Ozvěny Eurobike 2021

Ozvěny Eurobike 2021

Největší světový cyklistický veletrh se letos nakonec opravdu uskutečnil. Na začátku září. A bylo to naposledy, co se konal v překrásných prostorech friedrichshafenského výstaviště na pobřeží Bodamského jezera. Od příštího roku budeme na Eurobike jezdit už do Frankfurtu (13. – 17. 7. 2022).

Smutná návštěva to tak byla nejen z pohledu opuštění krásných hal s dřevěnými stropy, ale i z pohledu malého počtu vystavovatelů a návštěvníků. Podívejte se s námi na několik málo věcí, které nás zaujaly, a které se týkají našich oblíbených značek či našich oblíbených odvětví.

Pusto prázdno… neuvěřitelné po předchozích letech…
Víte, co vznikne, když se spáří sněžný skůtr a elektrokolo? Arosno. Podle výrobců z Francouzských Alp jde o nejlepší kolo určené pro jízdu na sněhu. Motor má klasických 250W a pozice sezení známe z lehokol.
Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě, takže zadní strana Fortu je vyvedena ve svítivé zeleno-žluté barvě a doplněná o reflexní proužky.
Na stánku německého dovozce značky Tern byly k vidění nové doplňky pro transport pasažérů na kompaktních elektrokolech, kterými je třeba Tern HSD. Zásadní novinkou je menší verze ohrádky pro děti Clubhouse Mini a zmenšenina přístřešku Fort.
Americká značka dětských a nákladních vozíků Burley byla jedna z mála “našich” značek, které se na veletrhu vyskytovaly.
Bark Ranger je luxusním psím vozíkem s plnou výbavou v podobě kočárkového setu a madla a také parkovací brzdy. Dá se skládat tak, aby výsledný balík byl plochý a snadno se nakládal do auta. Kola jsou nově 20″ což je největší rozdíl oproti modelu Burley Tail Wagon. Maximální nosnost vozíku bude 45 Kg.
Kromě dětských a nákladních vozíků, které pro příští rok nedoznají žádných změn, představila i větší vozík pro psy Bark Ranger, který bude dostupný ve dvou velikostech.
Nákladní kola jsou dnes nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím cyklistiky, a protože nejsou nijak svázána pravidly Mezinárodní cyklistické federace, fantazii se meze nekladou a každá speciální potřeba zákazníka může mít i své specifické řešení. Je-libo karbonová nákladní čtyřkolka? Navíc celoodpružená? Není problém!
Tento cargo quad je nejen celoodpružený, ale má také náhon na přední kola, což zjednodušuje konstrukci zadní části. Ta je zaměnitelná a nákladní prostor tak může mít několik délek, případně může být vybavena hliníkovým boxem.
Nejrůznějších nákladních kol bylo na Eurobiku vidět i přes nedostatek vystavovatelů mraky. Tento Urban Arrow s přední částí, která jakoby pocházela z auta, byl už opravdu monstrózním kouskem.
Urban Arrow však vyrábí i “menší” verze.


Kompaktní elektrokola najdete nejen u Ternu, ale i u dalších výrobců. Je to kategorie kol, která dává, zvláště v městském prostředí, opravdu smysl.
Krásné skládací pedály Z.1 vypadaly nejen robustně, ale také ploše po složení, což by mnohý uživatel skládacíh kol jistě ocenil.
Na veletrhu jdou každý rok vidět i cyklocestovatelé se svými naloženými koly a v tomto případě i se psím miláčkem. Celkově je vždy atmosféra této akce až dokonale “bike friendly” a také velmi návštěvnicky orientovaná. Doufejme, že tento stav přetrvá i ve Frankfurtu.

Prémiové prodejny Brooks

Prémiové prodejny Brooks

Od roku 1930 po několik následujících desetiletí, mělo každé kolo na Tour de France kožené sedlo od anglické značky Brooks. Jezdila na nich taková jména jako Eddy Merckx nebo Fausto Coppi. I když měnili sponzory a kola v podstatě každý rok, sedla si brali s sebou. Bylo to většinou Brooks Team Pro s ručně kovanými nýty. A i přesto, že komfort kožených sedel v šedesátých a sedmdesátých letech vytlačila nízká hmotnost plastových výlisků, Brooks si svůj komfort a kvalitu zachovává. V posledních letech se navíc snaží inovovat, přichází s novými řadami sedel, a prosazuje excelentní přístup k zákazníkům. 


V rámci vylepšení vztahů se svými fanoušky a zákazníky, představil Brooks v roce 2019 projekt exkluzivních prodejců značky se jménem Brooks Premium Dealers. Jednotlivé prodejny jsou rozřazeny do tří kategorií podle toho, jakou šíři výrobků Brooks u nich můžete nalézt, co všechno je možné si vyzkoušet, a jak jsou obchod a lidé v něm zapálení pro značku Brooks. Úrovně jsou tři. Select, Distinct a Basic. 

