomto roce Tern zakusil příliv energie, a to přesně 396 watthodin. Tolik měla totiž baterie první generace Tern Vektron. Vektron bylo první skládací elektrokolo s 20” koly a motorem Bosch. Přednostmi 20” kol jsou rychlejší akcelerace, výborná ovladatelnost a nízké těžiště.

Když se podíváte na aktuální nabídku elektrokol Tern, tak zjistíte, že myšlenka „malé je silné“ se opravdu ujala. V následujících letech Vektron ještě dále vylepšili a postavili několik dalších elektromodelů s malými koly.

Sedmý rok příběhu

V roce 2017-2018 si v Ternu uvědomili, že jejich dobře nastartovaná společnost se začíná prudce rozjíždět. A nebylo to způsobeno ničím v jejich kancelářích nebo továrnách – spád tomu dali všichni majitelé jejich skládaček.

Skvělé kolo má totiž mnohem větší hodnotu než je součet jeho částí a totéž platí pro fanoušky a majitele kol Tern. Díky jejich podpoře, jak online tak osobní, se zrodila laskavá a silná globální komunita. Již několik let jsou jejich skupiny na Facebooku a další online prostory zaplaveny upřímnou podporou a užitečnými radami od jezdců z celého světa.

Osmý rok příběhu

Přivádí nás do roku 2018-2019, kdy cesta do školy začala pro mnoho rodin vypadat úplně jinak. V tomto roce se na internetu začaly objevovat fotografie a popisy neobvykle vypadajících nákladních elektrokol, většinou plně naložených dětmi, batohy, sportovním vybavením a všelijakými dalšími věcmi. Na scéně se objevil model GSD.

Mohli jste najít ohromené příspěvky na fórech: „Už jste někdo narazil na toto vozítko?!“, nadšené recenze a množství fotek s GSD, naaranžovanými před barevnými zdmi, jako by samo kolo bylo uměleckým dílem.

Nejoblíbenější snímky prvních GSD byly ty, které na internet dávali sami majitelé, když byli potěšeni, že na cestách potkali jiného nadšence. V ten moment totiž věděli, že existuje někdo další, kdo ví to stejné – že rodinné kolo nad minivanem naprosto vyhrává.

Vytvořením modelů GSD a HSD v Ternu doufali, že napomohou také vytvoření společných zážitků pocitu svobody, propojení a poznávání nového. Spolupráce s EFBE při testování umožnila provést vše co nejbezpečněji a zároveň stanovit standard pro přísné testování bezpečnosti pro tuto kategorii.

Devátý rok příběhu

V roce 2019-2020 si pořádně užili jedné z jejich nejoblíbenějších činností: posílat dál. Oplácet jiným bylo součástí vize zakladatelů od úplného začátku. Ve společnosti Tern považují za svou povinnost i čest se o plody svého úspěchu podělit, a proto každoročně věnují alespoň 1 % čistého zisku na prospěšné účely.

V devátém roce své činnosti mohli darovat několik plně vybavených GSD modelů skupinám, které nějakým způsobem pomáhají ve své komunitě. Vidět, jak se GSD využívají např. k převážení zdravotnického vybavení či dovážce obědů pro seniory bylo skvělou přípravou na velkolepou desítku.

Desátý rok příběhu

Píše se desátý rok příběhu společnosti Tern. Čas snad ubíhá ještě rychleji než krajina na našich každodenních cestách do práce! A i když si člověk rád zavzpomíná, vždy jej nejvíce zajímá pohled dopředu. V prvním roce našeho příběhu jsme vám představili rybáka dlouhoocasého, ptáka s úžasným orientačním smyslem. Doufáme, že vnitřní kompas v následujících letech dovede Tern stejně daleko a udrží si vysokou kvalitu.

V Ternu se cítí být na tu cestu skvěle vybaveni. Podařilo se jim vytvořit různorodý a nadšený tým lidí z 12 zemí světa (45 % žen!). Nejdůležitější ale je, že mají tu nejlepší partu cyklistů, jakou si jen lze představit. Sdílejte své příběhy a fotografie, šiřte poznatky dál, organizujte setkání a skupinové jízdy, buďte ve škole známí jako „cyklorodiče“…….