My jsme velmi rádi, že jsme letos mohli mezi Brooks Premium Dealers uvést 10 obchodů v Česku a na Slovensku, přičemž dva z nich jsou dokonce v kategorii Select, na jejíž zástupce jsou kladeny obrovské nároky. V prvním kole v roce 2019 totiž bylo na celém světě do kategorie Select vybráno jen 100 prodejců a jedním z nich byla i prodejna Bike & City známá také jako Cyklospeciality Bratislava. Odměnou za splnění přísných podmínek jim bylo i získání překrásné stěny Brooks, na které se jednotlivá kožená, ale i sedla z přírodního kaučuku, doplňky a brašny s batohy, výborně vyjímají. 

Všechny prodejce patřící mezi Brooks Premium Dealers najdete na stránkách Brooks.

BROOKS C17 – limitovaná edice SILK ROAD

BROOKS C17 – limitovaná edice SILK ROAD

Tento rok se v horách Kyrgystánu odehrál bikepackingový závod “the PEdALED Silk Road Mountain Race”, který se jel napříč hedvábnou stezkou bez zabezpečení. Firma BROOKS při této příležitosti vydala speciální edici sedla C17 Cambium Organic, kterou rovněž několik jedzců používalo přímo při závodě. Jako nejlepší jezdec s tímto sedlem se umístil Bagoly Levente z Rumunska, který dokončil závod na druhém místě. Více informací o této speciální edici na stránkách výrobce.

 

BROOKS novinky na Eurobike 2017

BROOKS novinky na Eurobike 2017

Brooks na Eurobiku představil dvě velké novinky. Především novou řadu Cambium sedel All Weather a řadu technických brašen a batohů Discovery Collection.

Sedla Cambium All Weather mají místo organické bavlny na povrchu nylon a místo hliníkových nosných častí kompozitem zpevněný plast. Zvláště druhá úprava výrazně snížila hmotnost a také cenu (na českém trhu bude cena kolem 2800 Kč) avšak pohodlí zůstalo zachováno.

Barva bude pouze černá. Sedla Cambium Classic zůstávají dostupná ve všech barvách. K dispozici budou velikosti C15, C17 a C19.

Jednu z brašen je možné nosit jak přes rameno tak ji pověsit na nosič. Popruh přes brašnu je reflexní.

Zadní strana s upínáním Rixen und Kaul.

Upínání je možno snadno demontovat.

K dispozici budou i technicky velmi dobře propracované batohy.

Umístění kapsy na helmu a na lahev. Boční kapsa se dá pomocí zipu zmenšit. Všechny zipy jsou od firmy YKK.

Detail loga na reflexní spodní části batohu. Tento reflexní pruh je na všech batozích a brašnách Discovery Collection.

Polstrovaná kapsa na notebook a detail ventilovaných zad.

Nastavitelný hrudní popruh.

Příští rok na českém trhu představíme také obě řady helem Brooks.

Několik nových barev standardních batohů Brooks.

 

Nářadí od Brooksu

Nářadí od Brooksu

Brooks má nyní ve své nabídce co se týče nářadí v podstatě jen montpáky a Maintaince kit s klíčem na napínání jejich kožených sedel. Nyní se však v Brooksu chystají uvést na trh své vlastní cyklistické nářadíčko a na blogu představili, jak se to představují. Jak už to u Brooksu bývá, opět jde už na první pohled o luxusní kousek, a opět jde o projekt, který nějakým způsobem navazuje na historii.

Brooks už totiž v roce 1909 vyráběl nářadí pro cyklisty jehož hlavní předností byla nastavitelnost klíče na různé rozměry matek.

To současné nářadí bylo vyvíjeno ve spolupráci designérů Brooksu, několika předních dálkových cyklistů a do celého vývoje byly zapojeny i stovky cyklistů, kteří Brooksu odpověděli na otázku, jak by si představovali ideální cyklo nářadí a co všechno by mělo umět.

Počítá se tak nejen se standardními šroubováky a imbusovými klíči, ale nářadí by mělo mít i nůž s pojistkou a do samostatného nýtovače byly kromě centrklíčů integrovány také otvírák na lahve a klíč na utahování sedel Brooks.

Tato libůstka by měla být představena na veletrhu Eurobike v srpnu 2013.

BROOKS B17 Select – World Traveller 2012

BROOKS B17 Select – World Traveller 2012

Toto sedlo z unikátní letošní limitované kolekce oslavuje nejen odvěký vztah Brooksu k Olympijským hrám, které se budou letos konat v Londýně, ale i dlouhodobé těsné spojení mezi Brooksem a dálkovými expedičními cestami. Je tak především jakousi vzpomínkou na letošní první ročník závodu kolem světa WCR Grand Tour.

Zdobení na povrchu sedla je upraveným kouskem od Franka Pattersona. který se podílel na tvorbě a vzhledu katalogů Brooks ve dvacátých letech minulého století. Dnešní provedení vyvedl Richard Phipps.

Všechna sedla jsou vyvedena z extrémně tuhé a odolné kůže, tzv. Brooks Select organic leather, kterou Brooks doporučuje jen a pouze na opravdu dálkové cestování, kdy jezdec stráví v sedle mnoho hodin denně. Kůže  je posazena na ocelovém rámu s měděným povrchem a doplněna o měděné nýty.

A aby šlo o opravdovou limitovanou sérii, sedel bylo vyrobeno jen 2012 a už jej najdete jen u některých vybraných obchodníků. Jejich cena je 250 EUR za kus. Jednoduše krásné kožené sedlo Brooks.