Příběh nákladního kola Tern

Příběh nákladního kola Tern

Rádi bychom vám vyprávěli příběh o 10 letech Ternu. Také příběh o tom, jaká byla cesta od nejjednoduších skládaček k vychytaným nákladním elektrokolům, na kterých můžete strávit rodinnou dovolenou nebo odvézt 180 kg nákladu. Vraťme se tedy na začátek…

První rok příběhu

Byl to rok 2011-2012. Společnost Tern tehdy přišla na trh s cílem posunout cyklistiku o něco dál, vyrábět efektivnější kola, nabízet více řešení pro skloubení běžného života a cyklistiky a otevřít možnosti pro mnohem rozmanitější komunitu cyklistů z celého světa.

Zvolili jméno TERN, které představuje obrat směrem k budoucnosti (angl. turn), a také odhodlání být hbití a vytrvalí – jako malý stěhovavý pták rybák (angl. tern), se kterým sdílí jméno. I když netušili, co budoucnost přinese, byli pevně přesvědčeni, že to zvládnou díky týmové práci a R.I.D.E. zásadám: Respect, Integrity, Development & Excellence (respekt, integrita, rozvoj a znamenitost).

Druhý rok příběhu

Píše se druhý rok firmy Tern, 2012-2013. V tomto roce se kola Tern zmenšila, ale stala se pohodlnějšími a prostornějšími.

Společnost byla pořád ještě v plenkách a stála před ní řada rozhodnutí. Neustále však platilo přesvědčení, že kolo je dopravním prostředkem pro všechny lidi – velké, malé, vysoké i mrňavé. Cílem tedy bylo vyrábět kola, která opravdu padnou všem. V Ternu vyvinuli a nechali si patentovat nastavitelný představec Andros, který umožňuje kola seřídit tak, aby vyhovala jezdcům jak hodně malým, tak velmi vysokým. Najednou se tak z kol Tern staly stroje mimořádně vhodné pro sdílení a v hlavách vývojářů se začala rodit myšlenka na skutečně rodinné kolo.

Mezitím kola zmenšili tak, aby lépe vyhovovala životnímu stylu jejich uživatelů. Inovace, jakými jsou např. představec Physis a skládací mechanismus N-Fold uživatelům umožňují provádět s malými koly opravdu velké kousky. Představce Physis a Andros mají i dnes velkou zásluhu na tom, co dělá kola Tern tak jedinečnými.

Třetí rok příběhu

Co přinesl rok 2013-2014? Řešení kam s tím! Tento rok se ve firmě nesl ve znamení vytváření doplňků pro přepravu věcí, aby si zákazníci mohli zajet zase o kousek dál.

Třeba takový nosič Kanga a držák Luggage Truss jezdcům umožnily přemístit batohy ze zad na kolo (a zbavit se tak zpocených zad), čímž také usnadnily pojížďky za vyřizováním po městě i dojíždění do práce. Tyto první doplňky tak daly základ celému “ekosystému příslušenství“, který dnes uživatelům dovoluje přepravovat, na co jen pomyslí (včetně věcí, které jsme si ani nedovedli představit). Přední a zadní nosiče jsou nej!

Čtvrtý rok příběhu

Zavede nás do roku 2014-2015, kdy více než samotná kola bylo na pořadu dne budování vztahů. V tomto roce se ve společnosti Tern konečně mohli začít věnovat také projektům blízkým srdci zakladatelů. Zaměřili se na šíření informací o ekonomických, environmentálních a zdravotních přínosech multimodální dopravy a dopravy na lidský pohon.

Díky nezměrnému úsilí úspěšně navázali spolupráci hned s několika subjekty. Konkrétně v Německu spolupracovali s dopravními úřady po celé zemi, aby podpořili využívání skládacích kol ve veřejné dopravě. Takže stavěli nejen kola, ale také mosty, a to ty, které propojují aktivní a veřejnou dopravu, veřejné orgány a soukromé společnosti a podobně smýšlející lidi po celém světě.

Pátý rok příběhu

Odehrává se v roce 2015-2016. Pozornost v Ternu tehdy obrátili směrem k zákazníkovi mimo samotné kolo. Kola totiž znamenají mnohem více než jen dobrý požitek z jízdy. Jsou to také nástroje, které nám dovolují vést lepší a naplňující životy. Přáli si, aby majitelé kol Tern mohli využít co nejlepšího zázemí, a aby si mohli být jistí, že jejich kola – a celá společnost – s nimi budou opravdu dlouho.

V září 2015 otevřeli zákaznickou podporu Tern Care a záruku na rám, vidlici a představec prodloužili z 5 na 10 let. Posílili také svůj závazek spolupracovat s místními prodejnami kol, aby zajistili kvalitní servis po celou dobu životnosti jejich kol a dílů.

Následujících pět let příběhu najdete zde »

Test skládačky Tern Link D8 v TV PRIMA

Test skládačky Tern Link D8 v TV PRIMA

Rádi bychom vás všechny pozvali v sobotu 17.4.2021 ke sledování pořadu Cyklosalón.tv na televizi Prima, kde moderátor Václav Liška otestuje skládací kolo Tern Link D8. Sami jsme zvědaví, jak se mu kolo bude po všech těch koloběžkách a silničkách líbit. Na fotkách vypadá rozhodě spokojeně.

Druhou příležitost pak budete mít hned v neděli osmnáctého v 11:20 na Prima COOL.

V budoucnu se můžete těšit i na testy modelů HSD a GSD a také lahůdky v podobě ležaté tříkolky AZUB Ti-FLY X.

Tuning skládačky Tern Verge P10

Tuning skládačky Tern Verge P10

Skládačku používám velmi často a v některých obdobích v podstatě denně pro cesty do práce, nebo pro běžný pohyb po městě. Cesta do práce je pro mě trasa mezi Uherským Hradištěm a Uherským Brodem, během které absolvuji na kole cestu na nádraží v Hradišti a pak z nádraží v Brodě do firmy. Zbytek samozřejmě vlakem, ve kterém mám skládačku složenou a neplatím za ni. Zatím ani u Českých drah, ani u Arrivy. Tu a tam se vlakovým způsobem a s kolem vydám i do Prahy, nebo na nějakou vzdálenější služebku třeba do Itálie. 


Připravil: Honza Galla

Začínal jsem se skládacím kolem od Dahonu a pak jezdil na spíše turistickém Ternu Link P9, který také prošel celkem významným vylepšením. Teď sedlám sportovně zaměřený model Tern Verge P10 s koly velikosti 451 ( oficiálně jsou to stále ještě dvacítky, ale v naší nabídce jsou označeny jako 22“) ve stříbrném provedení. Když jsem si jej vybíral, líbil se mi především vzhledem, svou sportovností, velmi dobrou geometrií, kazetou s velkým rozsahem 11-42 zubů a několika červenými detaily, jejichž počet jsem mínil zvýšit. Vlastně i kotoučové brzdy se mi líbily, ale právě jen tím vzhledem. Ke kotoučovkám mám totiž poměrně rozporuplný vztah. Líbí se mi, jak vypadají, ale z funkce, resp. z údržby a možnosti poničení zase tak nadšen nejsem. Na skládacích kolech mi jejich přítomnost přijde vyloženě nevhodná zvláště co se týče jejich hydraulické verze. Skládačky se totiž pořád někde skládají, umisťují se do kufrů aut, do vlaků, pod stoly v kancelářích a nebo do sklepů a šance na poškození hydraulických hadiček, nebo ohnutí kotouče, je vysoká. Servis je pak náročnější, než třeba u V-brzd a ně každý si ho je schopen udělat sám. 

Nejdříve jsem pár měsíců jezdil s Vergem bez jakýchkoliv úprav, ale pak jsem se pustil do jeho mírného tuningu. Z části abych trochu vylepšil vzhled kola, z části, aby se zvedla jeho funkčnost a praktičnost. Rovnou upozorním, že kolo je pro mě především dopravní prostředek a jeho čištěním a servisem chci trávit co nejméně času, proto i fotky zachycují jeho nejběžnější stav. 

Kotoučovky už jsem zmiňoval. Vere P10 má hydrauliky od Shimana a zatím jsem s nimi neměl v podstatě žádný problém. Kolo má najeto zhruba 2000 km a ještě jsem neměnil ani destičky. 
Na hlavní rámové trubce, hned před skládacím mechanismem, jsou navářky na košík láhve. Nějakou dobu jsem jej tam měl namontovaný a vozil v něm místo láhve plastovou krabičku s duší, lepením a několika dalšími blbostmi. Já osobně jsem však zvyklý při nasedání nepřehazovat nohu zadem nad sedačkou, ale protáhnout ji nad rámem, a při častém nastupování na kolo jsem si do košíku kopal, až jsem jej ukopl. Zároveň to dělalo nasedání a sesedání méně komfortní a pomalejší. Pro mě tedy tato pozice košíku na láhev není úplně vhodná. 
Světlo Vizzy Light jsme do firmy dostali od Ternu jako vzorek a nakonec se rozhodli jej  do ČR nedovážet. Všemožných světel je na trhu opravdu hodně a jeho cena by byla příliš vysoká. Funkčně je to světlo ale výborné. Nejenže bliká v několika módech, ale zároveň svítí směrem dolů, čímž osvětluje nejen celou zadní stranu kola, ale také jezdcovy nohy, takže zezadu je osvětlená červená plocha opravdu velká a dobře viditelná. 
Po nějakém čase na Vergi přibylo i testovací sedlo Brooks C17, které svým pojetím ke kolu krásně sedí. Já jsem ale zvyklý jezdit dlouhé trasy a lehokole, a proto nemám zadek tak osezený, a na skládačce mi tak více vyhovuje originální polstrované sedlo Tern. 
Nosič jsem použil stříbrný hliníkový ještě ze skládačky od Dahonu a z funkčního pohledu by rozhodně byl lepší modernější Tern Loader Rack, ale u mě v tu chvíli převládl pocit, že chci použít věc, která už dlouho ležela ve skladu a nikdo ji použít nechtěl. Mezi sedlovkou a nosičem mám strčený a sucháčem upevněný obal na kolo Carry-On Cover, který však používám jen výjimečně. 
Červený rychloupínák na přední i zadní kolo jsem dostal spolu s červeným nastavitelným představcem Andros jako dárek od lidí z Ternu. Měl jsem je už dlouho a také kvůli nim jsem si vybíral kolo, na kterém bych je mohl použít a barevně by s ním ladily.
Nastavitelný představec Andros je zásadním prvkem celého kola a jedním z nejlepších upgradů, které jsou k němu dostupné. Jeho standardní barva je černá. Umožňuje vám měnit pozici sezení podle toho, zda chcete mít dobrý přehled o dění kolem vás, nebo zda-li chcete švihat krajinou. Stejně tak zajistí, že se na kole v pohodě projede dítko kolem sto padesáti cm, stejně jako téměř dvoumetrový otec. Já jej ještě používám když si dávám svou ranní kávu, kterou si někdy dopřávám v automatu. Řídítka si pak nastavím pěkně “na vysoko“ a krásně vzpřímenému se mi pak dopře za jízdy popíjí. 
Ručně malovaný zvoneček je také dárkem, který jsem dostal od kamaráda v Americe. Častý skládáním však dostal poněkud „na prdel“ a dnes už bohužel nefunguje tak, jak má. Doporučuji použít nějaký méně cenný a jednodušší nástroj na zvonění…
Kožený pásek na nohavice od Brooksu mám také v červené a na kole jej vozím pořád, abych nezapomněl. Držák mobilu mám zatím umístěn jen provizorně a telefon musím mít vždy na šířku, ale chystám se využít některý z držáčků Minoura a mobil přemístít kousek dopředu tak, aby ničemu nezavazel a dobře se ovládal.
Největším zklamáním jsou rohy kombinované se zrcátkem. Zrcátko se dá schovat dovnitř do rohu, když jej nepotřebujete, což mi přišlo jako cool vlastnost pro použití na skládacím kole, ale zrcátko špatně drží a je v něm málo co vidět. Jsem poněkud rozmazlený ze skvělých zrcátek od amerického Mirrycle nebo německého Busch und Müller, která montujeme na lehokola. 
Netradiční kombinací je přední světlo Valo, které najdete na skládacích elektrokolech od Ternu, případně na některých starších dobře vybavených Terních skládačkách, a které by mělo být napájeno buď z dynama a nebo z baterie elektrokola. Já jej však napojil na powerbanku, přišel o trochu jasu, ale mám pěkně fungující a stále dobře svítící světlo. 

V poslední době jsem místo batohu začal vozit všechny věci do práce v tašce přes rameno Tern Go-To Bag, která se umisťuje na Tern Luggage Truss na hlavovou trubku kola. Tam ji máte pěkně na očích, ničemu nezavazí a nijak neovlivňuje jízdní vlastnosti kola. Výborná věcička. 

A to je vše. Více už jsem na svého Terna nevymyslel a ani nedostal 🙂